„Man kaip merei, kaip motinai – tai labai sunki tema, – į klausimą, ar pritaria vaiko pinigų didinimui, laidoje DELFI 11 kalbėjo Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė. – Galėtume diskutuoti atskirai apie žmones, gaunančius pašalpas, apie žmones, kuriems iš tikrųjų reikia padėti ir reikia pašalpų, ir apie žmones, kurie piktnaudžiauja tuo.“

Gaunantys pašalpas nenori dirbti

Ž. Pinskuvienė tvirtino, kad vaiko pinigai galėtų didėti ir iki šimto eurų, ir dar daugiau, bet, jos teigimu, turi būti vykdoma pašalpų skirstymo kontrolė. „Pasižiūrėkite, apie ką diskutuojama: duokite žmonėms, duokite žmonėms, – kartojo Širvintų rajono merė ir įvardijo širvintiškių šeimos pavyzdį. – Penkių asmenų šeima: tėvas nedirba, mama nedirba, ateina į darbo biržą, bet siūlyk darbą kokį tik nori, jie vis tiek neis dirbti. Ir jų šeima gauna apie 700 eurų per mėnesį.“

Širvintų rajono merė kėlė klausimą: „Kuri šeima norės eiti dirbti?“

Živilė Pinskuvienė
Penkių asmenų šeima: tėvas nedirba, mama nedirba, ateina į darbo biržą, bet siūlyk darbą kokį tik nori, jie vis tiek neis dirbti. Ir jų šeima gauna apie 700 eurų per mėnesį.

Ž. Pinskuvienė teigė, kad „negalima sustatyti visų į vieną eilę“, o tokius, kurie piktnaudžiauja naudodamiesi valstybės parama, vadino „tyčia pašalpiniais“.

Beje, ji įvardijo, kad tokie asmenys, kurie nenori eiti dirbti, naudojasi ir kitomis lengvatomis. „Jie aiškiai pasako: „Kam man eiti dirbti? Mano vaikas tada maitinimo negaus, tada aš darželiui pirmumo negausiu ir dar kažko“, – kalbėjo Širvintų rajono merė ir pridūrė, kad Širvintose galioja kitokia tvarka. – Mes perdarėme tvarką (...). Darželio pirmumas – ne socialiai remtinam, darželyje vaikui pirmumas yra, jei tėvai dirba.“

Živilė Pinskuvienė

Laidoje DELFI 11 Kalvarijos meras Vincas Plikaitis teigė, kad ir jis susiduria su tokia pačia problema, nors pridūrė, kad pritaria vaiko pinigų didinimui. „Kai vaikas gimsta, padaugėja išlaidų, – teigė Kalvarijos meras bei pridūrė, kad ir pas juos yra tokių, kurie piktnaudžiauja valstybės išmokomis. – Mūsų socialiniai darbuotojai daug važinėja, jie su kiekviena šeima kalbasi (...). Pasižiūrėjus į jų požiūrį, į jų gyvenimą, pritariu tai nuomonei, kad jie niekur nenori dirbti. Siūlyk kokį nori darbą, bet jie nesiruošia to dirbti. Jie įpratę gyventi iš pašalpų.“

Į klausimą, ar padidinus vaiko pinigus neatsiras daugiau tokių, kurie nebenorės dirbti, V. Plikaitis atsakė teigdamas, kad visi nusipelnė vienodų išmokų: „Jei padarytume, kad visos šeimos gautų vienodus pinigus, nesvarbu: ar žmogus dirba, ar neturi darbo. Bet jei gautų vienodus pinigus: vienas vaikas – viena suma, du vaikai – kita, trys – dar kita. Bet visi vienodai“.

Nei Ž. Pinskuvienė, nei V. Pliakaitis negalėjo pasakyti, kokią jų savivaldybių biudžeto dalį teka nurėžti pašalpoms.

Kalvarijos mokytojai skundžiasi, širvintiškius savivaldybė pamalonino

2018-aisiais metais, lyginant su 2017-aisiais, mokytojų atlyginimai labiausiai kilo Širvintų, Rietavo ir Kalvarijos savivaldybėse. Tiesa, Širvintose – 31 proc., o Kalvarijoje – 24 proc.

