Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, gavus visų 40 - ies apylinkių suskaičiuotus balsus, 58 metų advokatė Šakių rajono savivaldybės tarybos narė I. Hasse surinko 33,8 proc., 53 metų buvęs parlamentaras M. Bastys - 19,4 proc. rinkėjų balsų.

Trečias liko valdančiųjų Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sulaukęs 16,6 proc. rinkėjų paramos. Už opozicinių socialdemokratų kandidatą Paulių Visocką balsavo 12,9 proc. rinkėjų.

Pats save išsikėlęs Mindaugas Tarnauskas surinko 9,8 proc., o Darbo partijos keltas buvęs žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna liko paskutinis, sulaukęs 4,1 proc. rinkkėjų paramos.

Iš viso Zanavykų apygardoje balsavo trečdalis rinkėjų - 29,8 proc.

I. Haase: antrame ture bus sunkiau

Irena Haase
Foto: Asmeninio archyvo nuotr.

Daugiausia balsų pirmajame ture surinkusi I. Haase džiaugėsi pergale, tačiau kartu prognozavo, kad antrajame ture laukia sunkesnė kova.

„Džiugu, kad visgi yra žmonių, kurie manim pasitiki ir palaiko, manau, kad antrame ture bus sunkiau, bet viliuosi, kad bus palaikymas“, - BNS sekmadienį sakė I. Haase.

Ji teigė besitarsianti su kitomis rinkimuose dalyvavusiomis partijomis dėl paramos antrajame ture, tačiau konkrečių potencialių rėmėjų kol kas neįvardijo.

M. Basčio sėkmę rinkimuose, I. Haasės manymu, galėjo lemti jo kampanijoje pabrėžtas susidorojimo aukos motyvas, dalį rinkėjų tai įtikino.

„Manau, paprasčiausiai žmonės galvojo, kad jis yra nukentėjęs, susidorota. Ir jo kalbose tai buvo nuolat pabrėžiama“, - sakė I. Haase.

M. Bastys: rinkėjai nepasidavė provokacijai prieš mane

„Tai reiškia, kad tai, ką aš dariau, dirbau, žmonės įvertino tinkamai ir nepasidavė šiai provokacijai, kuri suorganizuota buvo prieš mane tam tikrų politinių jėgų, kurios man nepalankios. Pirmiausia tai - konservatoriai“, - BNS sekmadienį sakė M. Bastys.

Seimo nario vieta Zanavykų apygardoje liko laisva, kai joje išrinktas M. Bastys atsisakė parlamentaro mandato. Sprendimą trauktis iš Seimo jis priėmė, kai per apkaltą parlamente neužteko balsų panaikinti jo mandato ir dėl to prie Seimo surengtas tūkstantinis mitingas.

Konstitucinis Teismas M. Bastį pripažino sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Apkalta M. Basčiui buvo inicijuota ir dėl Valstybės saugumo departamento nurodytų jo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu. Tačiau šie veiksmai padaryti anksčiau nei 2016 metų lapkritis, kai M. Bastys davė naujausią parlamentaro priesaiką.

Šių ryšių pagrindu Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pernai kovą atsisakė suteikti M. Basčiui leidimą dirbti su slapta informacija.

M. Bastys sekmadienį teigė, jog didesnė dalis nepatyrusių naujame Seime darbą pradėjusių parlamentarų pasidavė prieš jį „organizuotai bangai“.

Šiuo metu buvęs socialdemokratas M. Bastys nepriklauso jokiai partijai ir teigė neketinąs artimiausiu metu jungtis prie kurios nors politinės jėgos. Tačiau jis sakė jau pirmadienį kalbėsiąs su kitų partijų atstovais dėl galimos paramos antrajame ture.

„Tai jau yra labai svarbu, kad esu išėjęs į antrą turą. O antrame ture viskas priklausys, kaip rinkėjai, kurie balsavo už kitus varžovus, kaip jie rinksis, kurią pusę - ar mano, ar konservatorių“, - kalbėjo M. Bastys.

