„Šalis dirbtinai destabilizuojama, susiduriama su ekonominiais nuostoliais, auga grėsmė atsinaujinti kariniam konfliktui. Ministras L. Linkevičius kvietė atkreipti dėmesį, kad ir tokiomis sudėtingomis sąlygomis reformų procesas Ukrainoje tebevyksta, bei kvietė didinti tikslinės pagalbos teikimą Rusijos veiksmų paveiktiems Azovo jūros regionams“, – teigiama ministerijos pranešime.

Anot jo, tokį raginimą L. Linkevičius išsakė per Briuselyje vykusį ES užsienio reikalų ministrų posėdį.

Rusija prieš kelis mėnesius prie Kerčės sąsiaurio lapkritį apšaudė ir perėmė tris Ukrainos laivus, mėginusius iš Juodosios jūros nuplaukti į ukrainiečių Mariupolio uostą Azovo jūroje, taip pat suėmė jų įgulų narius.

Kijevas kaltina Rusiją trikdant ekonominę laivybą Ukrainos pietuose, taip destabilizuojant šalies ekonomiką.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad Rusija toliau ignoruoja Minsko susitarimus, vykdo agresiją Rytų Ukrainoje ir Juodojoje Jūroje, blokuoja laisvą navigaciją Azovo jūroje, taiko ir įveda naujas ekonomines sankcijas.

„Būtinas veiksmingas, proporcingas ir politiškai atsakingas ES atsakas į Rusijos agresiją Ukrainoje/Kerčės sąsiauryje – sulaikyti jūrininkai dar laikomi nelaisvėje, nėra užtikrinta netrikdoma laivyba per Kerčės sąsiaurį ir Azovo jūroje“, – pranešime cituojamas L. Linkevičius.

„Negalime toleruoti Rusijos siekių pasisavinti Azovo jūrą, turime reikalauti tarptautinių konvencijų dėl laisvos laivybos vykdymo. Vertiname ES pasiektą politinį sutarimą dėl individualių sankcijų išplėtimo Rusijos pareigūnams, susijusiems su įvykiais Juodojoje jūroje“, – pridūrė jis.

Ministras taip pat paragino ES konkrečiomis priemonėmis įtvirtinti Krymo aneksijos nepripažinimo nuostatas.

Rusija šį pusiasalį aneksavo 2014 metų kovą. Po kelių mėnesių Rytų Ukrainoje prasidėjo konfliktas tarp Maskvos remiamų separatistų ir Ukrainos pajėgų.

ES užsienio reikalų ministrai taip pat pasveikino Ukrainos pažangą vykdant reformas.