Rinksis koordinuoti veiksmų

O centrinėje Italijoje šią savaitę viešėjusi Panevėžio savivaldybės penkių žmonių delegacija tvirtina, jog čia gyvenimas teka įprastu ritmu: dirba valstybinės, švietimo įstaigos, parduotuvėse nėra apgulties, gatvėse tik vienas kitas praeivis su kauke.

Vis dėlto ir čia, kaip visoje Italijoje, atšaukti masiniai renginiai, o panevėžiečių lankomo Latiumo regiono merai reguliariai renkasi į posėdžius tartis, kokių veiksmų imtųsi, jei virusas pasiektų ir jų teritoriją.

Karantine nebus

Po keturių dienų komandiruotės iš maždaug 1000 gyventojų turinčio Gradoli miestelio, esančio už maždaug 100 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Romos, grįžta Panevėžio savivaldybės delegacija – Tarybos nariai Loreta Masiliūnienė, Vitalija Vasiliauskaitė, Valdemaras Jakštas, Rytis Račkauskas bei Komunikacijos skyriaus specialistė Dalia Gurskienė. Visi jie jau pirmadienį rengiasi į darbą. Nors parvyksta iš Lietuvoje padidėjusio dėmesio sulaukusios Italijos, pasak D. Gurskienės, jiems dviejų savaičių karantinas nėra rekomenduojamas.

„Mes lankomės ne Šiaurės, o centrinėje Italijoje. Tai labai svarbu. Grįžtantiesiems iš šios Italijos dalies karantinavimas nėra būtinas“, – teigė specialistė.

Panevėžio valdžios atstovus priėmęs Gradoli miestelis nuo koronavirusio židinio zona paskelbto Šiaurės Italijos regiono nutolęs maždaug 500 kilometrų.

„Gradoli ir jo apylinkėse niekas nekelia panikos: parduotuvių lentynos pilnos, valstybinės įstaigos veikia įprastu ritmu, žmonės gatvėse vaikšto be medicininių kaukių, tik vienas kitas jas dėvi, turbūt labiau saugosi užsieniečiai. Oras geras, apie 12–13 laipsnių šilumos dieną, gamta graži, atrodo, visi džiaugiasi gyvenimu. Miestelio meras pats yra gydytojas. Tai kelia pasitikėjimą“, – kalbėjo D. Gurskienė.

Vis dėlto ir šioje Italijos dalyje atšaukti masiniai renginiai, o tai pakoregavo ir panevėžiečių darbotvarkę. Viena iš jos dalių turėjo būti apsilankymas itin populiarioje vadinamojoje Pelenų šventėje.

„Mums atvykus pranešta, kad šventė atšaukta. Bet turėjome ir kitų susitikimų su regiono miestelių vadovais, Gradoli miesto Tarybos nariais. Aptarėme bendrus projektus“, – vardijo delegacijos narė.

Nors nuo koronaviruso židinio nutolę Italijos miestai, anot D. Gurskienės, gyvena ramiai, visgi vietos valdžia ranką laiko „ant mygtuko“. Šešios dešimtys viso Latiumo regiono, kuriam priklauso ir Gradoli miestelis, merų reguliariai renkasi į posėdžius pasitarti dėl veiksmų, jei virusas išplistų ir iki jų teritorijos. Italija akylai stebi ir visus atvykstančiuosius ir išvykstančiuosius. Visuose oro uostuose matuojama absoliučiai visų keleivių kūno temperatūra.

Planuoja bendrą renginį

Panevėžio delegacija Gradoli vieši jo mero kvietimu. Pasak D. Gurskienės, tai naujas Panevėžio miestas partneris, su kurio valdžios atstovais ryšiai užsimezgė pernai per Europos Sąjungos vykdytą projektą „Savanorystės skatinimas ir euroskepticizmo mažinimas“.