Trečioje vietoje - valdančiųjų Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, savo feisbuko paskyroje parašė, kad „Zanavykų romantika baigėsi“:

Seimo nario vieta laisva Zanavykų apygardoje liko laisva, kai joje išrinktas M. Bastys atsisakė parlamentaro mandato. Sprendimą trauktis iš Seimo jis priėmė, kai per apkaltą parlamente neužteko balsų panaikinti jo mandato ir dėl to prie Seimo surengtas tūkstantinis mitingas.

Konstitucinis Teismas M. Bastį pripažino sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju.

Uždarius apylinkes 20 val. duomenimis, sekmadienį balsavo 22,5 proc. rinkėjų. Pridėjus balsavusiuosius iš anksto - 7,3 proc., iš viso balsavime dalyvavo 29,8 proc. šios apygardos rinkėjų.

Tai gerokai mažesnis rinkėjų aktyvumas šioje apygardoje, nei prieš dvejus metus vykusiuose Seimo rinkimuose.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė priminė, jog 2016 metais per Seimo rinkimus rinkėjų aktyvumas Zanavykų apygardoje siekė 48 proc.

Tačiau toks nedidelis rinkėjų aktyvumas, anot VRK vadovės, panašus į pernai balandį vykusių Seimo nario rinkimų Anykščių -Panevėžio apygardoje, kur aktyvumas pirmame ture siekė 29,5 proc.

Anot VRK vadovės, pažeidimų nei išankstinio balsavimo metu, nei rinkimų dieną nenustatyta, nors keli pranešimai apie juos buvo gauti.

L. Matjošaitytė teigė, jog bus tikrinama ir aiškinamasi gauta informacija, kad vienas iš kandidatų Mindaugas Tarnauskas kvietė rinkėjus pietų.

„Baltųjų pirštinių“ atstovai taip pat teigė sekmadienį sulaukę pranešimų apie „keistą vieno kandidato elgesį apylinkėse“. Esą buvo sulaukta pranešimų apie nepriklausomo kandidato M. Tarnausko važinėjimą po apylinkes balsavimo dieną, tačiau ar tai buvo susiję su draudžiama agitacija - nebuvo fiksuota.

Vienoje apylinkėje, anot rinkimų stebėtojų, taip pat buvo rasta neužplombuota balsadėžė, tačiau tai netrukus buvo sutvarkyta.

„Baltųjų pirštinių“ atstovai kai kuriose kaimiškose apylinkėse sakė pastebėję, kad žmonės registruojami balsavimui be asmens dokumentų.

Iš viso rinkimus sekmadienį stebėjo apie 20 vien organizacijos „Baltosios pirštinės“ savanorių.

VRK pirmininkė L. Matjošaitytė vylėsi, kad itin aktyvaus stebėtojų dalyvavimo tendencija išliks ir per artėjančius kitų metų prezidento, Europos Parlamento bei savivaldos rinkimus.

Balsavimo rezultatus VRK tikisi suskaičiuoti iki vidurnakčio.

Zanavykų apygardoje rinkėjų sąrašuose įrašyta 31 tūkst. 60 asmenų.

Ši apygarda apima Šakius bei kelias Kauno bei Vilkaviškio rajonų apylinkes.

Dėl laisvos Seimo nario vietos varžosi savarankiškai išsikėlęs Mindaugas Bastys, Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų kandidatė Irena Haase, Darbo partijos kandidatas Vigilijus Jukna, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos iškeltas žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, nepriklausomas kandidatas Mindaugas Tarnauskas bei Lietuvos socialdemokratų partijos keliamas Paulius Visockas.

Seimo nario vieta laisva čia liko, kai Zanavykų apygardoje išrinktas M. Bastys atsisakė parlamentaro mandato. Sprendimą trauktis iš Seimo jis priėmė, kai per apkaltą parlamente neužteko balsų panaikinti jo mandato ir dėl to prie Seimo surengtas tūkstantinis mitingas.

Konstitucinis Teismas M. Bastį pripažino sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju.