Vilniaus centre esančios įkalinimo įstaigos durys galutinius ir neskundžiamus sprendimus priimančio teismo teisėjui atsivėrė po Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų paskelbtos nutarties – dar 15 val. teisėjos Virginijos Liudvinavičienės pirmininkaujama kolegija paskelbė, kad nėra pagrindo toliau E. Laužiką laikyti suimtą.

Į laisvę civilines bylas nagrinėjęs E. Laužikas buvo išleistas tik 17.40 val., kai kalėjimo pareigūnai sutvarkė visus būtinus dokumentus. Daugiau kaip dvi valandas prie Lukiškių teisėjo laukė jo advokatas Mindaugas Dūda. Jis iš karto žurnalistus įspėjo, kad E. Laužikas neteiks jokių komentarų.

Taip ir buvo: pareigūnams atvėrus kalėjimo duris E. Laužikas pasakė, kad nebus komentarų. „Dainiau, žinai, kad nekomentuosiu“, – sėsdamas į M. Dūdos vairuojamą automobilį į DELFI žurnalistą kreipėsi E. Laužikas. Jis taip pat pridūrė, kad „bus dar laiko“ ir atsakys į visus klausimus, o paklaustas, kaip jaučiasi, tepasakė, kad normaliai.

E. Laužikas buvo sulaikytas praėjusį trečiadienį, kitą dieną Vilniaus miesto apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjas jį leido suimti dešimčiai dienų, nors prokurorai prašė jį suimti mėnesiui.

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad apylinkės teismas priėmė pagrįstą ir teisėtą nutartį dėl E. Laužiko suėmimo, tačiau tuo pačiu pažymėjo, kad „šešių dienų laisvės atėmimo terminas pakankamas visiems neatidėliotiniems ikiteisminio tyrimo veiksmams atlikti“.

„Kardomoji priemonė įtariamajam taikyta vieninteliu pagrindu – įtariamasis trukdys procesui, – nurodė teismas. – Teismo posėdyje prokurorė nenurodė veiksmų, kuriuos planuojama atlikti tiriant įtariamojo E. Laužiko veiksmus ir kuriems atlikti sutrukdytų įtariamajam taikoma švelnesnė kardomoji priemonė. Teisėjų kolegija konstatuoja, kad tolimesnį E. Laužiko dalyvavimą procese galima užtikrinti ir švelnesnėmis kardomosiomis priemonėmis. Prokuroras, vadovaujantis ikiteisminiam tyrimui, turi galimybę paskirti ir keletą iš jų.“

Generalinė prokuratūra pranešė, kad E. Laužikui skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti bei nurodymas nebendrauti su tam tikrais asmenimis.

Antradienį Vilniaus apygardos teismas taip pat išnagrinėjo Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo Valdimaro Bavėjano skundą dėl suėmimo, o nutartį teisėjai skelbs trečiadienį. Sprendimus suimti yra apskundę ir kiti korupcijos byloje suimti asmenys.

Teisėjų korupcijos byloje Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba praėjusią savaitę sulaikė aštuonis teisėjus, tačiau tik dėl penkių įtariamųjų kreipėsi į teismą. Skundus dėl suėmimo pateikė ir kitų teisėjų gynėjai, suėmimą neproporcinga ir neteisėta priemone laiko ir suimti advokatai bei kiti įtariamieji, kurie taip pat yra pateikę skundus. Juos aukštesnės instancijos teismai taip pat turėtų išnagrinėti skubos tvarka.

Teisėjų korupcijos byloje įtarimai pareikšti E. Laužikui, Lietuvos apeliacinio teismo teisėjams Viktorui Kažiui, Valdimarui Bavėjanui ir Konstantinui Gurinui, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjui Arūnui Kaminskui, Vilniaus apygardos teismo teisėjui Henrichui Jaglinskiui, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjui Gintarui Čekanauskui ir Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjui Robertui Rainiui.

Įtarimai korupcijos byloje pareikšti ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjo padėjėjui Aringui Kartanui, Druskininkų merui Ričardui Malinauskui, jo patarėjui Aivarui Kadziauskui, kuris suimtas mėnesiui. Įtarimai pareikšti ir oficialiam pastato savininkui Žilvinui Poviloniui.

Tyrimą atliekantys pareigūnai jau apklausė daugiau kaip 20 įvairių instancijų teisėjų.

Kaip pranešė tyrimą atliekantys pareigūnai, baudžiamojon atsakomybėn teisėjų korupcijos byloje patraukti asmenys įtariami padarę apysunkius ir sunkius nusikaltimus bendrininkaujant ir veikiant organizuotose grupėse, įtariama, kad už įvairius palankius teisėjų sprendimus galimai buvo žadėti ir mokėti kyšiai, kurių sumos svyruoja nuo 1 iki 100 tūkst. eurų. Ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis sutartų kyšių suma gali siekti 400 tūkst. Eur, didžiausios kyšių sumos yra susijusios su organizuotų nusikalstamų grupuočių bylomis.

Kratų metu pas įtariamuosius rasta ir paimta daugiau nei 300 tūkst. eurų grynųjų pinigų. Iš jų – apie 200 tūkst. Eur grynųjų pinigų rasta pas korupcija įtariamus teisėjus.