Specialistės teigimu, šio vizito tikslas – pasitarti dėl bendro renginio, planuojamo kitąmet organizuoti Panevėžyje. Į šitą susitikimą buvo pakviesti tik Panevėžio atstovai, o italai Aukštaitijos sostinėje lankėsi vasario 16-ąją. Koronovirusui penktadienio naktį pasiekus ir Lietuvą, Panevėžio savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija į posėdį žada rinktis antradienį. Komisijai vadovaujančio Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, įstaigoms jau išsiųstos Sveikatos apsaugos ministerijos bendrosios rekomendacijos.

Foto: Zuma Press / Scanpix

„Rekomenduojama laikytis higienos reikalavimų kaip gripo protrūkio atveju, iš regionų, kuriuose nustatyti koronaviruso židiniai, grįžusiems vaikams sudaryti sąlygas mokytis namie, o darbuotojams dirbti iš namų. Kol kas panikos neturėtų būti, bet matyti, kad ji yra. Turbūt dėl to, kad žmonės labiau skaito socialinius tinklus, o ne vadovaujasi oficialiais pranešimais“, – sako T. Jukna.

Dėl koronaviruso grėsmės Panevėžys, kaip ir kiti didieji Lietuvos miestai, imasi papildomai dezinfekuoti viešąjį transportą. Anot T. Juknos, Ekstremalių situacijų komisija, jei prireiktų, pasirengusi rinktis į posėdį ir savaitgaliais, net ir naktį, parengti veiksmų planą – visuomenė būtų informuota, kaip elgtis kilus ekstremaliai padėčiai. Kol kas, pasak T. Juknos, Panevėžyje nėra pagrindo panikuoti, uždaryti švietimo įstaigas.

„Netgi anksčiau kilus gripo pandemijai buvo uždarytos tik kai kurios mokyklos dėl didelio jose sergančiųjų skaičiaus. Galime nuraminti panevėžiečius, kad dabar tam pagrindo tikrai nėra“, – tvirtino T. Jukna.

Išaugusi baimė

Kad daugėjant pranešimų apie naujus koronaviruso atvejus Europoje, gyventojai gerokai rimčiau vertina gripo ar peršalimo simptomus, patvirtino ir Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Rūta Ramoškienė.

Vien praėjusį ketvirtadienį greitosios medikai vyko į šešis iškvietimus Panevėžio apskrityje, kai susirgusieji sunerimo užsikrėtę pavojinga liga. Pasak R. Ramoškienės, tokiais atvejais, kai apie simptomus, panašius į gripo, praneša grįžusieji iš užsienio, nepaisant, kad nesilankė koronaviruso paveiktuose regionuose, jie vežami į Infekcinę ligoninę. Pas tokius ligonius greitosios medikai atvyksta su specialia apranga: medicininėmis kaukėmis, akiniais, kombinezonu, pirštinėmis.

Panevėžio apskrities ligoninė
Foto: "Sekundė"

Ligoninė pasiruošusi

Lietuvoje patvirtinus pirmąjį susirgimo koronavirusu atvejį, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) vakar pranešė, jog infekuotieji bus guldomi į penkias –Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio – ligonines.

Respublikinė Panevėžio ligoninė skelbia apsirūpinusi apsauginėmis priemonėmis visam mėnesiui, o ne dviem savaitėms, kaip kad daroma įprastu darbo režimu. Šioje ligoninėje taip pat bus patalpų pacientams izoliuoti, atskirtos ir trys reanimacinės lovos. Kaip žiniasklaidai teigė ligoninės direktorius A. Skorupskas, įvertinta, kad gali būti pacientų, kurie susirgs koronavirusu turėdami ir tradicinių ligų. Tokiems atvejams įstaiga paruošusi ir atskirą operacinę, ir atskirą gimdyklą.

Stebimi tūkstančiai

Vakar dienos SAM duomenimis, Lietuvoje stebima 3303 asmenų, keliavusių į Kiniją ir Šiaurės Italiją, sveikatos būklė. Iš viso atlikti 76 tyrimai dėl įtariamo koronaviruso, patvirtintas vienas ligos atvejis. Šiuo metu teritorijoms, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, priskiriamos šios: Kinija (visos provincijos), Šiaurės Italijos regionas (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionai), Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras.