Visų apleistų gyvūnų vienu metu tarnybos paimti negalėjo – neužteko narvų. Daugiau nei dešimt baltos ir rusvos spalvų, nedidelių, sulaukėjusių senų ir visai jaunų šunelių – tiek augintinių ketvirtadienį specialiomis priemonėmis bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ šungaudžiai sugavo palaike tvora aptvertoje sodyboje Panevėžio pakraštyje. Jiems talkino ir gyvūnų globos draugijos savanoriai. Išsigandę ir drebantys gyvūnai nuo savo gelbėtojų gynėsi kąsdami.

Bet, pasak juos surinkusių specialistų, dabar šuneliai atgavo tikrąją laisvę – daug metų čia keturkojai gyveno netinkamomis sąlygomis. Pastaruoju metu jie buvo netekę dar ir savo didžiausios gynėjos – pasiligojusi namų šeimininkė išsikraustė pas vaikus. Įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ specialistai ir gyvūnų globos draugijos savanoriai bei Panevėžio seniūnijos darbuotojai vakar vyko į nebegyvenamą sodybą kartu su jos savininkės artimaisiais nuspręsti, ką daryti su vienais likusiais gyvūnais.

Šeimininkės neperkalbėdavo

Toks tarnybų vizitas į šią sodybą nebe pirmas. Paskutinį kartą gyvūnų gelbėtojai prieš daugiau nei metus bandė paaiškinti savininkei, kad laikas dalį ūkio atiduoti kitiems globėjams – sunkiai vaikštanti senolė akivaizdžiai neturėjo jėgų tinkamai prižiūrėti didelio būrio augintinių.

Apleistoje, aukštais kiečiais apžėlusioje sodyboje dar praeitų metų vasarą šmirinėjo dešimtys tiek jaunų, tiek senų šunų. Tąkart į sodybą atvažiavę gyvūnų globos draugijos savanoriai bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai net nepajėgė visų suskaičiuoti. Nors sodybos kieme buvo matyti saujelė sauso ėdalo ir neaiškios kilmės košės likučių, kasdien pro šalį važinėdavę gyvūnų globėjai įtarė, kad šie sodybos sargai iš bado galėjo net imti vieni kitus ėsti. Visgi ir tokiomis sąlygomis tada šeimininkei pavyko išsaugoti beveik visą savo turtą.

Geresnio gyvenimo sulaukė tik vienas, savanorių išsivežtas senas, aklas, prie grandinės tamsoje laikytas šunelis. Atimti kitų palaidų keturkojų nematė pagrindo gelbėjimo operaciją stebėjusi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistė. Šios įstaigos atstovai nieko nežinojo ir apie šios savaitės bandymą sutvarkyti šunų užvaldytą sodybą, nors inspektorė Laima Šomkienė tikino, kad šioji įdėmiai stebima. Anot jos, atsakinga veterinarijos gydytoja nuolat vykdo sodybos kontrolę – žiūri, kad visi keturkojai būtų laiku paskiepyti nuo pasiutligės, išgydyti nuo kirminų, turėtų ėdesio. „Mūsų žiniomis, gyvūnų šeimininkę dabar prižiūri dukros, sodyba liko tuščia. Tačiau veterinarijos gydytoja ten reguliariai lankosi ir tikrina. Paskutiniais duomenimis, ten tikrai buvo ėdesio, išvirta miežinės košės, atliktos privalomos priežiūros ir sveikatos procedūros“, – tvirtino inspektorė.

Kai paskutinį kartą ši specialistė lankėsi sodyboje, joje lakstė 14 šunų. Galbūt, pasak L. Šomkienės, šis skaičius gali keistis. Jos nuomone, esą šią vietą nusižiūrėjo ir gyvūnų atsikratyti norintys žmonės. Tai jie neva slapta atveža ir permeta nereikalingą keturkojį per tvorą, tikėdamiesi, kad šeimininkė priglaus. L. Šomkienė sodybą prižiūrinčiai savininkės dukrai Vitalijai dabar priekaištų neturi. Bet pati šeimininkė praeityje buvo patekusi į veterinarijos inspektorių nemalonę. 2010-aisiais per teismą iš jos paimti tvarto gyvuliai.

