Ilgaplaukė floristė – taip prieš pusantrų metų žiniasklaidoje buvo apibūdinama N. Venckienė. Tai, kad buvusi teisėja šiuo metu nešioja gerokai ilgesnius plaukus patvirtino ir jos sūnus, tiesa, jo teigimu, plaukai ne tik gerokai ilgesni, bet ir visiškai žili.

„Ilgoki jos plaukai, ilgesni nei tie, kuriais prisimena mano mamą, kurie užfiksuoti nuotraukose, – tvirtino K. Venckus. – Jos plaukai vis dar ilgi ir labai pražilę. Tai vienintelis pasikeitimas – plaukai.“

Pokyčių per šiuos pusantrų metų įvyko ir šeimos versle. N. Venckienei atsidūrus už grotų, gėlių parduotuve ėmė rūpintis jos sūnus, kuriam tuo metu buvo vos aštuoniolika. Neseniai dvidešimtąjį gimtadienį atšventęs K. Venckus pasakoja, kad gėlių parduotuvę teko uždaryti, tad visas šeimos pajamas dabar sudaro jo uždarbis, kurį jis užsidirba išvežiodamas maistą.

„Turėjome gėlių parduotuvę, bet teko ją uždaryti, nes be mamos turėjome samdyti darbuotojų ir tiesiog nebebuvo prasmės ją laikyti“, – DELFI pasakojo K. Venckus.

Foto: Youtube

Ypatinga apsauga garsėjančiame Čikagos kalėjime kalinčią N. Venckienę jos sūnus gali pamatyti tik kartą per dvi savaites. Skambučiai telefonu taip pat griežtai ribojami.

„Yra pasimatymo kambarys, pasimatymas gal trukti maždaug penkias valandas“, – įvardijo K. Venckus.

Turėjome gėlių parduotuvę, bet teko ją uždaryti, nes be mamos turėjome samdyti darbuotojų ir tiesiog nebebuvo prasmės ją laikyti.
Karolis Venckus

Nuo 2018-ųjų vasario N. Venckienei padeda net keli advokatai. Prie teisminių procesų prisideda ir jos sūnus K. Venckus. „Gyvenimas kažkiek keistas dabar, bet jau ir prie jo pripratau“, – tvirtina dvidešimtmetis.

Susitaikė su situacija

Kai N. Venckienė buvo sulaikyta, jos istoriją išsamiai aprašė ir JAV žiniasklaida. Tuo metu buvusi teisėja ne kartą garsiai pareiškė, kad jei bus pargabenta į Lietuvą – bus nužudyta, ji tvirtino, kad bijo dėl savo gyvybės. Dabar jos sūnus teigia, kad tai tebuvo per daug emocingi pasisakymai.

„Dabar mama jaučiasi normaliai. Gana susitaikiusi su situacija, kad ir kas nutiktų“, – teigė buvusios teisėjos sūnus K. Venckus. Tiesa, rankų jis nenuleidžia ir teigia, kad nenuleis: „Kovoti, aišku, bandysime. Bet iš esmės abu esame aptarę, kad greičiausiai taip ir bus, kad ji bus išduota Lietuvai.“

Ar ji vis dar bijo dėl savo gyvybės grąžinimo į Lietuvą atveju? „Tas interviu buvo padarytas pačioje pradžioje, kai ji buvo sulaikyta, – apie garsius N. Venckienės pareiškimus dėl savo gyvybės kalbėjo K. Venkcus. – Nors ir daug keistų mirčių yra susijusių su šia istorija, bet manau, kad dabar Lietuvos pareigūnai bijotų ką nors daryti, nes ši istorija tikrai sekama užsienio spaudoje. Per daug žmonių stebi šitą istoriją, kad taip atsitiktų su mano mama.“

Nors ir daug keistų mirčių yra susijusių su šia istorija, bet manau, kad dabar Lietuvos pareigūnai bijotų ką nors daryti, nes ši istorija tikrai sekama užsienio spaudoje. Per daug žmonių stebi šitą istoriją, kad taip atsitiktų su mano mama.
Karolis Venckus

