„Tuomet kreipiausi į Valstybės saugumo departamentą, prašydamas pateikti informaciją apie interesų grupes, siekiančias paveikti atliekų deginimo jėgainių statybos klausimus. Departamento atsakymas mane nustebino, – pasirodo, tokią informaciją jis jau anksčiau buvo pateikęs komitetui, tačiau manęs, kaip komiteto nario, apie tai niekas neinformavo. Kita vertus, visuomet jaučiau, kad tie komiteto nariai, kurie buvo deleguoti politinės jėgos, kuriai akivaizdžių simpatijų ponas Bakas niekada neslėpė, turėdavo daugiau informacijos nei aš ar kiti“, – teigė A. Butkevičius.

Jam antrina ir kitas komiteto narys, parlamentaras Audrys Šimas.

„Pamenu vos keletą atvejų, kai komiteto nariai buvo informuoti apie slaptos informacijos gavimą ir pakviesti su ja susipažinti. Dar daugiau, buvo atvejų, kai slapta medžiaga būdavo ne specialiojoje raštinėje, o pas komiteto pirmininką. Negi komiteto pirmininkas įsivaizduoja, kad komiteto nariai kasdien turi eiti į specialiąją raštinę arba jo teirautis, ar nėra gauta naujų dokumentų?“, – sako A. Šimas.

Tuo metu naujasis komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas siūlo atlikti gautos slaptos informacijos auditą. „V. Bako pirmininkavimo komitetui metu supažindinimas su slapta informacija vyko nesistemingai ir nenuosekliai. Būtų tikslinga atlikti gautos įslaptintos informacijos teikimo analizę – kokie raštai buvo gauti komitete, kokia forma komiteto nariai buvo su šia informacija supažindinti, kas su ja faktiškai susipažino. Manau, toks neprofesionalus gaunamos įslaptintos informacijos valdymas arba selektyvus naudojimas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui. Tik turėdami pilną informaciją komiteto nariai gali tinkamai vykdyti savo pareigas“, – teigia D. Gaižauskas.

Kitas komiteto narys Jonas Jarutis pritaria kolegoms ir teigia, kad V. Bakas nesiteikdavo apie ją informuoti, nors Seimo statuto 52 straipsnis aiškiai reglamentuoja, kad su komiteto veikla susijusią medžiagą ir dokumentus komiteto nariams teikia komiteto pirmininkas.

„Jeigu kas ir meluoja arba nesupranta komiteto, kuriam vadovauja, veiklos, tai tik ponas Bakas. Labai stebina jo teiginiai, kad esą komiteto nariai su visa slapta informacija galėjo susipažinti specialiojoje raštinėje. Tačiau norint su ta informacija susipažinti, visų pirma, reikėjo žinoti, kad apskritai ji yra gauta. Komiteto pirmininkas nesiteikdavo apie ją informuoti, nors Seimo statuto 52 straipsnis aiškiai reglamentuoja, kad su komiteto veikla susijusią medžiagą ir dokumentus komiteto nariams teikia komiteto pirmininkas“, – tvirtina NSGK narys J. Jarutis.

Trečiadienį komentuodamas D. Gaižausko teiginius, kad NSGK aiškinsis, kodėl buvęs NSGK pirmininkas V. Bakas nesidalino VSD informacija su komiteto nariais, V. Bakas teigė: „Aš manau, kad ponas Gaižauskas tiesiog meluoja arba klaidina visuomenę, arba tiesiog dar nesupranta, kaip veikia komitetas. Visa informacija, kuri pateikta komitetui, yra prieinama visiems komiteto nariams specialioje raštinėje. Kai kurie komiteto nariai yra susipažinę. Tai rodo, kad tie, kurie norėjo susipažinti, tie susipažino“, – Eltai kalbėjo buvęs NSGK vadovas V. Bakas.

ELTA primena, kad trečiadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, išnagrinėjęs Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktą informaciją, kodėl Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai priklausančiai Seimo narei Irinai Rozovai nebuvo suteiktas leidimas dirbti su slapta informacija, nusprendė kurti laikinąją Seimo tyrimų komisiją.

Pasak NSGK pirmininko D. Gaižausko, I. Rozova leidimo dirbti su slapta informacija negavo nuslėpusi kontaktus su kitų valstybių diplomatais.

„VSD, atsižvelgusi į tam tikras aplinkybes, būtent tą dalį, kur reikia nurodyti, ar asmuo palaiko asmeninius ryšius su ne NATO, ne ES diplomatinių atstovybių darbuotojais, I. Rozova, pagal mums pateiktą informaciją, nuslėpė“, – trečiadienį sakė D. Gaižauskas.