„Prezidentas pasakė, kad, jei Seimas priimtų biudžetą, kuris nebūtų subalansuotas, jis jį vetuotų. Mes nesame kvaili, ir mes tikrai nepriiminėsime nesubalansuoto deficitinio biudžeto. (…) Čia yra ne grasinimas, čia yra tiesiog atkreipimas dėmesio. Labai ačiū prezidentui, kad mums primena. Bet mes ir taip tai atsimename, kad biudžetas turi būti subalansuotas“, – sakė R. Karbauskis.

Nausėda prabilo apie „raudoną liniją“

Trečiadienį lankydamasis Pabradėje šalies vadovas žurnalistams sakė, kad jis negalėtų pasirašyti biudžeto, jeigu jis prieštarautų konstituciniam Fiskalinės drausmės įstatymui.

„Šiandien, matant tą apetitą, kuris reiškiamas iš įvairių politikų finansuoti ir tą ir aną, ir trečią, ir penktą, o su šaltinių paieška mums vis fantazijos pritrūksta, ir tų šaltinių niekas neranda, tai, jeigu tokiu keliu eisime, tai akivaizdu, kad biudžeto deficitas bus didžiulis, ir tokio įstatymo pasirašyti aš negalėsiu“, – sakė G. Nausėda.

Žada, kad įsipareigojimų NATO bus laikomasi

LVŽS lyderis ramino, kad bus laikomasi įsipareigojimų NATO dėl gynybos finansavimo.

„Dėl to abejonių nekyla“, – sakė R. Karbauskis.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas „valstietis“ Valius Ąžuolas sako, kad jo vadovaujamas komitetas nesiekia mažinti finansavimo, skiriamo krašto apsaugai. Jo teigimu, BFK sprendimas nurodo, kad valstybė turi turėti skolinimosi „grindis“ – skolintis galėtų ne nuo 2,05 proc., o nuo 2,01 proc. BVP.

„Mes nešnekame, kad reikia sumažinti lėšas gynybai. Mes tik sakome, kad turėtų būti skolinamasi ne mažiau – grindys. Jeigu mes (skolintumės. – ELTA) mažiau, tai nesiektume nei 2 proc. Ta nuostata ir 2019 m. – šiuo metu buvo tokia, tai tą pačią nuostatą mes perkeliame ir į 2020 m. Daugiau visada galima“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė V. Ąžuolas.

Jo teigimu, tokia pozicija reikalinga, siekiant apsisaugoti nuo ekonominio nuosmukio.

„Nežinome, kaip augs ekonomika ir kokia bus situacija. Tas apsisaugojimas yra reikalingas, žiūrint į ekonomikos perspektyvas“, – paaiškino V. Ąžuolas.

ELTA primena, kad pasirašytame Lietuvos politinių partijų susitarime įsipareigota 2,5 proc. nuo BVP skirti gynybai iki 2030 metų.

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Vytauto Žuko teigimu, šis BFK sprendimas gali pakenkti Lietuvos nacionaliniam prestižui, o mažesnis finansavimas gynybai gali sutrukdyti Lietuvai įvykdyti tarptautinius įsipareigojimus.

Pažadas: pensijos didės maksimaliai

Kaip rašė BNS, R. Karbauskis yra išsakęs pažadą, kad senatvės pensijos nuo kitų metų didės maksimaliai. Jo teigimu, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas jau pritarė prezidento siūlymui nuo 2020 metų sparčiau didinti pensijas, taikant didesnį nei numatyta dabar bazinės pensijos indeksavimo koeficientą.

„Socialinių reikalų komitetas balsavo, pritarė prezidento siūlymams. Bet reikia pasakyti vieną dalyką: prezidento siūlymai duoda pensijų vidurkyje prieaugį trimis eurais. Seimas, be prezidento siūlymų, tą prieaugį didina 30 eurų. Tai yra, mes pritarėme dabar 33 eurams. Ir šitai yra žinia, kurią reikia sakyti, nes jau matau, kad prasideda kalbos apie kažkokias pensininkų protesto akcijas“, – Žinių radijui sakė R. Karbauskis.
Prezidentas siūlo nuo kitų metų sparčiau didinti pensijas, 2020 ir 2021 metais taikant penktadaliu didesnį nei numatyta dabar bazinės pensijos indeksavimo koeficientą – kitąmet jis didėtų 1,83 procentinio punkto, o nuo 2021 metų – 1,91 punkto. Tam pritarė ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

Pensijos kitąmet labiausiai augs dėl anksčiau numatyto indeksavimo – dėl to jos turėtų didėti vidutiniškai 8,2 procento.

Pasak R. Karbauskio, bus padaryta viskas, kad pensijos augtų maksimaliai, tam bus skirta papildomai 400 mln. eurų, iš jų 30 mln. eurų – prezidento siūlymu.

„Mes padarysime viską, kad pensijos augtų maksimaliai, kiek tai įmanoma šitoje valstybėje (...) Seimo pagrindinis komitetas tuo klausimu yra Socialinių reikalų, vakar jis pritarė, jokių abejonių, kad Seime tam bus pritarta nėra, dėl to nei prezidentui, nei pensininkams jaudintis nereikia“, – teigė Lietuvos valstiečių ir žalių sąjungos frakcijos Seime seniūnas.

Vis dėlto jis pripažino, kad ne visi prezidento Gitano Nausėdos pasiūlymai bus priimti.

„Ne visi siūlymai, kurie susiję su mokesčiais, kuriuos siūlė padidinti prezidentas, bus priimti. Mes turime valstybės biudžetą, ieškome resursų, yra valstybės įmonės, jų dividendai, yra kiti resursai. Tai yra daroma tam, kad nesukeltume problemų ir kitoms ekonomikos sritims ir, galų gale, kitoms interesų grupėms“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Prezidento siūlymams dar labiau didinti pensijas buvo nepritaręs Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.

R. Karbauskis įsitikinęs, kad 2020 metų valstybės biudžetas bus priimtas be trikdžių.

„Jokių problemų nėra, pirmadienį susirinks Seimas ir apsvarstys (...) Biudžetas bus priimtas, balsų mes turime užtektinai“, – sakė R. Karbauskis.

Seimas ketvirtadienį nepradės svarstyti 2020 metų valstybės biudžeto projekto – jo svarstymas į kitą savaitę nukeltas dėl procedūrų.

Valdantiesiems nesutinkant su kai kuriais Vyriausybės ir prezidento mokesčių siūlymais, siekiant gauti pakankamai pajamų numatytoms išlaidoms, R. Karbauskis ketvirtadienį tikino, jog biudžetas bus subalansuotas.

„Bandysime surasti optimalų sprendimą, kad ir išlaidos, ir pajamos būtų subalansuotos. Galiu aiškiai pasakyti, kad tikrai biudžetas nebus deficitinis. To negalime padaryti, to nedarysime. Kompromisą, manau, surasime (...) Biudžetas tikriausiai bus priimtas gruodžio 10 dieną“, – sakė „valstiečių“ lyderis.