O ką pats K. Venckus darys tokiu atveju? „Planavau dar metus čia pasimokyti, gal mokytis kur nors Europoje. Tiksliai dar nežinau kur. Bet jei nuoširdžiai, tiksliai dar nežinau, ką darysiu, – teigė K. Venckus ir pridūrė, kad grįžimo į Lietuvą artimiausiu metu neplanuoja. – Gal kada nors po penkerių-dešimties metų, bet šiuo metu nelabai matau tokių galimybių ar noro ten gyventi.“

Sąlygos įkalinimo įstaigoje

N. Venckienė įkalinta gana neįprastai atrodančiame, net 27 aukštų, kalėjime Čikagoje, kuris garsėja ypatinga apsauga. Kiekviename pastato aukšte yra vos keliolikos centimetrų pločio ir keliasdešimties centrimetrų ilgio plyšio langai, kurie esą užtikrina, kad kaliniai nepaspruktų į laisvę.

Vienu metu įkalinimo įstaigoje gali būti kalinama 670 žmonių.

Kalėjimas, kuriame įkalinta Neringa Venckienė
Foto: AFP/ Scanpix

Čia kalinamos moterys trumpam išvedamos pasivaikščioti į tam skirtas zonas, esančias ant kalėjimo stogo. Kartą ar du per savaitę jos gali lankytis treniruoklių salėje, kartą per savaitę – bibliotekoje.

„Ten nuobodu – tai iš esmės yra didžiausia problema, – teigė K. Venckus. – Mano mama įpratusi dirbti, mokytis. Ji visą gyvenimą buvo labai užsiėmusi, dėl to tai keista ir ji juokauja, kad pagaliau gavo atostogas.“

Kaip atrodo jos kasdienybė pastaruosius pusantrų metų? „Žiūri televizorių, skaito knygas, lanko dailės ir panašius užsiėmimus“, – vardijo buvusios teisėjos sūnus.

JAV kalėjime kalinama N. Venckienė sąlygomis nesiskundžia. „Sakė, kad tiek prižiūrėtojai, tiek kiti kaliniai su ja elgiasi normaliai. Tiek prižiūrėtojai, tiek kiti kaliniai skaitė jos istoriją Amerikos laikraščiuose ir žino, dėl ko ji ten yra, – teigė K. Venckus. – Kalėjimo prižiūrėtojai matė ir mano darytus vaizdo įrašus, dauguma jų jai linki sėkmės. Bet kas iš to.“

Tiek prižiūrėtojai, tiek kiti kaliniai su ja elgiasi normaliai. Tiek prižiūrėtojai, tiek kiti kaliniai skaitė jos istoriją Amerikos laikraščiuose ir žino, dėl ko ji ten yra. (...) Kalėjimo prižiūrėtojai matė ir mano darytus vaizdo įrašus, dauguma jų jai linki sėkmės. Bet kas iš to.
Karolis Venckus

Šeimos verslą uždaręs K. Venckus toliau tęsia mokslus ir dirba maisto išvežiotoju. Atlyginimas ir parama iš Lietuvoje likusios šeimos – vienintelės jo pajamos, nors jomis reikia dalytis ir su kalėjime esančia N. Venckiene.

„Ji pinigus daugiausia išleidžia skambučiams ir žinutėms man, – įvardijo K. Venckus. – Už kiekvieną skambutį ir žinutę reikia mokėti pinigus.“

Jo teigimu, skambučiai yra brangūs. „Tiksliai nežinau, bet maždaug keli doleriai už skambutį. Trukmė – penkiolika minučių, – tvirtino K. Venckus. – Per mėnesį skambučių skaičius taip pat limituotas. Man atrodo – dvidešimt skambučių per mėnesį.“

Kova JAV teismuose dar nebaigta

Po N. Venckienės sulaikymo JAV teismus pasiekė daugybė skundų. O kai pastarasis skundas dėl ekstradicijos buvo atmestas, pasklido kalbos, kad N. Venckienė bet kurią dieną gali būti parvežta į Lietuvą. Tačiau jos sūnus teigia, kad skubėti dar nėra kur, jis su advokatais ruošiasi dar vienam žingsniui.

