„Kiek man žinoma, Vilniuje galioja nuostata, kad tėvai, esantys su vaiku, negali būti išgėrę. Galioja vadinamoji nulio promilių nuostata“, – televizijos LNK išplatintame pranešime žiniasklaidai sako Seimo narė, buvusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė. Ji tai pareiškė pokalbių laidoje „Valanda su Rūta“, kuri eteryje bus rodoma ketvirtadienio vakarą.

„Ar tai reiškia, kad esant vaikui negaliu ir taurės vyno išgerti?“ To pasitikslinusi laidos vedėja Rūta Mikelkevičiūtė sulaukė atsakymo, kad jei tokiu atveju kas nors iškvies vaiko teisių tarnybą ir bus nustatytas 0 promilių viršijantis girtumas, yra rizika, kad vaikai gali būti paimti.

Tačiau panašu, kad apie tokią taisyklę žino tik Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė R. Šalaševičiūtė.

Tai, kad nulio promilių taisyklės nėra, tvirtina ir ministerija, ir Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

„Nėra Vilniuje jokios nulio promilių taisyklės ir niekad nebuvo“, – LRT.lt sakė G. Paluckas.

Vien girtumo vaikui paimti neužtenka

Kaip teigia socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio patarėja viešiesiems ryšiams Eglė Samoškaitė, alkoholio vartojimas prie vaikų nėra draudžiamas įstatymu ar poįstatyminiais aktais.

„Nulio promilių taisyklės nėra. Tačiau vertinant aplinkos saugumą vaikui atsižvelgiama, jei abu tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų yra akivaizdžiai apsvaigę nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų.

Reikia pažymėti, kad vertinant, ar vaikui yra kilusi reali grėsmė, pildoma grėsmės vaikui lygio nustatymo anketa, kurioje akivaizdus abiejų tėvų arba turimo vienintelio iš tėvų apsvaigimas nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų priskiriamas prie aukštos rizikos veiksnių.

Tačiau vieno aukštos rizikos veiksnio paprastai nepakanka, kad vaikui būtų nustatytas 2 grėsmės lygis (kai vaikas laikinai teismo sprendimu paimamas iš tėvų ir globėjų), išskyrus atvejus, kai kalbama apie kūdikius nuo gimimo iki trejų metų amžiaus“, – LRT.lt sakė E. Samoškaitė.

Jeigu abu kūdikio tėvai ar vienintelis iš tėvų yra akivaizdžiai apsvaigęs, manoma, kad mažyliui aplinka nėra saugi. Akivaizdžiu apsvaigimu laikoma, kai asmenys negali rišliai kalbėti, negali pastovėti, koordinuotai judėti.

Pasak E. Samoškaitės, paprastai laikomasi nuostatos, kad jeigu prie vaikų vartojamas alkoholis, turėtų būti bent vienas suaugęs asmuo, kuris jo nevartoja. Tai būtina tam, kad kas nors iš suaugusių asmenų galėtų pasirūpinti vaiku nelaimės atveju arba pastebėtų sveikatos sutrikimus, gebėtų iškviesti greitąją pagalbą.

Kaip tai atrodo praktikoje?

Labai dažnai vaiko teisių apsaugos specialistai pranešimą apie galimą smurtą gauna iš policijos, kuri ir suteikia informaciją apie mažylio abiejų tėvų arba turimo vienintelio iš tėvų blaivumą.

„Patys vaiko teisių apsaugos specialistai alkotesterių neturi ir blaivumo netikrina. Jeigu į pranešimą apie galimą smurtą pirmiau sureaguoja vaiko teisių specialistai, tai kilus įtarimų dėl galimo neblaivumo, taip pat dėl galimos smurtinės veiklos ar viešosios tvarkos pažeidimų pagal dabartinę bendradarbiavimo su Policijos departamentu sutartį jie kviečia policijos pareigūnus“, – teigė ministro atstovė.