„Kol kas yra pavieniai atvejai. Vienas ar du atvejai galėtų būti tiesiogiai siejami, nors nebūtinai jie yra susiję su gaisru ir apsinuodijimu. Besikreipiančių skaičiaus padidėjimo nėra, ir tai geras ženklas“, – sako ministras.

Jis ragina gyventojus reaguoti į įspėjimus ir pasirūpinti sveikata.

„Viešumoje teko ir pačiam paskaityti žinučių, kad gyventojai nereaguoja į tuos pranešimus, sako, kad neišvažiuos, nes bijo dėl turto ir panašių dalykų. Paraginimas dėl to ir buvo, kad žmonės suprastų, kad reikia branginti sveikatą ir rimtai sureaguotų į tai, kas yra rekomenduojama“, – kalba A. Veryga.

„Reikia suprasti, kad tos medžiagos, kurios išsiskiria degant, yra nuodingos, jos yra pavojingos ir ateityje gali sukelti pasekmių. Bet nereikėtų labai išsigąsti, tai nėra tokios koncentracijos ir tokie kiekiai, kurie gali staiga sukelti kažkokių sutrikimų“, – priduria jis.

Ministro manymu, kai kurie gyventojai informaciją suprato neteisingai ir mano, kad nuo kenksmingų medžiagų apsaugos respiratoriai. Tačiau, sako A. Veryga, jei jaučiame kvapą, tai medžiagos patenka į organizmą.

„Tose vietose, kur jaučiamas kvapas, reikėtų stengtis nebūti. Jeigu neišeina išvažiuoti, bent jau užsidaryti duris langus, kad patektų kuo mažiau dūmų“, – aiškina sveikatos apsaugos ministras.

Anot jo, aplinkosaugininkai dar ims ir įvertins vandens bei dirvožemio mėginius.

Prognozuoti, kada gaisras bus užgesintas, kol kas sunku

Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Algirdas Bautronis portalui DELFI sako, kad progresas yra, tačiau dar sunku prognozuoti, kad gaisras bus visiškai užgesintas.

Anot jo, situacija, lyginant su šeštadieniu, geresnė, bet ypač darbus apsunkina besikeičianti vėjo kryptis.

„Nėra blogiau, negu kai vėjas sukasi, nes vakar buvo ir stačiai, ir į miestą atisukęs buvo”, – sako A. Bautronis.

Sekmadienį toliau gesinant gaisrą padangų perdirbimo gamykloje dirba 41 žmogus iš Prienų, Alytaus, Vilniaus, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų.

Stuaciją ir konstrukcijas atvyks vertinti ekspertai. Taip pat bus vertinama tarša.

„Vakar buvom įsivarę ekskavatorių. Dar yra nesugriuvusių pilnų konstrukcijų, kai kurios iš jų pavojingos“, – pasakoja Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas.

„Pereinam ant mažų švirkštų, bet vandens poreikis dar išlieka didelis. Kopėčių mums jau nereikia. Stogo aušinimui poreikio jau irgi neturim, dabar visos pajėgos šičia. Čia toks rutininis, mažiau atsakingas ir mažiau pavojingas darbas”, – aiškina jis.

Pasak A. Bautronio, sunku prognozuoti, kaip greitai situacija pagėrės.

„Prognozuoti ir ateitį spėti gali ekstrasensai. Aš matau, kaip iriamės, kaip stumiamės į priekį. Progresas yra, bet gali būti ir nenumatytų kažkokų aplinkybių”, – sako A. Bautronis.

„Kada mes būsim įsitikinę, kad techniką galima įvarytį į vidų, eisim ir tuos mažus židinukus toliau gesinsim“, – DELFI kalbėjo ugniagesių vadovas.

Foto: DELFI

Alytaus meras: paprašėme pagalbos, iš visos Lietuvos vežama spec. technika

Alytaus meras Nerijus Cesiulis DELFI pasakoja, kodėl baigiant gesinti gaisrą reikia specialios technikos, kokios pačio gaisro gesinimo perspektyvos.

