Profesorius D. Katkus ir kunigas Ričardas Doveika DELFI laidoje „DELFI Diena“ viešėjo kaip vieni įtakingiausių visuomenininkų. Pirmadienio rytą, paskelbus Įtakingiausių visuomenininkų sąrašus, paaiškėjo, kad pirmąją vietą tiek visuomenės, tiek įtakingiausiųjų balsų lentelėse užėmė Alfredas Bumblauskas.

Visuomenės balsų lentelėje D. Katkus užėmė antrąją vietą, o R. Doveika – trečiąją. R. Doveika trečiąją vietą užėmė ir įtakingiausiųjų balsų lentelėje, o štai D. Katkus šioje lentelėje liko dešimtas.

„Yra ekspertai, kurie vertina profesionaliai. Jie daugiau turi teisybės, – savo poziciją įtakingiausiųjų visuomenininkų sąraše įvertino D. Katkus. – O visuomenė, kaip čia pasakyti: kaip kam patinka. Daugiau populistinis, platesnio žinojimo patvirtinimas. Manau, kad tie ekspertai, manė, kad aš nesu vertas antros vietos, jie labai teisingai padarė. Labai viskas gerai.“

DELFI laidoje „DELFI Diena“ viešėjęs D. Katkus tvirtino, kad galimybė laisvai kalbėti ir reikšti savo nuomonę yra labai didelė vertybė. „Per savo gyvenimą visada stengiausi kalbėti tai, ką galvoju ir ką matau, kad yra tiesa – tai vienas dalykas. Antras – turiu šiek tiek ironijos ir nepateikiu galutinių produktų kaip politikai, kurie viską žino, – pasakojo D. Katkus. – Ironija kartais duoda tam tikrą erdvę kitam galvojimui, o tai žmonėms labai svarbu. Kai žmogui sakoma viena nuomonė ir viena tiesa, visada atsiranda pasipriešinimas ir abejonė. Žmogus turi pats spręsti, o ne prievarta kišti mintis.“

Įvertino Emilio Vėlyvio provokaciją

D. Katkus ir R. Doveika iš laidos vedėjo Arno Mazėčio sulaukė klausimų ir apie šių dienų aktualiją – režisieriaus Emilio Vėlyvio provokaciją Bažnyčioje.

„Manau, kad tas ponas nėra vertas tokios reklamos, kokia jam dabar yra sudaryta. Manau, kad jis, kaip ir straipsniuose, ir komentaruose minėjo, kad viską yra susiderinęs su Dievu, savyje, viskas yra tvarkinga. Tiesiog Šventajame rašte yra viena paprasta citata būtent apie papiktinimą mažutėliams. Šventajame rašte parašyta „Nepapiktinkite mažutėlių“. Ta bendruomenė, kuri ateina švęsti savo tikėjimą į Bažnyčios vidų, į Bažnyčios erdvę... Aš kaip kunigas puikiai žinau, kad prieš Mišias visuomet yra pamaldos, kalbamas rožančius, žmonės asmeniškai meldžiasi. Pats žmogus sau dovanoja galimybę pabūti akistatoje kito. Tai yra tiek intymi akimirka, kad norisi ją intymiai ir išgyventi“, – teigė R. Doveika.

Tiesiog Šventajame rašte yra viena paprasta citata būtent apie papiktinimą mažutėliams. Šventajame rašte parašyta „Nepapiktinkite mažutėlių“. Ta bendruomenė, kuri ateina švęsti savo tikėjimą į Bažnyčios vidų, į Bažnyčios erdvę... Aš kaip kunigas puikiai žinau, kad prieš Mišias visuomet yra pamaldos, kalbamas rožančius, žmonės asmeniškai meldžiasi.

Kun. R. Doveika pridūrė, kad ši provokacija nebuvo skoninga: „Man pasirodė pakankamai neskoninga krauti savo reitingus ar žinomumą piktinant mažutėlius.“

„Viešojoje erdvėje chamizmas yra labai keliamas. Chamizmui neduodama jokio atkirčio. Atsimenu vieną baletmeisterį, kuris visus mokė chamizmo. Čia vienas prie vieno chamizmas, kurio tikslas – garbės troškimas – E. Vėlyvio provokaciją vertino D. Katkus. – Ir nesvarbu kokiomis priemonėmis. Chamiškomis priemonėmis galima gauti daugiau chamų pritarimo.“

D. Katkaus teigimu, E. Vėlyvio provokacija nėra originali, priešingai – nieko verta. „Čia nieko originalaus. Nieko. Tuščia. Čia garbėtroškos priemonė. Iš principo – tai chamas“, – tvirtino D. Katkus.