Neringa Venckienė

„Advokatai planuoja skųsti tai Aukščiausiam Amerikos teismui, – tvirtino K. Venckus. – Tik ten gana sudėtingas procesas pateikti tą skundą.“

Techniškai, anot K. Venckaus, jo mama gali būti bet kada pargabenta į Lietuvą, tačiau, jo teigimu, tol, kol nepaaiškės Aukščiausiojo teismo sprendimas dėl jų skundo, ekstradicija neturėtų būti pradėta vykdyti.

Tiki, kad viešumas užtikrins saugumą

Po pastarojo karto, kai JAV teismas atmetė N. Venckienės advokatų skundą, K. Venckus sukūrė tinklapį ir „Facebook“ puslapį, kuriame pasakoja savo mamos istoriją. Ten jis paviešino ir specialiai sukurtą vaizdo įrašą anglų kalba ir teigė, kad tai daro norėdamas paviešinti šią istoriją visam pasauliui.

„Vaizdo įrašas ir toliau renka peržiūras. Kaip sakiau ir pačiame vaizdo įraše – kuo daugiau žmonių žinos apie šią istoriją, tuo labiau Lietuvos valdžia bus priversta keisti savo kursą. Man atrodo, dabar vaizdo įrašas jau peržiūrėtas daugiau nei 300 tūkst. kartų. Manau, kad po truputį ši istorija pasieks daugiau ir daugiau ausų.“

Pinigai, anot K. Venckaus, nėra tokio viešinimo tikslas. „Neseniai laikraštyje buvo straipsnis apie mano mamą, žurnalistė sakė, kad po jo su ja susisiekė keli asmenys, kurie norėjo paaukoti pinigų, bet aš pasakiau, kad nereikia. Nenoriu naudotis situacija, – kalbėjo K. Venckus. – Nors, žinoma, pinigų reikia. Buvau sukūręs aukojimo platformą „GoFundMe“ (platforma buvo sukurta iš karto po to, kai N. Venckienė buvo suimta – DELFI), bet kai surinkome reikiamus pinigus advokatams, uždariau tą puslapį. Nenoriu naudotis situacija, nenoriu pinigų iš žmonių.“

Neseniai laikraštyje buvo straipsnis apie mano mamą, žurnalistė sakė, kad po jo su ja susisiekė keli asmenys, kurie norėjo paaukoti pinigų, bet aš pasakiau, kad nereikia. Nenoriu naudotis situacija.
Karolis Venckus

Kovoje dėl laisvės – ir neatlygintinai dirbantys advokatai

K. Venckus teigia, kad per šį laiką sulaukė pagalbos ir iš lietuvių, ir iš amerikiečių. „Amerikiečių gana daug siūlosi padėti. Ir pinigų siūlo, bet aš nenoriu tuo naudotis“, – kalbėjo K. Venckus.

Neringa Venckienė ir Laimutė Kedienė

Neatlygintinai padeda ir kai kurie advokatai. „Kai kurie advokatai dirba už atlygį, kai kurie dirba pro bono (neatlygintinai – DELFI), – tvirtino buvusios teisėjos sūnus. – Vienas iš tų advokatų – politinio prieglobsčio advokatas, jis buvo pats pirmasis, į kurį kreipėmės. Po to, kai jis susipažino su visa istorija, pats pasisiūlė. Kiti ekstradicijos bylos advokatai samdyti, jiems mokėjome.“

K. Venckaus teigimu, padėti norėjo ir visiškai nepažįstami žmonės: „Po to, kai Amerikos naujienų portaluose buvo aprašyta mamos istorija, kreipėsi keli žmonės, kurie norėjo padėti“.

Su pussesere ryšių nepalaiko

K. Venckus savo pusseserę paskutinį kartą matė prieš septynerius metus, kai ši buvo paimta iš jo mamos tėvų namų. Per šį laiką mergaitė jau užaugo, K. Venckus skaičiuoja, kad dabar jai jau šešiolika metų.

