„Va taip atrodo kai lyg ir visai padoriu laikytas žmogus nutaria sukarbauskėti ir mėtytis niekšelio vertais postringavimais. Tokiam nėra prasmės priminti, kad nei konservatoriai, nei kas kitas jokių algų nei pensijų sumažinimo sau į kišenę neįsidėjo.

Lygiai kaip ne iš savo kišenės L. Kukuraitis jas indeksavo. Netik ne iš savo kišenės, bet ir ne iš savo „malonės“, mat tai padaryti įpareigojo įstatymas, priimtas dar iki šios valdžios užgimimo. Tiesiog vykdyti įstatymo reikalavimus, kai tam pakanka lėšų yra administravimas, ne politika“, – feisbuke rašė buvusi finansų ministrė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos frakcijos narė Ingrida Šimonytė.

Politikė priminė, kad krizės metu politikai savo algas susimažino pirmiausia ir labiausiai.

„Tai konservatoriai negrąžino savo skolos konservatoriams? Net apie valstybės skolą čia galima diskutuoti tik moralinėmis kategorijomis, nes valstybė operuoja tik tais ištekliais, kuriuos gali susirinkti ir pasiskolinti. Ir net Konstitucinis teismas paaiškino, kad negalima nereaguoti į tokią situaciją, kai ištekliai drastiškai sumažėja. Ir neįpareigojo grąžinti nei šalpos išmokų, nei rentų, nei valstybinių pensijų, nes į tokio pobūdžio išmokas net nuosavybės chimera, skirtingai nei pensijų atveju, negali atsirasti.

Tad čia visiškai rinkiminis sprendimas. Toks pats, kaip Vagnoriaus rublinių indėlių kompensavimas. Juoba, kad ministras ciniškai nutyli, kad kompensuoti pagal neseniai priimtą įstatymą ketina tik dešimtadalį. O girsis kaip už šimtą procentų. Ir tai bus daroma einamųjų pajamų iš mokesčių sąskaita, o ne iš gerųjų valstiečių ministrų kišenės. Tų pajamų, kurias būtų galima panaudoti keliant tas menkas išmokas visiems jas gaunantiems, o ne amžinai tąsant kompensacijų kryžių po aikštę“, – rašė I. Šimonytė.

Politikei bjauriausia, „kai tuo sudėtingu imperializmo palikimu, našta ir kančiomis skundžiasi valdžia, ką tik atsivedėjusi trenkusi milijardą milijonui“.

„Milijardą iš rankovės trenkti buvo iš ko. O ką nors kita daryti – jau nebėr iš ko. O gal tiesiog prioritetai ne tie? Ar labai nesinori patogios nuvalkiotos šliurės atsisakyt?“, – rašė I. Šimonytė.

Kasčiūnas: tai visiškas melas ir nekompetencija

Feisbuke pasipiktinimą reiškė ir konservatoriai Laurynas Kasčiūnas ir Gintarė Skaistė, apie kurių pasiūlymą sukurti vienišų pensinio amžiaus asmenų paramos sistemą, ministras atsiliepė taip:
„Šis siūlymas, kurį siūlo konservatoriai, išmeta 200 tūkst. žmonių, tai yra žmones su negalia, o našlės pensijos atžvilgiu, visi, ir žmonės su negalia, kurie gauna netekto darbingumo išmoką, jie taip pat gauna ir našlės pensiją, našlio pensiją, o tuo tarpu konservatorių siūlyme trūksta socialinio teisingumo, jeigu norime pereiti nuosekliai, neturėtume išmesti 200 tūkst. žmonių.“

„Tai visiškas melas arba nekompetencija. Mes siūlome įvesti nebe sutuoktinio praradimo, bet likimo vienišu senatvėje rizikos draudimą (o tai vos ne šimtui tūkstančių žmonių nėra tas pats). Mes siūlome išplėsti įtraukti dabar ministro likimo valiai paliktus 90 tūkstančių vienišų senjorų. Siūlome lygiateisiškumo principu pagrįstą sistemą, kuri apimtų daugiau panašaus likimo žmonių.

Labai gaila, kad ministras kalba nesąmones. Priminsiu, kad L. Kukuraitis dirba socialinės apsaugos ministru jau daugiau nei tris metus ekonominio augimo laikotarpiu, per kurį Lietuvos senjorų skurdo rodikliai tik didėjo“, – rašė L. Kasčiūnas.

Politikas teigė, kad jie siūlo tai ką ministras ne kartą pats buvo žadėjęs padaryti ir kas buvo įrašyta į šio Vyriausybės programą. Turbūt kompetencijos neužteko arba tai virto dar vienu sulaužytu pažadu.

Savo žodžius L. Kasčiūnas grindė 2018 m. jam persiųstu ministro raštu, kuriame aiškinama, kad Vyriausybė planuoja sukurti paramos vienišiems pensinio amžiaus žmonėms sistemą.

