Nors Jungtinės Karalystės įstatymai aiškiai skelbia, kad nėštumas negali būti priežastimi atsisakyti darbuotojo paslaugų, tačiau lietuvės istorija rodo, kad ši teisinė norma šalyje ignoruojama.

Moteris tikiną, kad žinia apie nėštumą pakeitė darbdavio požiūrį į ją: vertinama darbuotoja, kuriai buvo žadama užtikrinta ateitis, staiga tapo nereikalinga.

Dirba ir gyvena Peterboroughe

Su JK lietuvių naujienų portalu ANGLIJA.today praėjusią savaitę susisiekusi Dovilė (vardas pakeistas, redakcijai žinomas. – Aut. past.) pranešė įsitikinusi, kad susidūrė su akivaizdžia nėščiųjų diskriminacija.

„ Juk turiu teisę dirbti net ir nėštumo metu, tačiau šiuo metu nedirbu. Nors ne aš darbo atsisakiau.

Ir visai nesvarbu – ar aš dirbu per agentūrą, ar turiu darbo sutartį.

Negi moteris, kuri laukiasi, neturi jokių teisių, negi jos negina jokie įstatymai?“, – pokalbį klausimu pradėjo dabartinę savo situaciją apibūdinusi lietuvė.

Peterboroughe įsikūrusi įdarbinimo agentūra šių metų birželio pradžioje nukreipė į tame pačiame mieste esantį tarptautinės transporto ir logistikos kompanijos padalinį, Dovilė darbdaviams patiko nuo pirmųjų dienų.

„Mano tiesioginiai vadovai žadėjo atsisakyti agentūros tarpininkavimo paslaugų ir sudaryti darbo sutartį su manimi“, – sakė lietuvė.

Nėščiajai – tie patys uždaviniai

Vieną gerą žinią sekė kita – neilgai trukus nuo šio darbo pradžios moteris sužinojo, kad laukiasi. Ji nedelsdama pranešė apie tai savo vadovams, o šie tik nuramino ir pasakė, jog tai ne pirmas toks atvejis kompanijoje, kai dirba nėščia moteris, patarė dirbti toliau ir nesijaudinti.

Viskas buvo gerai iki tos dienos, kai Dovilė darbe sunegalavo.

„Rugpjūčio 22-ąją atvykusi į darbą pasijutau blogai. Man iškvietė greitąją medicinos pagalbą, dėl sveikatos problemų lovoje pragulėjau mėnesį. O kai grįžau į darbą, vadovų požiūris buvo gerokai pasikeitęs: sakė, kad man sandėlyje nėra ką veikti, neturi man darbo. Jaučiau nuolatinį spaudimą, man buvo keliami tokie uždaviniai, kokie nėščioms moterims neįvykdomi.

Priminiau jiems apie tokiais atvejais būtiną rizikos faktorių vertinimą, parengtą atsižvelgus į mano gydytojų pastabas, tačiau niekas dėl to į kalbas nesileido“, – karčia patirtimi dalijosi lietuvė.

Dėl galimo diskriminacijos darbe ji pirmiausiai kreipėsi į Peterboroughe esantį „Citizen Advise“ biurą, tačiau šio atstovai pareiškė neturintys panašioms situacijoms spręsti būtinų tinkamos kvalifikacijos teisininkų ir patarė kreiptis į patariamąją, sutaikymo ir arbitražo tarnybą (ACAS), šie patarė pradėti nuo skundo darbdaviui.

„Tą pačią dieną tai padariau – surašiau viską, ką galvoju: jog jaučiuosi diskriminuojama, kad nėra rizikos vertinimo.

Taip ir likau be darbo.

Dar pasakė: tegul mane vaiko tėvas išlaiko“, – pasakojo moteris.

Tuo jos bėdos nesibaigė: Dovilė atkreipė dėmesį į tai, kad įdarbinimo agentūra moka mažesnį nei pridera atlyginimą, nebuvo ligos išmokų.

„Kiekvieną kartą privalau pati įrodinėti, kiek uždirbau.

Agentūra žino apie galimą diskriminaciją, tačiau priemonių imtis negali – tik patarė kovoti už savo teises ir pasiūlė darbą kitame mieste“, – sakė ji.

Dovilė tebelaukia iš buvusios darbovietės oficialaus atsakymo – kodėl ji netinkama darbui, už kurį dar visai neseniai buvo giriama. Su šiuo atsakymu ji žada keliauti į lygybės komisiją (Equality Commission) ir toliau ieškoti teisybės.

Lietuvės nėštumas tęsiasi tik 19-ą savaitę, todėl ji jaučiasi pajėgi dirbti ir užsidirbti.

„Nesu iš tų, kurie siekia naudos iš valstybės ir ieško pašalpų. Galiu dirbti ir užsidirbti sąžiningai“, – sakė moteris.

Ji taip pat tikisi, kad po istorijos paviešinimo atsilieps specialistai, kurie lietuvei galėtų padėti atsidūrus tokioje situacijoje.

Lietuvė gavo solidžią kompensaciją

Neseniai visoje Jungtinėje Karalystėje nuskambėjo kita istorija apie darbdavio dėl nėštumo diskriminuojamą lietuvę Šiaurės Airijoje.

Darbo netekusi 28 metų Laura Gruzdaitė nesijautė kalta ir sprendimą ginčijo, į procesą įsitraukė ir moters pusėn stojo lygybės komisija Šiaurės Airijoje.

Bylą išnagrinėjęs darbo ginčų tribunolas nusprendė, kad lietuvės nėštumas darbovietėje buvo traktuojamas negatyviai, ji po apsilankymo pas gydytoją buvo kamantinėjama be jokios priežasties – besilaukiant moteris teisintis dėl to teisintis neprivalo.

Rugsėjo pabaigoje paskelbta, kad toks darbdavio požiūris pripažintas diskriminaciniu, už tai, tribunolo sprendimu, kompanija Laurai Gruzdaitei privalės išmokėti 27 917 svarų sterlingų dydžio kompensaciją.

Lygybės komisija tikina, kad darbdaviai „vis dar per dažnai“ diskriminuoja moteris ir bando pasinaudoti jų nėštumu kaip neigiama aplinkybe.

Diskriminacija nesensta

2010 metais Jungtinėje Karalystėje priimtas Lygybės įstatymas (Equality Act) aiškiai skelbia, kad nesąžiningas elgesys nėščių, krūtimi kūdikius maitinančių ir neseniai pagimdžiusių moterų atžvilgiu darbe yra lyčių diskriminacija.

Tai – neteisėta.

Kitaip tariant, moteris negali būti laikoma blogesne už savo kolegas tik dėl to, kad ji laukiasi arba neseniai pagimdė vaiką.

Su nėštumu susiję negalavimai – irgi ne priežastis darbdaviui išskirti moterį iš kitų, skelbia minėtas įstatymas.

Didesnės apsaugos dėl diskriminacijos moterims laikotarpis, pagal šį įstatymą – nuo nėštumo pradžios iki motinystės atostogų pabaigos.

Įstatymo sergėtojai primena, kad diskriminacija dėl nėštumo ar motinystės nesensta – nesąžiningų darbdavio veiksmų laikas dėl šios priežasties neapibrėžiamas.