Debatų metu kone daugiausia diskusijų sukėlė miesto biudžeto klausimas. Kai kurie kandidatai teigė, kad būtina didinti Nekilnojamojo turto mokestį, o kiti tvirtino, kad tokiu būdu tuštėtų ne tik verslininkų, bet ir sodininkų kišenės.

Esminė Vilniaus miesto problema

„Transportas, susisiekimas, parkavimo vietų stoka gyvenamųjų namų kvartaluose, švietimo kokybės ugdymo lygis“, – vardijo A. Zuokas, o paprašius įvardyti esminę problemą išskyrė judėjimą – viską, kas susiję su automobiliais.

D. Kreivys įvardijo miesto planavimą. „Iš to atsiranda kamščiai, infrastruktūros nebuvimas, sporto infrastruktūros trūkumas, trūksta mokyklų, darželių, parkų – tas neplanavimas, miesto strateginis nevaldymas, jau bado akis“, – teigė D. Kreivys.

Dainius Kreivys

Judėjimą, kaip ir A. Zuokas, įvardijo ir R. Šimašius. Tik R. Šimašius įvardijo judėjimą ir pėsčiomis, ir viešuoju transportu, ir nuosavais automobiliais. „Tai ne tiek malonumo teikiantis dalykas, kiek turėtų teikti mieste“, – teigė antros kadencijos mero poste siekiantis R. Šimašius, tačiau pridūrė, kad dar viena esminė problema – švietimas.

„Pastaruosius ketverius metus buvo ypatingai neprižiūrimi miegamieji rajonai“, – esminę problemą savo akimis įvardijo V. Sinkevičius.

Transportas: kas turi įvykti, kad tai džiugintų?

D. Kreivio teigimu, transportą pagerintų trijų žingsnių programa: pirmas žingsnis – išmanios eismo valdymo sistemos, grįstos dirbtiniu intelektu, įvedimas, antras žingsnis – didelio pajėgumo transporto priemonės, metro ar tramvajaus, atsiradimas, trečias – tuneliai ir viadukai.

A. Zuokas teigė, kad niekuomet nebuvo metro idėjos šalininkas, jis tvirtino, kad palaiko tramvajaus atsiradimą mieste. „Vilnius yra pilnai paruošęs pirmąją trasą nuo Santariškių iki Geležinkelio stoties“, – apie tramvajų kalbėjo A. Zuokas. Jo teigimu, tam, kad Vilniaus transportas būtų kokybiškas, reikia nemažai investicijų, o pirmiausia – dar daugiau A juostų.

Kaip priemonę A. Zuokas įvardijo ir nemokamą viešąjį transportą.

Remigijus Šimašius, Virginijus Sinkevičius

R. Šimašius teigė, kad viešasis transportas prasideda ne nuo įlipimo į autobusą ar troleibusą, o nuo išėjimo iš namų. Jo teigimu, būtent todėl būtina pradėti apie tai galvoti nuo šaligatvių tvarkymo, apšvietimo ir stotelių įrengimo.

„Viešasis transportas privalo būti patogus, prieinamas ir privalo važiuoti greičiau nei automobiliai, todėl A juostų plėtra yra būtina“, – transporto tobulinimo priemones vardijo V. Sinkevičius. Jo teigimu, nemokamas viešasis transportas – sunkiai įgyvendinama idėja.

Mokesčius didinti ar mažinti?

„Man labai keista, kad liberalai, būdami valdžioje, du kartus mažino komercinės žemės mokestį taip tuštindami Vilniaus kišenes“, – teigė V. Sinkevičius.

R. Šimašius V. Sinkevičiaus paklausė, kaip skiriasi žemės nuomos mokestis, nes būtent jis buvo pakeltas jo kadencijos metu. V. Sinkevičiaus teigimu, šis pavyzdys nėra tinkamas ir komercinės žemės mokestį vis dėlto būtina didinti, nes, anot jo, prekybos centras „Iki“ sumoka tik 40 tūkst. eurų mokesčių už visus prekybos tinklo centrus visame Vilniuje.

Artūras Zuokas

„Jūs norite didinti mokesčius ir taip branginti gyvenimą Vilniuje. Aš su tuo nesutinku“, – nepritatė R. Šimašius.

„Nekilnojamo turto mokestis tikrai yra apatinėje riboje, kuri yra nustatyta įstatymuose. Turime judėti į viršų. Turbūt ne šuoliais, o nuosekliai, – kalbėjo D. Kreivys. – Nekilnojamojo turto mokestis yra neišnaudota opcija. Siūlau ją išnaudoti ir didinti NT mokestį. Gal po 10-15 proc. per metus, kol pasiektume 70 proc. numatytos ribos.“

R. Šimašius dar kartą pabrėžė, kad tai nebūtų teisinga, nes, jo teigimu, šį mokestį mokėtų ne tik verslininkai, bet net ir sodininkai.