Profesoriaus teigimu, moralės normos keičiasi, bet, deja, ne į gerąją pusę. „Skaičiau viename komentare: tegul jis eina ir vaidina, teršia savo motinos kapą. Yra tam tikros ribos. Ir jam yra ribos. Tegu jis tyčiojasi iš savo giminaičių, kurie yra mirę, kurių nebėra. Bet ne. Šis žmogus absoliučiai nesupranta, kas Mišios ir Bažnyčia – ne teatras, – griežtai kalbėjo D. Katkus. – Čia ne teatras, čia ne kinas. Tegu jis stato savo kinus.“

D. Katkaus nuomonei pritarė ir R. Doveika. „Pamirštama, kad krikščionybė yra labiausiai persekiojama religinė bendruomenė visame pasaulyje“, – pabrėžė R. Doveika.

„Jeigu jo mama gyva, tegul gyvena tūkstantį metų... Bet ant labai brangaus artimo žmogaus kapo apsižergti, nusišlapinti ir pasakyti: „Ačiū, kad tu mane tokį didį menininką pagimdei.“ Ar tai būtų labai meniška?“ – klausė R. Doveika.

Tamsioji pusė užgožia teigiamą visuomenės dalį

Laidos vedėjas A. Mazėtis kvietė padiskutuoti ir apie daugiau dalykų: visuomenę, Seimą, alkoholio ribojimus.

D. Katkaus teigimu, tamsioji visuomenės pusė užgožia teigiamą ir protingą visuomenės dalį.

„Yra tiesiog fantastiško jaunimo, yra protingi, turintys tam tikrą dvasinio gyvenimo perspektyvą, kurie skaito knygas, – kalbėjo profesorius. – Bet mes turime ir tamsią pusę. Ir ji kartais užgožia. Atrodo, kad riedame į bedugnę. Tas baisus godumas, pavydas.“

Profesorius apžvelgė ir šiuolaikinę muziką, kuri jam nekelia susižavėjimo: „Aš kaip muzikantas galiu pasakyti: mes turime tūkstantmetę muzikos kultūros istoriją, kurią kūrė genialūs žmonės. Ir pasižiūrėkite, kas yra: tik Marijos radijuje dar gali išgirsti to tokio... O kas čia yra? Karvės neduoda pieno, kai girdi tokį popsą.“

Aš kaip muzikantas galiu pasakyti: mes turime tūkstantmetę muzikos kultūros istoriją, kurią kūrė genialūs žmonės. Ir pasižiūrėkite, kas yra: tik Marijos radijuje dar gali išgirsti to tokio... O kas čia yra? Karvės neduoda pieno, kai girdi tokį popsą.

Kritikuodamas visuomenę D. Katkus atkreipė dėmesį ir į Seimo narius. „Kiek jų vaikščioja į teatrą? Į „Domino“ jie vaikščioja. Jūs manote, kad jie skaito knygas? Jie neturi laiko, jie turi vadovauti valstybei. Tai kas to žmogaus viduje yra? Ir kokius jie gali priimti sprendimus? Tai banda ir ką pasako vadas... galvoti nereikia, – kalbėjo D. Katkus. – Į pirmuosius Seimus atėjo daug inteligentijos, kurie turėjo daug idėjų. O dabar nematau idėjos. Tuščios, nieko neduodančios ambicijos.“

D. Katkaus kritikos sulaukė ir alkoholio ribojimai. „Visas vajus buvo nukreiptas prieš alkoholį, o ne alkoholizmą, – teigė laidos „DELFI Diena“ svečias. – Prieš alkoholizmą nėra nė piršto pajudinta.“

„DELFI Diena“. Galimi prekybininkų karteliniai susitarimai, įtakingiausi visuomenininkai ir negirdėti pasakojimai apie „Vilniaus brigadą“: