Ketvirtadienį įvyko daugiausia jo susitikimų. Iki pietų G. Nausėda susitiko su kadenciją baigiančiais ES Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku, ES Komisijos pirmininku Jeanu-Claude‘u Junkeriu, išrinktąja Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen. Į pavakarę įvyko paskutinis susitikimas su netrukus darbą pradėsiančiu ES Vadovų Tarybos pirmininku Charles’iu Micheliu.

Dieną prieš bent jau oficialiai įvyko du susitikimai – su Europos Parlamento vadovu Davidu Sassoli ir NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu.

Po susitikimų maratono Lietuvai G. Nausėda parveža penkias žinias.

1. Rezoliucija prieš Rusijos vykdomą persekiojimą

Europos Parlamentas Lietuvai išreiškė palankumą dėl rezoliucijos, kuri pasmerktų Rusijos vykdomą Sausio 13-osios bylos teisėjų ir prokurorų persekiojimą.

„Europos Parlamento pirmininkas sureagavo, kad tokia rezoliucija (dėl Rusijos vykdomo persekiojimo – red. past.) yra visiškai suprantama. Reikia atlikti tam tikrus paruošiamuosius darbus ir ji pasirodytų bei garantuotų teisėjų nepriklausomumą nuo grubaus kitos šalies mėginimų pasikėsinti į tą nepriklausomumą“, – po susitikimo su Europos Parlamento pirmininku D. Sassoli žurnalistams teigė G. Nausėda.

Žinoma, Europos Parlamento rezoliucija atsiranda ne akimirksniu. Tai ilgas darbas, kuris reikalaus rimtų pastangų iš Lietuvos europarlamentarų.

2. Bendradarbiavimas su NATO išliks prioritetas

Susitikęs su NATO generaliniu sekretoriumi J. Stoltenbergu prezidentas patvirtino, kad yra Šiaurės Atlanto aljanso ištikimas draugas ir sieks toliau didinti Lietuvos karinį biudžetą iki 2,5 proc. nuo BVP iki 2030 m., bet kartu užsiminė, kad nepamirš spausti sąjungininkų dėl mūsų šalies saugumo užtikrinimo.

„Mes pasiekėme aukštą atgrasymo lygį, bet gynybos srityje mums reikia nuveikti kur kas daugiau, – per spaudos konferenciją NATO būstinėje sakė G. Nausėda. – Esame labai laimingi priimdami EFP (NATO priešakinių pajėgų batalioną - red. past.) Lietuvoje, tačiau to neužtenka.“

3. Baltarusijos iniciatyva

Per spaudos konferenciją naujoje NATO būstinėje ir taip pat vėliau su ES vadovais prezidentas nedviprasmiškai užsiminė, kad nori imtis Baltarusijos iniciatyvos, atsižvelgiant į didėjantį spaudimą iš Rusijos Aleksandrui Lukašenkai ir pastarojo dar vieną manevravimą link Vakarų. Žinoma, nepamirštant Lietuvos interesų, ypač dėl Astravo atominės elektrinės.

„Aš esu žmogus, kuris nori dialogo su Baltarusija. Nesvarbu, kad Baltarusija stato Astravo AE, kuri neatitinka visų saugumo ir kokybės standartų, bet mes norime turėti geresnį supratimą apie vienas kitą. Todėl aš tęsiu savo siekius atkurti dialogą su savo kaimynu ir išspręsti visus šiuo probleminius klausimus,“ – trečiadienį po susitikimo su NATO generaliniu sekretoriumi kalbėjo G. Nausėda.

Ar seksis geriau nei jo pirmtakei prezidentei Daliai Grybauskaitei – pamatysime. Tačiau, neabejotinai, kad šią G. Nausėdos žinutę išgirdo A. Lukašenka bei mūsų sąjungininkai, kuriuos irgi neramina Rusijos elgesys su Baltarusija.

4. Geri žodžiai apie Sinkevičių

Pasak prezidento, susitikime su išrinktąja Europos Komisijos pirmininke U. von der Leyen jis išgirdo daug pozityvių žodžių apie Lietuvos kandidatą į Europos komisarus.

„Mūsų kandidatas vertinamas labai rimtai. Ji (U.von der Leyen) man asmeniškai padėkojo, kad Lietuva pasiuntė tokį įdomų, energingą ir dinamišką kandidatą, kuris tikrai pagyvins jos kabinetą. Dėl to tikrai nėra abejonių“, – žurnalistams šiandien Lietuvos atstovybėje teigė G. Nausėda.

Jis taip pat pridūrė, kad V. Sinkevičiaus portfelis Europos Komisijoje bus vertas Lietuvos: „Būtų keista, jei sritis būtų niekaip nesusijusi su jo (V. Sinkevičiaus - red. past.) buvusia veikla ir sritimi. Manau, kad bus stengtasi išnaudoti jo geriausias savybes ir jo norą tikrai padaryti daug.“

Be to, prezidentas pažymėjo, kad Lietuva gali pasiūlyti savo žmonių į kitų komisarų komandas. Tuo labiau, kad Lietuva pagal atstovavimą ES institucijose atsilieka nuo kaimynių.

„Čia gal toks lietuviškas kuklumas ar santūrumas, kuri ne visada puošia. Reikia aktyviau siūlyti paslaugas. Svarbiausia, kad turime žmonių – ne tik iš Lietuvos, bet ir čia, senokai Briuselyje dirbančių žmonių, kurie yra įgiję tą kabinetų patirtį, jausmą, kaip dirba Briuselio institucijos. Tai ir pats asmeniškai padalyvausiu šiame procese“, – sakė G. Nausėda.

5. Parsiveža namų darbų

Galiausiai, vizitas Briuselyje buvo puikus apšilimas ir „know-how“ pasisėmimas pačiam tik liepos mėnesį prisiekusiam Lietuvos prezidentui prieš jo laukiančius mūšius su patyrusiais ES ir tarptautinės politikos vilkais artėjant ES viršūnių susitikimams spalį bei gruodį ir NATO viršūnių susitikimui gruodžio 3-4 dienomis Londone.

„Vizitą įvertinčiau 10-tuku, nes pirmiausia pavyko užmegzti gerus žmogiškus kontaktus su visais. Tai labai svarbu, – apibendrino prezidentas. – Namų darbus parsivežame tiek dėl komisaro, tiek dėl energetikos jungčių, dėl finansinės perspektyvos.“