Jis atskleidžia ir kokius įstatymus teko pažeisti, kad iš gaisravietės neišvažuuotų ugniagesių mašinos bei kaip vertina vietos verslininkų iniciatyvą ugniagesiams skirti premijas.

„Situacija tokia, kad turim sukritusį hektaro ploto stogą, po kuriuo yra daug padangų. Vyrai apgesino, ką galėjo apgesinti, dabar reikia palįsti po tom padangom ir jas gesinti. Situacija gerėja, technika iš visos Lietuvos turėtų atkeliauti artimiausiu metu. Ekspertai vertina, kokios reikia technikos“, – sako meras.

„Džiaugiuosi, kad yra savanoriai, kurie ne darbo metu ateina į darbą, gelbėja savo miestą. Yra žmonių, kurie čia dirba nuo pat pirmos dienos, čia gyvena, valgo“, – pasakoja N. Cesiulis.

Uždrausta dirbti šalia esančioms įmonėms

Alytaus Ekstremalių situacijų komisija sekmadienį uždraudė dirbti Pramonės rajone, kur toliau nepavyksta užgesinti gaisro padangų perdirbimo gamykloje, esančioms įmonėms.

Toks spendimas priimtas čia esančioms įmonės nesilaikant komisijos rekomendacijos nevykdyti veiklos, pranešė Alytaus savivaldybė „Facebook“ paskyroje.

Gaisras Alytuje
Foto: Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Pramonės rajone galės dirbti tik bendrovė „Šilumos tinklai“, čia atvykstantys įmonės „Dzūkijos vandenys“ ir Bendrojo pagalbos centro darbuotojai. Ekstremalių situacijų komisija prašo šių įmonių vadovų aprūpinti darbuotojus būtinosiomis apsaugos priemonėmis.

Skelbiama, kad naujausiais Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, kietųjų dalelių koncentracija Alytaus rajono Miklusėnų gyvenvietėje sekmadienio naktį mažėjo. Šeštadienį, pasisukus vėjo krypčiai, momentinis taršos padidėjimas buvo Alytaus mieste.

Sekmadienį Alytuje pūs vidutinio stiprumo pietryčių, pietų krypčių vėjas, sąlygos teršalų išsisklaidymui bus vidutinės.

Anot savivaldybės, darbą gaisravietėje ugniagesiams sunkina sunkios pastato betono konstrukcijos. Gaisro gesinimo darbams pasitelkta sunkiasvorė technika. Kada visiškai pavyks užgesinti gaisrą, kol kas nėra aišku.

Gaisras 2 tūkst. kvadratinių metrų pastate Pramonės gatvėje, Alytuje, kilo trečiadienio naktį. Penktadienį gaisras padangų perdirbimo gamykloje buvo lokalizuotas, kaip ir buvo planuojama įvykio vietoje ugniagesiai dirbs iki pirmadienio.

Alytaus miesto ir rajono savivaldybėse dėl gaisro paskelbta ekstremali padėtis.

Foto: Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Ekstremali situacija valstybės mastu neskelbiama

Valstybės ekstremalių situacijų komisija sekmadienį nutarė ekstremalios padėties valstybės mastu neskelbti. Situacija yra valdoma, gaisras yra lokalizuotas, rašoma pranešime žiniasklaidai. Šiandienos ir artimiausių dienų pagrindinė užduotis – galutinai užgesinti gaisrą, vėliau bus priimti sprendimai dėl padarinių likvidavimo.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informavo komisijos narius, kad gaisras yra suvaldytas, būtina užgesinti pavienius židinius. Alytaus miesto ir rajono savivaldybės gali naudotis valstybės rezervu, kad gaisro padariniai būtų kuo greičiau pašalinti. Apskaičiavus nuostolius, Vyriausybė priims sprendimus dėl kompensacijų.