Paskutinės žinios, kurias K. Venckus girdėjo apie pusseserę – po apklausos, kurioje dalyvavo ir jo seneliai. „Kai ji buvo apklausta mano močiutės byloje, kai advokatas Černiauskas ją klausinėjo nuotoliniu būdu, per „Skype“, Deimantė viso teismo metu tiesiog verkė. Tik tokios žinios buvo paskutinį kartą“, – pasakojo K. Venckus.

Kai ji buvo apklausta mano močiutės byloje, kai advokatas Černiauskas ją klausinėjo nuotoliniu būdu, per „Skype“, Deimantė viso teismo metu tiesiog verkė. Tik tokios žinios buvo paskutinį kartą.
Karolis Venckus

„Tai ir liūdniausia, kad mes kartu užaugome, Deimantė man kaip sesė buvo, bet dabar jokio kontakto nei man, nei mano artimiesiems neleidžiama“, – kalbėjo N. Venckienės sūnus.

Vis dėlto, K. Venckus teigia, kad tikisi kada nors atgaivinti ryšius su pussesere: „Tikiuosi, kad anksčiau ar vėliau ji vis tiek ištrūks iš tos nelaisvės ir turės galimybę susisiekti su mumis“.

Nemano, kad Venckienė Lietuvoje bus sutikta ramiai

Per pastaruosius pusantrų metų palaikymo akcijų N. Venckienei buvo ir Lietuvoje, ir JAV. K. Venckaus manymu, jų bus ir tuomet, jei jo mama bus grąžinta į Lietuvą.

„Jei bus taip, kad mamą grąžins į Lietuvą, manau, akcijų tikrai bus ne viena tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, – teigė K. Venckus. – Pamatysite, jeigu bus teismo procesai Lietuvoje, kiek žmonių susirinks. Tyliai ir ramiai tikrai niekas jos nenuteis.“

Jo teigimu, N. Venckienę grąžinus į Lietuvą, teisminius procesus seks ir užsienio žiniasklaida. „Kiek kalbėjau su vietiniais žurnalistais, kurie rašo apie visą šitą istoriją, jie planuoja sekti įvykius Lietuvoje ir žiūrėti, kaip Lietuvos pareigūnai elgiasi su ja Lietuvoje, kokios sąlygos kalėjime. Taip pat ar bandys pažeisti ekstradicijos įstatymą ir pateikti papildomus kaltinimus.“

Tyliai ir ramiai tikrai niekas jos nenuteis.
Karolis Venckus

„Pagal ekstradicijos sutartį ir JAV išdavimą, ją gali teisti dėl keturių kaltinimų, – tvirtino K. Venckus. – Lietuvos prokurorai negali pakeiti papildomų kaltinimų, jeigu bandys pažeisti ekstradicijos sutartį, manau, kils didelis skandalas.“

K. Venckaus teigimu, maksimali bausmė gali siekti iki dešimties metų. „Bet mano mama niekad nebuvo teista ir jau pusantrų metų praleido kalėjime. Jei būtų bet koks kitas žmogus kaltinamas šioje byloje, tai viskas būtų seniai pasibaigę, būtų sumokėjęs baudą ir viskas būtų pasibaigę. Bet kadangi Lietuvos pareigūnai mėgsta tokiais politiniais tikslais daryti šou, visas procesas ir vyksta“, – tvirtino K. Venckus.

Iš Lietuvos K. Venckus su mama išvyko 2013-aisiais, tačiau iki šiol akylai seka įvykius valdžioje ir šalyje. „Gal kažkas ir keičiasi į gerą pusę, bet kad ir Eligijaus Masiulio byla... Mama jau pusantrų metų kalėjime sėdi, o Eligijus Masiulis toliau laisvai vaikščioja. Taip pat ir su teisėjais. Pagauti kyšininkai, iš kurių du dalyvavo mano mamos byloje, o viskas baigsis tuo, kad tiesiog nutils“, – tvirtino K. Venckus.

DELFI primena, kad N. Venckienė buvo suimta JAV praėjusių metų vasarį. Nuo tada ji kalinama Čikagos kalėjime. Ekstradiciją JAV teismas patvirtino dar praėjusių metų liepą, tačiau po to N. Venckienei dirbantys advokatai ne kartą šį sprendimą skundė.