„Labai didelio skirtumo nelabai turėtų būti, koks yra finansavimo šaltinis. O jeigu dirbtiniu būdu paraginti valstybės įmones mokėti didelius dividendus, tai gali nukentėti svarbios investicijos, arba būtų paskata didinti kainą galutiniams vartotojams“, – DELFI politikų pasiūlymą komentavo Ž. Mauricas.

Jis pasakojo, kad vaiko pinigų ir valstybės įmonių dividendų susiejimas jam neatrodo tikslingas.

„Vis tiek biudžetas yra bendras, turbūt nelabai turėtų būti didelis skirtumas, iš kur tie pinigai atkeliauja. Nes tokioje pačioje dvasioje galima pasakyti – didinkime vaiko pinigus tik iš Gyventojų pajamų mokesčio, ar tik iš akcizo. Tai nėra visiškai tiesa, nes iš dividendų šiuo metu yra finansuojamos įvairios valstybės išlaidos. Kažkas gautų tų lėšų mažiau, kitos sritys“, – situaciją vertino ekonomistas.

Jo teigimu, jei ir būtų vadovaujamasi LSDDP pateikta logika, galima nueiti iki kraštutinimų.

„Galima nueiti iki to, kad vieną mokestį, išlaidą finansuoja tik iš pridėtinės vertės mokesčio (PVM), sumokėto didžiųjų prekybos tinklų. Toks skirstymas nelabai yra prasmingas. Vis tiek pinigai subyra į vieną katilą. Sudėtingiau būtų tik kalbėti kieno sąskaita išlaidų eilutėje tie pinigai būtų didinami“, – teigė jis.

„Bet tiesiogiai susieti išmokas su pajamų rūšimi, čia toks labiau teorinis siejimas“, – svarstė ekonomistas.

Jis svarstė, o kas būtų toliau – kaip užtikrinti stabilų vaiko pinigų išmokėjimą, jei ekonomika nuosmukyje.

„Tai labiau emocinis veiksnys, kaip didinti vaiko pinigus iš dividendų? Blogi metai – dividendų nėra, būna, kad įmonės nuostolingai veikia. Ką tai reikštų, kad vaiko pinigų visai nemokėtų? Įsipareigojimai yra viena, jie dažniausiai būna stabilūs, ekonominiame cikle, nepriklausomai – tai nuosmukis, ar pakilimas. Bet ir yra esmė tokių išlaidų, kaip vaiko pinigai, kad jie būtų mokami, nepriklausomai nuo ekonominio ciklo stadijos. Ar ekonomika gera, ar nuosmukyje, kad nebūtų tokių karpymų, kokius mes turėjome 2009–2010 metais“, – sakė jis.

Žygimantas Mauricas

„Kai tų pinigų bus mažiau, tai iš ko tada finansuos? Visi gudrūs siūlyti apmokestinti pelnus pakankamai didelius, bet dabar yra ekonominio pakylimo stadija. Bet kai vietoje pelnų bus nuostoliai?“ – klausimą kėlė ekonomistas.

Ž. Mauricas tikino, kad svarbiausia žmonės yra stabilumas.

„Čia tikrai nėra pasiūlymas. Kaip tik turėtų būti komunikuojama, kad jei mes padidiname vaiko pinigus, tai ne kiek svarbus yra pats dydis, bet svarbu, kad yra stabilumas ir užtikrintumas“, – tvirtino Ž. Mauricas.

Jo teigimu, žmonės, planuojantys šeimos pagausėjimą, nori būti tikri, kad valstybės žadamos išmokos bus stabilios.

„Gi vaikas neužauga per metus. Dividendai dideli šiais metais, gi vaikas per metus neužaugs, bus ir krizė ir viskas, tų dividendų gi būna labai mažų – ar tai kažkokias investicijas prireikia daryti, įvairių situacijų atsiranda“, - sakė jis.

Pinigai
Foto: Shutterstock

„Tai manau, kad šis sprendimas jis nėra logiškas dėl dviejų tų priežasčių – tai trumpalaikis ir dėl to, kad tai yra pinigai į bendrą biudžetą, tikrai nėra tikslinga“, – DELFI sakė ekonomistas Ž. Mauricas.

DELFI primena, kad LSDDP atstovai taip pat siūlo efektyviau tvarkyti išlaidas viešiesiems pirkimams.

Jie taip pat tvirtina, jog didesni „Lietuvos geležinkelių“ ar valstybės energetikos įmonių dividendai galėtų atsverti kitus siūlomus pajamų šaltinius – Vyriausybės rengtus automobilių taršos, nekilnojamojo turto mokesčius – juos Seimas grąžino iniciatoriams tobulinti.

Teisės aktų pataisų dėl dividendų ir kitų siūlymų „socialdarbiečiai“ teikti nežada ir sako, kad savo poziciją yra išsakę koalicijos partneriams „valstiečiams“.

Karbauskis nevertina

Kaip BNS sakė valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis kol kas sakė nepasiruošęs įvertinti koalicijos partnerių pasiūlymo ir tvirtino, kad tai bus padaryta toliau svarstant kitų metų biudžeto projektą.

„Nemanau, kad dabar galėčiau komentuoti, ko galima atsisakyti, ką reikėtų daryti. Bet vaiko pinigai yra mūsų koalicinėje sutartyje ir, be abejonės, svarstydami biudžetą tuos klausimus aptarinėsime. Bendromis pastangomis ieškosime galimybių tai padaryti“, – BNS sakė jis, paklaustas, ar „valstiečiai“ pritartų koalicijos partnerių siūlymams.

Premjeras Saulius Skvernelis anksčiau tvirtino, kad koalicija sutarė siekti vaiko pinigų augimo, ir šis siekis išlieka.

Pagal Finansų ministerijos projektą, palyginti su šiais metais, universalioji išmoka vaikui turėtų didėti nuo 50 iki 60 eurų, vaiko pinigai neįgaliems, gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams – nuo 70 iki 100 eurų.