Foto: DELFI

Daugiausia dėmesio buvo skirta sunkiosios technikos poreikiui siekiant kuo greičiau pašalinti gaisro padarinius.

„Norėčiau pabrėžti, kad situacija yra suvaldyta, padėtis neblogėja. Dabar turime išspręsti situaciją su užgriuvusiu stogu. Statybų specialistams įvertinus pastato konstrukcijas bei jų būklę, bus priimti sprendimai dėl saugaus sunkiosios statybinės technikos panaudojimo viduje“, – kalbėjo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovo pavaduotojas Mindaugas Kanapickas.

Ragina žmones išlikti ramius

Visuomenė apie įvykį yra informuojama keliais lygiais pasitelkus žiniasklaidos priemones, perspėjimo žinutes, informacinius lapelius.

„Norėčiau, kad žmonės išliktų ramūs, klausytų specialistų patarimų, intensyviai dirba gaisrininkai, sustiprinome policijos pajėgas apsaugant žmonių turtą. Visi turi išlikti ramūs ir apsaugodami save bei savo artimuosius liktų viduje. Taip pat labai prašome gyventojų susilaikyti nuo lapų bei šiukšlių deginimo ir nedidinti oro taršos“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Gaisras Alytuje
Foto: Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis pažymėjo, kad nuo pat pirmos dienos informacija buvo pateikiama gyventojams, darbdaviai buvo raginami išleisti žmones namo ir neversti jų dirbti sudėtingomis sąlygomis. Ugniagesiams buvo tiekiama technika, maistas, kuras ir kitos reikalingos priemonės. Daliai gyventojų tiekiamas vanduo iš gręžinio.

Jeigu bus užfiksuoti pablogėję rodikliai, valstybės ekstremalių situacijų komisija susirinks dar kartą ir įvertins situaciją.

Premjeras: privalu užtikrinti visišką gyventojų informuotumą ir saugumą

Vyriausybės ryšių su visuomene skyrius pranešė, kad Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis su Prezidentu Gitanu Nausėda sekmadienį aptarė situaciją Alytuje, kuriame siekiama visiškai užgesinti trečiadienio naktį kilusį gaisrą padangų perdirbimo gamykloje.

Premjeras yra nuolat informuojamas apie gaisro gesinimo eigą, taip pat nuolat situaciją aptaria su vidaus reikalų, sveikatos apsaugos ir aplinkos ministrais.

„Dėkoju įvykio vietoje dirbantiems ugniagesiams už jų pasiaukojimą, kurį jie demonstruoja pastarosiomis dienomis. Ačiū gyventojams už jų kantrybę, o Alytaus miesto ir rajono savivaldybėms – už rodomą rūpestį ir teikiamą pagalbą. Vyriausybė vertins situaciją ir priims sprendimus, kurie leis kompensuoti savivaldybių ir kitų institucijų patiriamas išlaidas“, – teigia S. Skvernelis.

Šiandien buvo priimtas sprendimas pasitelkti kompetentingus specialistus siekiant įvertinti pastato, kuriame įvyko nelaimė, būklę ir užtikrinti tolimesnį įvykio vietoje dirbančių darbuotojų saugumą. Be to, Vyriausybės prašymu į įvykio vietą buvo pristatytos dvi mobilios oro taršos matavimo stotys iš Lenkijos, kurios yra kitokio tipo, nei turimos Lietuvoje, ir leis gauti dar objektyvesnius ir tikslesnius oro taršos duomenis.

Ministras Pirmininkas ragina visas susijusias institucijas ir toliau užtikrinti, kad ugniagesiams ir kitiems su gaisru kovojantiems ar jo padarinius šalinantiems žmonėms būtų suteikta visa reikiama įranga ir užtikrintos saugios darbo sąlygos. Aplinkiniai gyventojai turi gauti nuolatinę ir visapusišką informaciją bei rekomendacijas dėl jų saugumą ir sveikatą užtikrinančių priemonių.