Dovanas ketinama dalinti tik kauniečiams

Kauno savivaldybė parengė malonią staigmeną atžalų besilaukiančioms poroms. Nuo kitų metų sausio 2 dienos, registruodami gimusį vaiką kauniečiai gaus 276 eurų vertės dovanų rinkinį.

Tai vadinamas „kūdikio lizdas“, į naujagimio lovelę transformuojama dėžė su įvairiais reikmenimis, dvi knygos ir dovanų kortelė.

Kauno savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Agnė Augonė portalui DELFI sakė, jog šis dovanų rinkinys bus įteikiamas, jeigu abu vaiko tėvai savo gyvenamąją vietą deklaravę Kaune. Jei vienas tėvų oficialiai nėra kaunietis, į šią miesto paramą naujagimio susilaukusi pora pretenduoti negalės.

Tiesa, šiai dovanų dalinimo tvarkai dar turės pritarti gruodžio viduryje posėdžiausianti miesto savivaldybės taryba.

Foto: Vida Press

Sutarčių su tiekėjais vertė – 3,3 mln. eurų

Idėja prisidėti prie gimstamumo skatinimo dovanojant naujagimių kraitelius Kaune kilo prieš kurį laiką. Juolab, kad tai jau antrus metus daro kaimyninė Kauno rajono savivaldybė, pernai išdalinusi 1,2 tūkst. kraitelių, panašus jų skaičius dovanotas ir šiais metais.

Kaunas užsimojo dar plačiau. Nuspręsta, jog per metus gali būti išdalinta 4 tūkst. kraitelių. Galiausiai nusprendus, kaip turės atrodyti „kaunietiškas“ naujagimio kraitelis, paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas.

Jis skaidytas į keturias dalis. Pirktos 100 eurų vertės dovanų kortelės, kūdikio albumas, knyga apie vaikų auginimą ir pats svarbiausias elementas – lovele virsti galinti dėžė su įvairiais vaiko priežiūros reikmenimis bei rūbais.

Pasak savivaldybės atstovų, pradžioje planuota vienam komplektui skirti 300 eurų. Tačiau viešųjų pirkimų metu, konkuruojant verslininkams kainą pavyko sumažinti iki 275,74 eurų.

Su keturiais tiekėjais pasirašytos sutartys, kurių bendra vertė siekia 3,3 mln. eurų. Kauno savivaldybės duomenimis, tai maksimali suma, o sutartys galios trejus metus.

Didžiausia pirkimų sutartis, 1,798 mln, eurų sumai, pasirašyta su bendrove „Prosapia“, tieksiančia vadinamus „Kūdikio lizdus“. Vieno jų vertė siekia beveik 150 eurų. Bendrovė „Gera dovana“ už 1,2 mln. eurų įsipareigojo pateikti 100 eurų vertės dovanų kortelių, 234 tūkst. eurų numatyta skirti „Atsakinga šeima" Kaunui tieks 6,3 euro įvertintas knygas „Vaiko priežiūros vadovas“ už 75,9 tūkst. eurų.

Su dovanų kortele maisto įsigyti negalės

Kauno savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja A. Augonė minėjo, kad naujagimio tėvai gavę 100 eurų vertės dovanų kortelę ja galės atsiskaityti išskirtinai tik Kauno mieste.

Esama ir kitų apribojimų. Kortele atsiskaityti nepavyks ne tik perkant tabako gaminius ar alkoholį, bet ir maisto produktus. Pasak savivaldybės atstovų, ji skirta pramogoms ir kultūriniams renginiams.

„Naujagimio kraitelius dalina nemažai šalies savivaldybių, o mes išsiskiriame tuo, kad tėveliams dovanojame ir daugkartinio naudojimo kortelę, kurioje esančią 100 eurų sumą bus galima išleisti per vienerius metus. Ja atsiskaityti bus galima lankantis teatruose, muziejuose. Idėja ta, jog kūdikiui paaugus tėvai galėtų vieni ar kartu su vaiku apsilankyti koncertuose, sporto rungtynėse, kituose renginiuose“, – sakė A. Augonė.

Šia kortele bus galima atsiskaityti ir restoranuose. Tačiau, kaip minėta, ja sumokėti už svaigiuosius gėrimus nepavyks.

Foto: Vida Press

Kas sudaro naujagimio kraitelį ?

Pagrindinė kauniečiams skirtos dovanos dalis – be dovanų kortelės ir dviejų knygų, lovele virsti galinti kūdikio dėžė su joje esančiomis priežiūros priemonėmis.

Kauno savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vadovė minėjo, jog daiktai, kuriuos naujagimio kraitelyje ras tėvai yra kokybiški, tai toli gražu ne pačios pigiausios prekės.

Pirkimų sutartyje nurodyta, kad dėžėje bus 19 skirtingų daiktų. Tai čiužinukas, dviejų tipų paklodės, du kombinezonai: vienas skirtas būti lauke, kitas – namie. Taip pat šliaužtinukas, smėlinukas, marškinėliai, kelnės, miego žaislas, seilinukas, vandens termometras, kramtomas žaislas, rankšluostis su gobtuvu, pledas, flanelinis vystyklas, dvigubo audinio trikampis marlinis vystyklas bei du kūdikio priežiūros priemonių rinkiniai.

Šis modelis, kai kūdikio susilaukusiai šeimai valstybė dovanoja būtiniausių priemonių rinkinį, ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje sukurtas Suomijoje. Taip siekta ne tik palengvinti vargingai gyvenančių ir socialinių įgūdžių neturinčių šeimų buitį. Tuo norėta paskatinti kūdikių tėvus kartu su naujagimiais apsilankyti profilaktinei apžiūrai valstybinėse gydymo įstaigose.