„Kiekvienas žmogus, kuris šiandien balsuos, turi teisę balsuoti slaptai. Negalime šiandien suskaičiuoti, kaip kas balsuos. Skaičiuos balsų skaičiavimo komisija. Bet esmė yra ta, kad valdančioji dauguma turės progą beveik visiems esant balsuoti. Gaila, kad opozicija balsuoti savo frakcijų nariams uždraus“, – sakė R. Karbauskis.

Seimo pirmininkas: bet kokiu atveju reikės kreiptis į Konstitucinį Teismą

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad, nepaisant to, kokie bus pakartotinio balsavimo rezultatai dėl nepasitikėjimo juo, reikės kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl procedūros teisėtumo.

„Bet kokiu atveju, dėl to, kad du kartus negalima svarstyti, bet kokiu atveju – ar palankus, ar nepalankus (balsavimas – BNS), vis tiek reikės kreiptis, kad sužinotume, ar kitą kartą tokie precedentai galimi“, – antradienį Seime žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Jis patvirtino, kad antradienį tikrai vyks pakartotinis slaptas balsavimas dėl jo atstatydinimo.

V. Pranckietis prisipažino, kad jaudinasi laukdamas antrojo balsavimo.

„Negaliu sakyti, kad esu nenormalus žmogus ir nesijaudinčiau dėl to. Taip, natūraliai, žmogiškai jaudinuosi“, – sakė jis.

Landsbergis: balsavimas yra neteisėtas

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis sakė, kad jo frakcija laikosi pozicijos, jog balsavimas yra neteisėtas.

„Teisėtas balsavimas yra įvykęs. Yra skundas Etikos ir procedūrų komisijai, mažų mažiausia buvo galima sulaukti Etikos ir procedūrų komisijos išvados“, – sakė G. Landsbergis.

Jis teigė rekomendavęs opozicijai susilaikyti nuo komentarų ta tema.

„Kai mes pažiūrime bendrą kontekstą valstybėje, tai gėdinga šnekėti apie Pranckietį, turint mintyje, kad Alytuje gamykla vis dar dega, atsakymų normalių nėra, kas ten laukia žmonių (…), svarstome biudžetą su gausybe naujų mokesčių, mokytojai grasina streikais, medikai, neabejoju, iškels savo reikalavimus, mes didžiausią problemą Lietuvoje vis dar turime pono Pranckiečio ir pono Karbauskio konfliktą. Opozicijai pasiūliau susilaikyti nuo komentarų ta tema, mūsų klausimas yra išspręstas, tai yra valdančiųjų bėda“, – sakė G. Landsbergis.

Matulas: procedūrinių pažeidimų yra nemažai visose stadijose

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas iš opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos patikino, kad jo vadovaujama komisiją tęs darbą.

„Mūsų komisija dar turi ką veikti. Ji vis tiek turi priimti sprendimą. Jeigu dabar Seimas nepadaro pertraukos ir toliau perbalsuos dėl kolegos Pranckiečio, tai aš manau, kad perspektyvai mūsų sprendimai turės reikšmės“, – sakė A. Matulas.

Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas atkreipė dėmesį, kad V. Pranckietis kalba apie galimą kreipimąsi į Konstitucinį Teismą.

„Mano manymu, procedūrinių pažeidimų yra nemažai visose stadijose, tai šitie sprendimai gali būti reikšmingi priimant sprendimus“, – sakė A. Matulas.

Pasak jo, Etikos ir procedūrų komisija pateiks sprendimą kitą arba dar kitą savaitę.

LLRA balsuos laisvai

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Vanda Kravčionok sakė, kad jų frakcijos nariai laisvai balsuos dėl Seimo pirmininko.

„Mūsų frakcijos pozicija nuo pat pradžių buvo ta, kad čia yra ne mūsų klausimas, nepretenduojame į jokius postus ir stengiamės neišsakyti griežtesnės nuomonės, o balsuos kiekvienas pagal save. Yra skirtingų nuomonių. Kai kurie nuo pat pradžių mano, kad čia yra politinis postas ir priklauso daugumai. Kiti gal kitaip mano“, – sakė V. Kravčionok.

Seimas planuoja balsuoti iš naujo

Kaip rašė BNS, Seimas antradienį planuoja perbalsuoti dėl parlamento vadovo Viktoro Pranckiečio atstatydinimo.

Valdančiųjų sprendimu nusprendus kartoti balsavimą toks klausimas įtrauktas į antradienio plenarinio posėdžio darbotvarkę.

Seimas praėjusią savaitę jau balsavo dėl nepasitikėjimo V. Pranckiečiu, tačiau balsavimas žlugo, jame dalyvavus tik 11 Seimo narių.

Tam, kad Seimo pirmininkas būtų atstatydintas, reikėjo ne mažiau kaip 71 balso „už“.

Procedūrą iš pradžių inicijavę valdantieji protestuodami šiame balsavime nedalyvavo, nes procedūrą norėjo surengti kitą dieną, kai tikėjosi užsitikrinti reikiamą balsų skaičių.

Po žlugusio balsavimo valdančiųjų balsais buvo pareikštas nepasitikėjimas slapto balsavimo biuletenius skaičiavusiai Seimo narių grupei, šiuo pagrindu nuspręsta balsavimą kartoti.

Parlamento vadovas V. Pranckietis žada kreiptis į Konstitucinį Teismą, jeigu balsavimas dėl jo atleidimo bus kartojamas.

Seimo statute numatyta, kad Seimo nariai negali vienos sesijos metu pakartotinai reikalauti atleisti tą patį pareigūną.

„Valstiečiai“ V. Pranckietį kelis mėnesius ragino trauktis iš pareigų, nes, pagal koalicijos partnerių susitarimą, Seimo pirmininko postas turėtų atitekti „socialdarbiečiams“.

V. Pranckietis nesutinka trauktis pats, tvirtina, kad jo atstatydinimo siekia tik „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, kerštaudamas už neklusnumą.