EP nariai priminė apie įvairius totalitarinių režimų – fašizmo ir komunizmo – nusikaltimus, padarytus įvairiose valstybėse, sakoma Europos Parlamento narių Andriaus Kubiliaus ir Rasos Juknevičienės biuro pranešime.

Ši diskusija – tai EP narės R. Juknevičienės inicijuotos rezoliucijos dėl „Europos atminties Europos dabarčiai“, priimtos Parlamente praeitų metų rugsėjį, – tąsa.

Kalbėdama debatuose ji dėkojo Rusijos prezidentui V. Putinui už tai, kad jis padarė didžiulę reklamą rezoliucijai.

Pasak R. Juknevičienės, V. Putinas savo istorinėse studijose rėmėsi Rusijoje vis dar įslaptintų archyvų medžiaga, naudojo juos kaip informacinio karo įrankį.

„Siūlau prezidentui V. Putinui ne selektyviai, bet visiškai atverti Stalino laikų archyvus. Turime žinoti, kaip Stalinas atsisakė priimti žydus iš Hitlerio okupuotos Lenkijos 1939 metais. Jis, pavyzdžiui, galėtų nurodyti grąžinti Lietuvai 1991 metais pavogtus KGB archyvus. Norime žinoti, kaip Maskvos kalėjime buvo nužudytas antisovietinio pasipriešinimo vadas Jonas Žemaitis“, – sakė EP narė.

Parlamentarė pabrėžė, kad totalitarizmas prasideda nuo melo. „Mūsų priedermė – ginti tiesą, kad apgintume taiką“, – sakė ji.

Europos liaudies frakcijos delegacijos Lietuvoje vadovas A. Kubilius teigė, kad „šios dienos diskusija vyksta todėl, kad mes matome, kaip elgiasi Putinas, kaip veikia sovietų propaganda ir kaip stengiamasi įtikinti, kad Lenkija buvo kalta, kad Hitleris ir Stalinas ją pasidalijo ir okupavo“.

„Šiandien mes pasisakome prieš Kremliaus propagandą. Norėčiau pasakyti labai paprastą dalyką: p. Putinai, jums nepasiseks mėginant suskaldyti Europą istorijos klausimu. Mes pasisakome už tiesą, nes ji išlaisvina, ir tai yra Europos stiprybė. Mes norime palinkėti tokios pačios stiprybės ir Rusijos piliečiams“, – pažymėjo EP narys.