„Perkeliame Kovo 11-osios renginius, kurie programoje buvo numatyti uždarose erdvėse, patalpose, į gegužės 14–15 dienas, į Steigiamojo Seimo šimtmečiui skiriamų renginių programą“, – trečiadienį po Seimo valdybos posėdžio BNS sakė pirmoji parlamento vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė.

Valdyba patvirtino Kovo 11-osios renginių programą. Pagal ją, kovo 10-ąją numatyta pagerbti signatarus Antakalnio kapinėse Vilniuje, o vakare ant Stalo kalno sostinėje bus degami laužai, skambės dainos.

Kovo 11-ąją vyks tradicinė gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo „Žinia“ Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje. Vidurdienį bus pakeltos trijų Baltijos valstybių vėliavos, vėliau Gedimino prospektu žygiuos Lietuvos, Latvijos ir Estijos karinių orkestrų paradas, numatytos eitynės su trispalve, arkikatedroje bus aukojamos šv. Mišios, Katedros aikštėje koncertuos orkestrai, o vakare šventinis koncertas vyks Nepriklausomybės aikštėje. Šventiniai fejerverkai turėtų šauti tuo metu, kai buvo paskelbta nepriklausomybė – 22.44 valandą.

„Signatarai išeis pasveikinti, moksleiviai koncertuos, bus puikios grupės pakviestos. Manau, kad šventiškumo bus pakankamai daug. Ir to labiausiai siekiame, nes Kovo 11-oji mums visiems yra ypač svarbi“, – teigė R. Baškienė.

Tuo metu kovo 11-ąją turėjęs vykti iškilmingas minėjimas perkeltas į gegužę, kai bus švenčiamas Steigiamojo Seimo šimtmetis.

„Ekstremali situacija įpareigoja mus būti atsakingais ir ypač būti atsakingais dėl tų žmonių, kurie yra rizikos grupėje. Žinome, kad signatarai yra garbaus amžiaus, ir mes juos labiausiai norime saugoti“, – sakė Seimo vicepirmininkė.

Ji atkreipė dėmesį, kad istorinė Kovo 11-osios salė, kur turėjo vykti iškilmingas minėjimas, yra prastai vėdinama.

Signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė BNS sakė apgailestaujanti dėl nukeltų dalies renginių.

„Labai gaila. Mano galva, tai pertekliniai dalykai, bet yra kaip yra“, – teigė ji.

Seimas dirbs įprastai

Kitą savaitę Seimas pradės pavasario sesiją. Pasak R. Baškienės atšaukti Seimo plenarinių, komitetų, komisijų posėdžių neketinama.

„Seimo plenarinių posėdžių salę turime puikią: ir ventiliavimas, ir darbas organizuotas su dažnesnėmis pertraukomis bei vėdinimu tikrai galės vykti. Seimo darbas nesustos, kaip ir komitetų ar komisijų darbas“, – teigė ji.

Trečiadienį Seimo valdyba taip pat papildė penktadienio sprendimą, kad parlamento rūmuose gali būti rengiamos ir spaudos konferencijos, o atšaukti tik masiniai renginiai.

„Spaudos konferencijos galimos, komiteto, komisijų posėdžiai gali vykti. Mes tik siūlome visiems įvertinti tam tikras rizikas – galbūt nekviesti tiek daug klausytojų, tiek daug suinteresuotų asmenų, kaip dažnai būna“, – sakė R. Baškienė.

Parlamento vicepirmininkas „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas per Seimo valdybos posėdį pasiūlė antradienį, kovo 10-ąją, pradedant pavasario sesiją žodį suteikti ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui.

„Gal vis dėlto sesijos atidarymo proga duokime Vytautui Landsbergiui pasisakyti. Gal tiek kompensuokime“, – sakė jis.

Dėl paskelbtos ekstremalios situacijos kilus koronaviruso plitimo grėsmei Seimas yra atšaukęs masinius renginius uždarose patalpose, tarp jų – ir Kovo 11-osios minėjimą.

1990 metų kovo 11 dieną Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas paskelbė atstatantis nepriklausomą Lietuvos valstybę.