G. Skaistė: ministre, man labai gėda už Jus

G. Skaistė rašė politikoje dažnai nesutinkanti su politiniais oponentais, tačiau šį kartą L. Kukuraitis politikę supykdė kaip reikiant.

„Kartais manau, kad jis tiesiog neišmano apie ką kalba ir dėl to būna pikta. Bet labiausiai už viską – nemėgstu naglo whataboutizmo. O šis ministro Kukuraičio interviu, kai kalba apie mūsų sų L. Kasčiūnas siūlomą 42 eurų išmoką vienišiems pensininkams, yra niekas kita kaip tai“, – feisbuke rašė G. Skaistė.

Pasak politikės, kai nebeturi argumentų savo paties neveiklumui pateisinti, belieka sakyti, kad konservatoriai negali to siūlyti, nes negrąžino kažko.

„Ministre, noriu priminti, kad vadovaujate auksiniu ekonomikos augimo laikotarpiu, kai BVP auga nuo 2,5 iki 4 proc. kasmet. Turbūt per krizę, kai BVP krito 15 proc., pinigus atlyginimams ir pensijoms būtumėt kojinėje suradęs. Ir ta keista šypsena ministro veide apie tai kalbant, lyg būtų truputį savęs gėda, visgi padorus žmogus buvau. Bet ai...“, – rašė G. Skaistė.

Pasak parlamentarės, dar tokiu atveju galima sakyti, kad konservatoriai iš sistemos išmeta 200 tūkst. žmonių.

„Ministre, jūs bent įstatymo projektą skaitėte? Neįgalių žmonių pensijų naikinimas yra visiškas „fake news“, ir man labai gėda už jus, kad plepat tokius vėjus, paprasčiausiai norėdamas supriešinti atskiras visuomenės grupes. Mes siūlome papildomai įtraukti 90 tūkst. žmonių, kurie yra palikti be papildomos paramos“, – rašė G. Skaistė.

Politikės teigimu, dar galima bandyti aiškinti, kad konservatorių siūlymas mokėti visiems vienišiems pensininkams yra per dosnus, nes yra vienišų pensininkų, kurie gauna ir po 1000 eurų.

„Nu tai čia jau sunku kažką bepridurti. Tik gal priminsiu, kad vaiko pinigai mokami irgi visiems vaikams, kai kurių tėvai tiesiog milijonieriai. Bet ten ministras bėdos nemato. Apie visus kitus nusikalbėjimus jau neverta net rašyt. Pamenu mokykloje, kai mokinys neatnešdavo namų darbų nes juos suvalgė šuo, mokytoja sakydavo – kiaulės akys pas tave, vaikyti“, – rašė G. Skaistė.

Socialinės apsaugos ministerijos atstovė: teiginys dėl neįgaliųjų yra visiškai teisingas

Savo ruožtu ministro patarėja viešiesiems ryšiams Eglė Samoškaitė DELFI atsiųstame komentare teigia, kad Seimo narių siūlymas išties nuskriaustų neįgalius asmenis.

Linas Kukuraitis, Eglė Samoškaitė


Norėčiau patikslinti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Lauryno Kasčiūno ir Gintarės Skaistės pasisakymus dėl šių Seimo narių pasiūlymo panaikinti našlių pensijas ir įvesti šalpos vienišo pensininko pensiją.

Šiuo metu našlių pensijas gali gauti dvi žmonių grupės: pirmoji – tai sutuoktinio netekę senjorai, kurie yra sulaukę pensinio amžiaus, antroji – neįgalieji, kurie per penkerius metus nuo sutuoktinio mirties, visiškai ar iš dalies neteko darbingumo. Šiuo metu našlių pensijas gauna apie 211 tūkst. žmonių.

Norint įvesti šalpos vienišo pensininko pensiją į gavėjų grupę būtų įtraukti tie vieniši pensininkai, kurie nebūtinai buvo sudarę santuoką.

Tačiau iš gavėjų grupės būtų išbraukiami neįgalieji, kurie per penkerius metus nuo sutuoktinio mirties visiškai ar iš dalies neteko darbingumo.


Todėl ministro Lino Kukuraičio teiginys, kad iš gavėjų grupės bus išmesti neįgalieji, kurie nėra sulaukę pensinio amžiaus, yra visiškai teisingas.

Tą savo išvadoje pabrėžė Seimo Teisės departamentas, atkreipęs dėmesį, kad pagal Seimo narių projektą šalpos vienišo pensininko pensija būtų mokama tik pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms, nors dabar našlių pensija priklauso ir pensinio amžiaus sulaukusiems našliams, ir jaunesniems neįgaliesiems, kurie savo darbingumą prarado per penkerius metus nuo sutuoktinio mirties“ - teigiama atsiųstame komentare.

L. Kukuraičio argumentus dėl pensijų sistemos galima skaityti čia.