Seniūnijai išseko kantrybė

Panevėžio seniūnija nuolatos sulaukia skundų dėl šioje sodyboje auginamų apleistų šunų. Todėl Panevėžio seniūnijos seniūno pavaduotoja Danguolė Jankauskienė kreipėsi į bendrovę „Panevėžio specialus autotransportas“ prašydama jos darbuotojų užsukti į probleminį kiemą. „Laikas tvarkyti šitą vietą. Pati ten mačiau aštuonis ar daugiau šunų. Nors sodybą prižiūrinti šeimininkės dukra tikina juos uždaranti, visur kiaura, jie pabėga“, – pasakojo pavaduotoja. Šeimininkės dukra, pasak S. Jankauskienės, jau nebėra taip priešiškai nusiteikusi prieš mamos augintinių išgabenimą.

Mamai labai brangūs

Mamos sodyboje sutikta Vitalija pripažino nežinanti, ką toliau daryti su kieme lakstančiu gyvuoju palikimu. „Pripratau prie jų, kas dieną važiuoju šerti.

Mamai šunys buvo tokie brangūs – kas mėnesį man duodavo po 100 eurų, kad jais pasirūpinčiau. Kas šiandien dedasi, mamai nedrįsau nė pasakyti“, – pasakojo dukra. Atvykusiems gyvūnų gelbėtojams ji tiesiog atvėrė tvoros vartus, pasiūlė susigaudyti keturkojus ir palikti sodybą ramybėje visiems laikams. Vieną jauną patiną moteris paprašė dar palikti.

Piktina neatsakingumas

Gyvūnų globėjai sodyboje sugaudė 11 šunų. Penkis jų – jauniklius – išsivežė Panevėžio gyvūnų globos draugija. Jos savanorės sodyboje rado ir vos kelių dienų šuniuką, šis kartu su kale paliktas sodyboje.

Gelbėtojai negali atsakyti, kiek dar keturkojų spėjo joje pasislėpti. „Visi šuniukai turi kirmėlių, net pilvai gurgžda. Sugirdysime jiems vaistų ir jau rytoj bus švarūs. Jaunikliai nėra labai išsigandę, jie dar nieko nesupranta“, – kalbėjo draugijos vadovė Rūta Liberienė. Ji dar prieš gelbėjimo operaciją suko galvą, kur priglausti krūvą išsigandusių šunų. R. Liberienės nuomone, apleistame kieme jų galėjo gyventi net kelios dešimtys. Draugijos vadovė pati kas dieną pravažiuoja pro šią vietą ir mato šunelius lakstančius po gatvę, kur jų kartais sulaukia skaudus likimas po automobilių ratais. „Landžioja po pastatais, išlekia į gatvę – ten nuolat begalė šunų, vaikingos kalės, jaunikliai. Kartais sustoju prie tos sodybos, permetu maisto. Manau, kad juos pašeria ir kaimynai“, – pasakojo R. Liberienė.

Nepagydomiems – ir eutanazija

Šeši suaugę ir gana agresyvūs šunys, tarp kurių vienas beveik aklas, pateko į bendrovę „Panevėžio specialus autotransportas“.

Čia jie praleis 14 dienų, paskui irgi keliaus į prieglaudą Kaimiškio kaime. Sergančius pasiliks gydyti veterinarai, o nepagydomiems bus skirta eutanazija. Šungaudžius į sodybą miesto pakraštyje atlydėjęs šios įmonės Miesto tvarkymo skyriaus vadovas Algis Čeponis piktinosi, kad žmonės neturi jokios atsakomybės savo užgaidomis šokdinti tarnybas. „Pasiima šuniuką – gražus, mielas. O paskui nebereikia ir lėkit visi, gelbėkit, padėkit kur nors. Jokios atsakomybės“, – sakė pats šunytį rankomis sugavęs A. Čeponis. Vien per praėjusius metus „Panevėžio specialus autotransportas“ iš viso sugavo 244 beglobius šunis ir kates. 177 jų perėmė iš gyventojų ir tik 9 grąžino atgal. 305 gyvūnai perduoti gyvūnų globos draugijai.