Šia įstatymo pataisa visuomenei būtų matoma visa deklaravimo istorija. Taip pat siūloma nustatyti, kad visos politikų ir politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų pateiktos deklaracijos būtų viešinamos neribotą laiką.

Anot konservatorės, pastaruoju metu jai nerimą kelia tendencijos, kai politikai bando uždaryti ar apriboti prieigą prie įvairių duomenų žurnalistams, atliekantiems tyrimus. Tai neigiamai veikia žiniasklaidos laisvę ir visuomenės teisę žinoti.

,,Siūlau sprendimą, kad visuomenei ir žurnalistams nereikėtų gaišti laiko rengiant raštus ir prašant institucijų leidimo gauti jų tyrimams svarbius duomenis. Politikams galioja aukščiausi skaidrumo standartai, todėl siūlau visas kada nors politikų ir jų patikėtinių pateiktas deklaracijas skelbti viešai“, - sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Pasak Seimo narės, šiuo metu VTEK internetinėje svetainėje galima rasti tik aktualią, t.y. naujausią deklaracijos versiją, o ankstesnės deklaracijos nėra skelbiamos. Norint susipažinti su deklaravimo istoriniais duomenimis, reikia kreiptis raštu į VTEK, kuri sprendžia ar leisti su tokiais duomenimis prašytojui susipažinti. Deklaruojančiajam pateikus naujus duomenis, senesnieji yra nebeviešinami, saugomi trejus metus ir po to panaikinami.

„Valdantieji laimėjo rinkimus skelbdami aukštus skaidrumo ir kovos su korupcija standartus. Pagal tai, ar jie palaikys šią pataisą Seime, visuomenė galės spręsti, ar pastarieji sprendimai dėl Registrų centro duomenų apmokestinimo buvo nesusipratimas, ar tai sisteminga duomenų ribojimo tendencija, turinti kelti susirūpinimą ne tik Seimo opozicijai ir žiniasklaidai, bet ir visiems demokratiją branginantiems žmonėms. Europos Sąjungos duomenų apsaugos reglamentas leidžia valstybėms narėms pačioms rasti balansą tarp duomenų apsaugos ir viešojo intereso - šia pataisa siūlau įtvirtinti aukštesnius viešumo standartus politikams“, - pažymėjo Seimo narė.

Įstatymo pataisa taip pat numato, kad kitų asmenų, kurių deklaracijos yra viešinamos, visos kada nors pateiktos deklaracijos būtų viešos tol, kol jie eina atitinkamas pareigas, ir dar penkerius metus nustojus eiti šias pareigas.