Ž. Pinskuvienė tvirtino, kad Širvintų rajono mokytojai nesiskundžia, nors Kalvarijos meras to pasakyti negalėjo.

Ž. Pinskuvienė teigė, kad šioje vietoje savivaldybėms turėtų būti palikta daugiau vietos saviems sprendimams. „Šiandien kaimiškų vietovių mokytojai uždirba daugiau negu miesto mokyklų mokytojai, – teigė Širvintų merė. – Miesto mokyklose yra didesnės klasės, o mokytojai gauna tą patį. Kaimiškose mokyklose mokytojai uždirba daugiau, bet, kadangi turėjome 2 proc. perskirstymo, mes juos pridėjome miesto mokykloms, kad būtų skirta mokytojams.“

Kristina Pocytė, Živilė Pinskuvienė

Kalvarijoje, anot mero, mokytojams nėra gerai, nors atlyginimai ir nemažai pakilo. „Mokytojai skundžiasi, kad jiems negerai, jie norėtų uždirbti dar daugiau. Kiek žinome, profsąjungos dabar kovoja. Ir mūsų mokytojai labai kovoja, – teigė V. Plikaitis bei pridūrė, kad savivaldybė, norėdama sutaupyti išlaidas ir rasti lėšų mokytojų atlyginimams, neseniai sujungė dvi mokyklas į vieną. – O ką daugiau padaryti. Tai jau ne mūsų problema, ne mūsų kaltė. Tai švietimo ministerijos darbas. Jei ministerija skirtų daugiau pinigų, mes su malonumu atiduotume daugiau mokykloms.“

Širvintos klesti, Kalvarijoje atlyginimai kilo mažiausiai

Statistiniai duomenys skelbia, kad per metus vidutinis atlyginimas šalyje paaugo 9,5 proc., tačiau labiausiai atlyginimais turėtų džiaugtis širvintiškiai. Širvintų rajono savivaldybėje pajamos paaugo net 17 proc.

Tuo metu Kalvarijoje savivaldybių įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojai pastarojo ketvirčio metu uždirbo mažiausiai – atotrūkis nuo Vilniaus – daugiau nei 500 eurų.

Vincas Plikaitis
Mokytojai skundžiasi, kad jiems negerai, jie norėtų uždirbti dar daugiau. Kiek žinome, profsąjungos dabar kovoja. Ir mūsų mokytojai labai kovoja. (...) Tai švietimo ministerijos darbas. Jei ministerija skirtų daugiau pinigų, mes su malonumu atiduotume daugiau mokykloms.

Trečiąjį ketvirtį vidutinis atlyginimas šalyje siekė 1277 Eur, Širvintose – 1068 Eur, Vilniuje – 1490.

„Širvintos yra draugiški verslui. Mes nesame verslui priešai, – teigė Ž. Pinskuvienė. – Manau, kad tai jaučiasi ir atlyginimų kilime.“

Ž. Pinskuvienė teigė, kad rajono tarybai yra pateiktas verslo lengvatų aprašas, taip pat esą nuolat vyksta diskusijos, kaip padėti verslui.

„Be abejo, turime nepamiršti to, kad esame visai šalia Vilniaus. Žmonės, turintys tam tikrą išsilavinimą, gali dirbti ir Vilniuje, o Vilniuje atlyginimai, aišku, patys didžiausi Lietuvoje“, – teigė Ž. Pinskuvienė.

V. Plikaitis teigė, kad pasidžiaugti tuo, kuo džiaugiasi Širvintos – negali. „Socialinių darbuotojų atlyginimas kilo 20 procentų, kultūros srities darbuotojų – 7 proc., visiems darbuotojams – gal tik 4 procentais, – kiek kilo atlyginimai, vardijo Kalvarijos meras. – Kalbu apie tas įmones, kurias mes valdome.“

Laidą DELFI 11 kviečiame žiūrėti kiekvieną pirmadienį-antradienį, 11 val.