Jie ketina užregistruoti teikimą pradėti apkaltos procesą galimai šiurkščiai Konstituciją pažeidusiems ir priesaiką sulaužiusiems teisėjams – Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjui Egidijui Laužikui bei Lietuvos apeliacinio teismo teisėjams: Konstantinui Gurinui, Viktorui Kažiui ir Valdimarui Bavėjanui.

„Konstitucinė tokio aukšto rango pareigūnų atsakomybė įtvirtinta Konstitucijoje kaip ypatinga teisinės atsakomybės rūšis. Apkaltos proceso pradėjimą gali įgyvendinti tik Seimas – tai išskirtinė Seimo narių teisė ir pareiga, todėl kviečiame ir kitus Seimo narius nenusišalinti nuo šios pareigos bei atsakomybės ir jungtis prie mūsų iniciatyvos“, – pabrėžia Seimo narys L. Kasčiūnas.

Minimi teisėjai yra įtariami stambaus masto kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu teismų sistemoje. Anot parlamentarų, teisėjai galimai atliko veiksmus, kurie nesuderinami su teisėjo priesaika ir konstituciniu statusu. Generalinio prokuroro parlamentarams pateikta medžiaga patvirtina, kad šie teisėjai galimai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, teisėjų autoritetu, neteisėtai gavo turtinės naudos, todėl, Seimo narių nuomone, neturėtų išvengti konstitucinės atsakomybės.

„Jeigu norime giliau pažvelgti į teismų sistemos ydas, atsakyti į klausimus, kodėl susiklostė dabartinė situacija teismuose, išsiaiškinti, ar buvo padaryti Konstitucijos pažeidimai, galimų pažeidimų genezę, atrasti priemones, kurios padėtų teismams įgyti visuomenės pasitikėjimą, būtinas apkaltos procesas Seime“, – pažymėjo parlamentaras V. Bakas.

Apkaltos iniciatoriai tikisi šį klausimą pateikti parlamentui rugpjūčio pabaigoje, kai Seimas susirinks į neeilinę sesiją. Teikimą palaikė 36 parlamentarai iš TS-LKD, Liberalų sąjūdžio, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės.

Parlamentarai L. Kasčiūnas, I. Haase ir V. Bakas kviečia ir kitus Seimo narius pasirašyti dėl apkaltos proceso pradėjimo.