Respublikos Prezidento vyriausiasis patarėjas Jonas Vytautas Žukas po susitikimo sakė, kad prezidentas G. Nausėda ragina deeskaluoti konfliktą.

„Prezidentas aktyviai stebi situaciją Artimuosiuose Rytuose ir pakvietė ministrus pateikti naujausią informaciją ir aptarti tolimesnius veiksmus. Lietuvos įsipareigojimai mūsų tarptautiniams partneriams ir įsipareigojimai tarptautinėse misijose lieka galioti. Taip pat prezidentas išreiškė susirūpinimą mūsų karių, tarnaujančių Irake ir Artimųjų Rytų regione, saugumu. Prezidento nuomone, geriausias būdas toliau valdyti situaciją – deaskaluoti, spręsti konfliktą diplomatinėmis priemonėmis. Taip pat yra jo sprendimas yra nesiimti jokių veiksmų savarankiškai, laukti sąjungininkų sprendimo, kas liečia karių saugumą, jų perdislokavimą“, – sakė prezidento patarėjas.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sakė, kad regione situacija įtempta.

„Situacija regione yra įtempta, tai akivaizdu. Poryt vyks neeilinė užsienio reikalų taryba, neseniai pasibaigė NATO taryba ambasadorių lygiu, žinia, galbūt, ta pati, kuri buvo pirmadienį – dar kartą pabrėžtas solidarumas su JAV, pabrėžta tąsa su terorizmu kovos, bei misijų svarba akcentuota“, – prezidentūroje sakė ministras.

Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

„Įvyko tai, kas įvyko. Šiuo metu raginame koncentruotis į taikių sprendimų paiešką, raginame deeskaluoti situaciją, tikimės, kad panašiai visai netrukus kalbės ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras L. Linkevičius. Ir pridūrė, kad taikių sprendimų paieškose ES galėtų vaidinti tikrai svarbų vaidmenį.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis po susitikimo kalbėjo, kad visos saugumo priemonės ir toliau bus išlaikomos.

„Savaime situacija lieka įtempta ir visos saugumą užtikrinančios priemonės bus išlaikomos. Tiek iš Lietuvos pusės yra daroma viskas, kad tas saugumo lygis būtų užtikrintas“, – sakė jis.

Saugumo priemonės

Ministras pridūrė, kad apie Artimuosiuose Rytuose esančių karių padėtį yra informuojami ir jų artimieji.

„Jie bet kada gali skambinti į kariuomenės gynybos štabą, sužinoti naujausią informaciją, išgirsti patarimų. Tas yra dirbama, tas ir tęsis“, – žadėjo ministras.

„Jie tiesiog fiziškai yra bazėje“, – sakė ministras, ir tikino, kad karių mokymas yra nutrauktas, bet kariai lieka bazėse.

R. Karoblis po susitikimo prabilo ir apie saugumo priemones kariams.

„Apribotas išvažiavimas už bazės ribų, nustatomos ir kitos priemonės, pavyzdžiui – gali būti ir tikėtina, kad yra ir šarvinės liemenės nešiojamos, panašūs dalykai. Pagal žvalgybinę situaciją, atsiradus didesniam pavojui, būtų perdislokavimas į kitą vietą“, – apie saugumo priemones kalbėjo ministras.

Erbilio ir Al Asado bazės iš Irano buvo apšaudytos po vidurnakčio Lietuvos laiku. Pastarojoje bazėje tarnauja šeši Lietuvos kariai, jie dalyvauja JAV vadovaujamos koalicijos misijoje, skirtoje apmokyti vietos pajėgas kovoti su grupuotė „Islamo valstybė“.

Gynybos štabo viršininkas teigė, kad Irano raketos pataikė į apšaudomas bazes, tačiau tikslūs infrastruktūros ir karinės technikos nuostoliai iki šiol nežinomi.

Dar devyni Lietuvos kariai tarnavo kitoje, NATO vadovaujamoje misijoje. Trys iš jų jau yra perkelti į Kuveitą, kiti kol kas lieka Irako sostinėje Bagdade.

R. Karoblis tvirtino, kad Lietuva nesvarsto vienašalio karių atitraukimo iš Irako ir dėl misijų ateities spręs su sąjungininkais.