O A. Zuoko teigimu, mokesčių miestas surinktų daugiau, jei Vilniuje gyvenantys asmenys jame ir registruotųsi.

Daugiabučių kiemai

„Kvartalinė renovacija“, – priemonę, kaip pasiekti, kad daugiabučių kiemai būtų funkcionalūs ir sutvarkyti, įvardijo D. Sinkevičius. Jis paaiškino, kad „kvartalinė renovacija“ reiškia, kad jei bent trijų daugiabučių gyventojai sutaria ryžtis renovacijai, savivaldybė įsipareigoja sutvarkyti aplinką. Taip tikimasi skatinti daugiabučių renovaciją.

„Man aktualu, kad žmogus, išėjęs pro namų duris, gautų tai, kas priklauso mieste“, – teigė R. Šimašius ir vardijo: pėsčiųjų takai, želdynai, viešasis transportas ir panašiai. R. Šimašius sukritikavo ir buvusį merą A. Zuoką, anot jo, kai kai kurioms miesto problemoms nebuvo skiriama pakankamai dėmesio.

„Turime tokį miesto vadovą, kuris šiek tiek „prie tinginio“. Jam gyvenime atrodo, kad viskas prasideda tik tada, kai jis atsiranda“, – į R. Šimašiaus kritiką A. Zuoko vadovavimo metams atsakė A. Zuokas.

Remigijus Šimašius

Kalbėdamas apie daugiabučių kiemus A. Zuokas pažymėjo, kad reikalingi „kompleksiniai sprendimai“.

Debatuose buvo išskirtas ir Perkūnkiemis – dėl nefunkcionalumo problemų ginčų nekilo.

Darželių trūkumas

„Pirmiausia noriu pasidžiaugti, kad jei prieš ketverius metus trūko 7 tūkstančių vietų, tai dabar tokių, kurie nepatenka į darželius, visiškai nėra. Tik kai kurie patenka toliau nuo namų, kai kurie per didelėse grupėse“, – kalbėjo R. Šimašius, tačiau pridūrė, kad problemos toliau sprendžiamos – statomi nauji darželiai.

R. Šimašius įvardijo, kad pastaruoju metu Vilniuje pastebimas ir privačių darželių bumas. Su šiuo faktu sutiko ir V. Sinkevičius. „Meras pasakė tiesą – privačių darželių bumas. Iš Vilniaus miesto biudžeto kasmet skiriama 7,5 mln. privatiems vaikų darželiams“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Artūras Zuokas, Dainius Kreivys, Remigijus Šimašius, Virginijus Sinkevičius

R. Šimašius nesutiko sakydamas, kad pinigai buvo skirti tėvams, kurie negavo vietų. Jo teigimu, skyrus pinigų, brango ir darželių kainos, todėl naudos iš papildomų lėšų buvo nedaug.

V. Sinkevičiaus teigimu, darželių trūkumo problemą gali išspręsti tik naujų statymas.

Su tuo sutiko ir D. Kreivys. Jo teigimu, Vilniuje trūksta ir mokyklų, ir darželių.

Šildymas: ką daryti, kad būtų pigiau?

D. Kreivio teigimu, pastačius kogeneracines elektrines, vilniečiai sutaupys. Bet jų dar reikės palaukti.

„Pirmiausia reikia viską išvalyti nuo korupcijos, kas jau padaryta“, – į klausimą, ką daryti, kad šildymas atpigtų, atsakė R. Šimašius ir pasidžiaugė atnaujinimo darbais ir naujų technologijų įvedimais.

V. Sinkevičius pastebėjo, kad daugumos vilniečių šiluma tiesiog išgaruoja pro nesandarias sienas, todėl pirmiausia įvardijo renovaciją.

Virginijus Sinkevičius

Pirmas darbas tapus meru

A. Zuokas: „Išgelbėti 150 mln. ES paramos, nes šiandien matome, kad Vilnius praras, o iki metų galo liko nedaug laiko“.

D. Kreivys: „Naujas miesto planas“.

R. Šimašius: „Suburti sėkmingą, rimtą koaliciją“.

V. Sinkevičius: „Susitikimai su finansų ir vidaus reikalų ministrais, gelbėjant 300 milijonų“.

Debatų metu kandidatai diskutavo ir apie kamščius, liūtis bei stadioną. Jie išsakė savo nuomonę ir apie mieste esančius žaliuosius tunelius bei dėstė planus, ką reikėtų daryti, kad Vilniuje gyventi būtų patogu. Visa diskusija – vaizdo įraše.