„Lieka pagrindinės trys kryptys: ar Rusija darė įtaką Lietuvos politinei sistemai, antra, kodėl nesuveikė prevencinė sistema, gavus tam tikras informacijas apie galimas grėsmes, trečia, ar nebuvo manipuliuojama žvalgybine informacija, siekiant asmeninių politinių tikslų“, – NSGK sprendimą po posėdžio žurnalistams komentavo pirmininkas Dainius Gaižauskas.

„Tos trys kryptys liko, objektai tie patys, tik vienas (iš pakeitimų – BNS), kad neieškosime, kam gresia apkalta. (...) Apkaltos komisija pagal Seimo statutą yra kita, ji yra specialioji apkaltos komisija, ir ji turės nustatyti, ar yra šiurkščiai sulaužyta priesaika“, – pažymėjo komiteto vadovas.

Pagal Teisės departamento siūlymus pakoreguotam projektui buvo pritarta valdančiųjų balsais. Opozicijos atstovai nuogąstauja, jog, aiškinantis ne tik I. Rozovos, bet ir medžiaga apie ją disponavusių politikų veiksmus, tyrimas taps politinio susidorojimo įrankiu.

Konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis siūlė atskirti tyrimus, NSGK paliekant aiškintis I. Rozovos ryšių galimai keliamą grėsmę, o įslaptintos informacijos naudojimo klausimus pavedant aiškintis Seimo Etikos ir procedūrų komisijai. Tam komitete nebuvo pritarta.

„Išlieka didelė grėsmė, kad tyrimas bus politizuotas. Vakar D. Gaižausko Seimo salėj pasakyti žodžiai, kad netirsim Seimo narių, paaiškėjo, kad yra netiesa, tirsim Seimo narius, tirsim Seimo pirmininką. Iš trijų nustatytų krypčių dvi yra susijusios su informacijos valdymu, realiai tai – Seimo narių tyrimas, ir tik vienas trečdalis bus skirtas realiai grėsmei, kuri yra pagrindinė, mano supratimu“, – žurnalistams po posėdžio sakė G. Landsbergis.

D. Gaižauskas tuo tarpu tvirtina, kad „komitetas neieškos kaltų“, bet norint išsiaiškinti, „kodėl nesuveikė prevencinė sistema“, būtina tirti „galimas spragas Seime, kodėl politikai nesiima veiksmų, kurių, ko gero, pagal pareigas turi imtis“.

Trečiadienio posėdyje valdantiesiems ir opozicijai susirėmus dėl tyrimo klausimų, buvo pereita iki aštraus žodžių karo su siūlymais pasišalinti iš posėdžio.

Konservatorių vadovas G. Landsbergis per diskusiją teigė, jog tyrimu „valstiečiai“ tikisi iš pareigų išversti Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį.

„Dar kartą pakartosiu, ką mes ruošiamės tirti, aš pasakysiu atvirai taip, prasčiokiškai. Yra žmonių, kurie tikisi šituo tyrimu nuimti V. Pranckietį, kad jis neinformavo valdybos, turėdamas informaciją. Aš jums sakau, kad šituo tyrimu mes tirsime premjerą S. Skvernelį, kaip jis sudarė su lenkais koaliciją, žinodamas šitą informaciją. Todėl mano klausimas – ar tie, kurie veda šitą tyrimą savo asmeninės politinės darbotvarkės vedami, supranta, į kokią gilią pelkę jie įtemps NSGK?“ – kalbėjo opozicijos atstovas.

Apeliuodamas į NSGK vadovo D. Gaižausko buvusį darbą policijoje konservatorių vadovas sakė: „Jei jūs manote, kad čia Marijampolės tardymo izoliatoriaus principais vadovaujant šitai komisijai bus galima numaldyti žmones, kad jie neuždavinėtų klausimų ir nekeltų nepatogių dalykų, to nebus“.

Tuomet sureagavo D. Gaižauskas: „Ačiū už jūsų iškalbą, jūs tam ir esat vienos iš opozicinės didžiausios partijos lyderis, nes labai gerai įvaldęs liežuvio meną“.

Konservatoriui Arvydui Anušauskui pasipiktinus, „kas čia per komentarai“, D. Gaižauskas siūlė, jei nepatinka, palikti posėdį.

„Nepatiks, galėsit palikt šitą komitetą. Jei jūs trukdysit vest posėdį, aš paprasčiausiai paprašysiu jus palikti komiteto posėdį“, – A. Anušauskui sakė NSGK vadovas D. Gaižauskas.

Seimo NSGK trečiadienį svarstė nutarimo projektą, pagal kurį jam būtų pavesta atlikti tyrimą dėl I. Rozovos veiklos ir ryšių galbūt keliamos grėsmės nacionaliniam saugumui. Dėl tyrimo galutinai apsispręs Seimas, svarstymas numatytas ketvirtadienį.

Komitetas turėtų atsakyti, ar I. Rozovos ryšiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, ar tinkamai į Valstybės saugumo departamento (VSD) informaciją reagavo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, tuometinis NSGK vadovas Vytautas Bakas, ar žvalgybine informacija nebuvo manipuliuojama.

NSGK nusprendė inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl I. Rozovos nuslėptų ryšių su Rusijos diplomatais, kai susipažino su 2018 metų sausį Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui išsiųsta VSD pažyma apie parlamentarę. Joje rekomenduojama neišduoti politikei leidimo dirbti su įslaptinta informacija.

Dokumente rašoma apie tarimąsi su Rusijos diplomatais dėl finansinės paramos Rusų aljansui. I. Rozova yra šios partijos narė, rašoma apie Seimo narės bendravimą su iš Lietuvos 2014 metais išsiųstu Rusijos generaliniu konsulu Vladimiru Malyginu.

Seime I. Rozova priklauso Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai.