Lietuva – tik tarpinė stotelė

Ne reketu iš vietinių verslininkų, o tarptautiniu mastu – taip šiuo metu vyksta nelegalūs sandoriai. Lietuva, D. Dargio teigimu, yra tik tranzitinė šalis, nes Lietuvoje narkotikų rinka tiesiog per maža.

„Veža iš Pietų Amerikos į Rusiją, Olandiją, Angliją. Londone tai labai veši, – vardija D. Dargis ir priduria, kad maršrutų yra labai daug. – Bet didžiausias narkotikų vartojimas šiandien turbūt yra Niujorke, Londone, Paryžiuje, Romoje, Milane, Barselonoje ir Olandijoje.“

Beje, D. Dargis teigia, kad kai kurios narkotinės medžiagos gali būti gaminamos ir kaimyninėje Lenkijoje, ir Lietuvoje. „Tabletes Lietuvoje darydavo. Yra mobilios laboratorijos, kurios atrodo kaip paprastas vagonėlis; atvažiuoja chemikas, pasėdi parą, vėl viską išsiardo ir išvažiuoja“, – procesą apibūdino žurnalistas.

Dėl pinigų ryžtasi milžiniškai rizikai

Patys nusikaltėliai per sienas narkotinių medžiagų negabena. D. Dargio teigimu, tam surandamos poros, kurios už tam tikrą mokestį ryžtasi rizikuoti.

„Suranda tvarkingai atrodančius žmones, kuriems duoda prabangų automobilį ir paleidžia važiuoti kad ir per visą Europą, – tvirtino žurnalistas. – Buvo toks atvejis, kai kauniečiai, nors ir nelabai rimti nusikaltėliai, naudodavo šią formulę. Veždavo marihuaną iš Ispanijos į Lietuvą, o iš Lietuvos – toliau. Atrodo, tai visiškai paprastas dalykas, bet labai rizikingas.“

Dailius Dargis

Beje, kaip teigia D. Dargis, jei užduotį vykdžiusiems asmenims nepasiseka, jie pakliūva į pareigūnų gniaužtus ir patenka už grotų, tai jau jų atsakomybė. „Domėjausi, kaip dėliojasi tų žmonių likimai, tai dažniausiai tave „nurašo“ ir tampi niekam nereikalingas, palieka pačiam kapstytis, nes mafija ir taip patyrė nuostolį, neteko krovinio, – kalbėjo D. Dargis. – Nuostolis gali būti ir šimtai tūkstančių, ir pusė milijono. Kiekiai dideli.“

Dar vienas garsiai nuskambėjęs, tačiau gyvybei itin pavojingas kontrabandos būdas – skrandyje. Už tokį „pervežimą“, D. Dargio teigimu, užduotį atliekantys asmenys uždirba vos po kelis tūkstančius. O kiek uždirba narkotikus automobiliu gabenantys? Iki 20 tūkst.

Užsienyje – drąsesni ir aršesni

Ispanija, Didžioji Britanija, Norvegija – tai pagrindinės kryptys, į kurias „laimės“ ieškoti išvyko daugybė lietuvių. Ten, D. Dargio teigimu, vyksta kruvinos kovos dėl pinigų ir narkotikų, dažnai į kovą stoja ir tautiečiai.

„Yra tokių, kurie kontroliuoja marihuanos fabrikus, – nusikaltimo mastus apibūdino D. Dargis. – Londonas ir Ispanija – du didžiausi kriminalų lizdai Europoje, ir lietuviai ten – ne paskutiniai.“

Rašytojas teigia, kad lietuviai į nusikalstamą veiklą dažnai nyra su bendrais, kurie – iš kitų pasaulio kraštų. „Dabar pasaulis globalus, todėl tie patys lietuviai dirba su marokiečiais, ispanais, britais ir panašiai. Kai dideli pinigai, su visais gali rasti bendrą kalbą“, – teigė D. Dargis ir pridūrė, kad lietuviai stipriai įklimpę tarptautiniame kriminaliniame pasaulyje.

O ar jaunoji karta tęsia tėvų „karjeras“?

D. Dargio teigimu, tarp šiuolaikinių nusikaltėlių suku rasti buvusių mafijų vadeivų atžalų. Ir nors Daktaras jaunesnysis dažnai įsivelia į reikalus su teisėsauga, net ir jis savo veiksmais rodo, kad nenori jausti pavardės šleifo.

Henriko Daktaro sūnus Enrikas prieš kelerius metus pasikeitė pavardę į Doktor norėdamas atsikratyti neigiamo šleifo. „Visų vaikai, kiek pastebiu, yra kitos kartos, kitos epochos žmonės. Jie net negalėtų pratęsti tų darbų“, – tvirtino D. Dargis.

Remigijaus Daškevičiaus sūnus pastaruoju metu taip pat sukasi žiniasklaidos puslapiuose, tačiau ne dėl praeities šleifo, o dėl santykių ir muzikinės veiklos. „Nereikia stebėtis, Daškė jaunystėje buvo breiko šokėjas, net dalyvavo kažkokiame breiko čempionate, o jo karjera žlugo dėl to, kad jis buvo toks karštakošis. Kartą paprašė atsigerti, o barmenas atsakė nelabai mandagiai, tai Daškė trenkė jam ir buvo išmestas iš grupės“, – kelių dešimtmečių istoriją priminė rašytojas.

„Tulpinių“ lyderio Algimanto Vertelkos sūnus neseniai atsivėrė LRT laidai „(Ne)emigrantai“. Laidos pranešime spaudai buvo cituojami jo žodžiai: „Šeimos, kurioje gimei, nepasirinksi (...). Tėvas buvo nusikaltėlis, o aš būsiu nuotykių ieškotojas.“