Nuo praėjusių metų pradžios JAV kalinama N. Venckienė ne kartą skundė teismų sprendimus, nors ekstradicija buvo patvirtinta dar praėjusių metų liepą. Vis dėlto, šį mėnesį teismui atmetus dar vieną jos skundą tapo aišku, kad ji bet kuriu metu gali būti grąžinta į Lietuvą.

Po atmesto skundo veiksmų ėmėsi N. Venckienės sūnus Karolis. Vaikinas įkūrė tinklapį, kuriame pasakoja savo mamos istoriją bei socialiniuose tinkluose ėmė platinti vaizdo įrašą, kuriame ne tik primena Garliavos įvykius, bet ir įspėja Lietuvą.

„Mano mama netikėjo, kad Lietuvos valdžia pasirūpins jos saugumu, todėl 2013-aisiais mes atskridome į Jungtines Amerikos Valstijas ir paprašėme politinio prieglobsčio, – vaizdo įraše pasakoja K. Venckus. – Tikėjomės, kad JAV išgirs mano mamos prieglobsčio bylą, kad galėtume pristatyti įrodymus ir papasakoti savo šeimos istoriją. Bet Lietuvos valdžia pateikė prašymą ekstradicijai.“

Jo teigimu, JAV advokatai, susipažinę su N. Venckienės byla, tvirtino, kad kaltinimai – politiniai, vis dėlto, teismas nusprendė tenkinti ekstradicijos prašymą.

„Mano mama šią kovą kovoja jau dešimtmetį. Stengiuosi jai padėti kiek tik galiu nuo tada, kai ji buvo sulaikyta, – tęsė K. Venckus ir pridūrė, kiek kartų pats kreipėsi visur, kur galėjo, tačiau niekas nepadėjo. – Ekstradicija gali būti pradėta vykdyti bet kurią sekundę, todėl dabar mums reikia jūsų dėmesio. Mums reikia, kad Lietuvos valdžia žinotų, kad visas pasaulis stebi ir mes juos nuteisime taip, kaip jie padarė mano mamai.“

K. Venckus DELFI tvirtino, kad po paskutinio teismo sprendimo ekstradicija gali būti pradėta vykdyti bet kurią dieną. Jis teigia, kad neturi jokios tikslios informacijos apie tai, kada ji galėtų būti pradėta.


Buvusios Lietuvos teisėjos ir parlamentarės Neringos Venckienės advokatas prieš savaitę pareiškė, kad naujausias teismo sprendimas gali būti lemtingas smūgis jo klientės kovai siekiant išvengti ekstradicijos į gimtą šalį.

Pasak advokato Michaelo Monico, 48-erių N. Venckienė bet kada gali būti išsiųsta į Lietuvą.

M. Monicas naujienų agentūrai AP pirmadienį sakė, kad jo klientė buvo sugniuždyta, kai jis atvyko jos aplankyti Čikagos kalėjime, kur ji laikoma jau pusantrų metų, kad praneštų, jog teismas atmetė jos skundą dėl ekstradicijos.

„Tai buvo liūdniausias dalykas, kokį man yra tekę daryti“, – teigė advokatas.

DELFI primena, kad N. Venckienė ekstradicijai bando priešintis nuo tada, kai ji buvo patvirtinta JAV teisme. Nuo pernai metų pradžios JAV kalėjime kalinti buvusi teisėja ekstradicijos patvirtinimo sprendimą išgirdo praėjusių metų vasarą.

Per šį laiką buvusi teisėja ne kartą rašė skundus teismui. Į jos pusę stojo ir ne vienas palaikytojas, kuris taip pat siekė pakeisti JAV teismo sprendimą.

Dar prieš suėmimą N. Venckienė kreipėsi ir dėl prieglobsčio, tačiau jo apsvarstyti JAV pareigūnai nespėjo, buvusi teisėja buvo suimta anksčiau.

N. Venckienę prokurorai įtaria pagal trylika Baudžiamojo kodekso straipsnių

Jei bus perduota Lietuvai, buvusi teisėja gali būti teisiama dėl tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo ir skleidimo, teismo sprendimo nevykdymo ir kitų nusikaltimų.

Kreipdamiesi į JAV su ekstradicijos prašymu, Lietuvos teisėsaugininkai nurodė, kad ji įtariama padariusi šias nusikalstamas veikas:

167 str. 1 d.: neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

168 str. 1 d.: neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimas ar panaudojimas, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

313 str. 2 d.: mirusiojo atminimo paniekinimas, viešai paskleidžiant apie mirusįjį melagingus prasimanymus, už kurį baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

153 str.: jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas, už kurį baudžiama laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

163 str.: piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis, už ką baudžiama bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

232 str.: nepagarba teismui, už ką baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

245 str.: teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

228 str. 2 d.: piktnaudžiavimas, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos, už ką baudžiama bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

231 str. 1 d.: trukdymas teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

140 str. 1 d.: fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

286 str.: pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

154 str. 2 d.: šmeižimas asmens, neva padarius sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, per visuomenės informavimo priemonę ar spaudinyje, už ką baudžiama bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

236 str. 1 d.: asmens melagingas apskundimas įstaigai ar pareigūnui, turinčiam teisę pradėti baudžiamąjį persekiojimą, už ką baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.