Fotosesijomis ir būsima karjera susiviliojusios merginos peržengdavo Airino buto slenkstį nė nesuvokdamos, kas jų laukia ir kad jis – ne fotografas. Tad DELFI pakalbino fotografą Vilmantą Žilinską, kuris įvardijo, kaip apsimetėlį atskirti nuo profesionalo.

Atidžiai skaitykite sutartį

Fotografas V. Žilinskas teigė, kad juo patikėjusios merginos nepastebėjo vienos svarbios detalės ir neatliko namų darbų. Ką turėjo pastebėti merginos? Sutartį, kurią profesionalūs fotografai pasirašo su visomis merginomis.

V. Žilinsko teigimu, sutartyje turi būti numatytos visos nuotraukų viešinimo sąlygos, šalių (modelio ir fotografo) atsakomybės ir teisės, tikslūs šalių duomenys ir panašiai.

„Alfa vyras“ Airinas internete viešino skelbimus, kuriuose prisistatydavo Dovydu. Pažadėjęs tarptautinę modelio karjerą, jis sutardavo dėl fotosesijos, atsivesdavo merginą į butą Vilniuje, fotografuodavo, o vėliau, galbūt apsvaiginęs nenustatytais preparatais ir pasinaudodamas bejėgiška būkle, lytiškai santykiavo prieš nukentėjusiosios valią.

Atlikite namų darbus

V. Žilinsko teigimu, kiekviena mergina, pasiryždama tokiai fotosesijai, turi atlikti namų darbus. „Pirmiausia reikia peržiūrėti fotografo nuotraukas. Kiekvieną jo nuotrauką internete, jo „Facebook“, „Instagram“ paskyras. Mažiausiai pusvalandį panaršyti apie jį internete. Lietuva yra maža šalis ir jeigu kažkas „prisidirba“, yla iš maišo labai greit išlenda, – kalbėjo fotografas. – Pasitikėti vien tuo, kad fotografas turi brangią techniką, tikrai neverta.“

Vilmantas Žilinskas
Foto: Asmeninis albumas

Profesionalo teigimu, su fotografija nesusijęs asmuo vargiai atskirs fotoaparatą už 600 eurų nuo fotoaparato už 3000 Eur.

V. Žilinskas merginoms taip pat pataria nebijoti klausti patarimų ir nuomonės. „Peržiūrėję nuotraukas, paklauskite artimųjų tarpe esančių draugų, kurie bent mėgėjiškai užsiima fotografija, arba modeliauja, nuomonės apie fotografą. Jie į viską pažvelgs kiek kitu kampu, greit demaskuos apsimetėlius, patars, – tvirtino fotografas. – Na ir trečias punktas – jeigu nesate apie tą fotografą nieko girdėjusi, draugai irgi jo nežino, internete informacijos nėra – gal geriau paieškoti kito fotografo?“

Profesionalo teigimu, pirmoji patirtis prieš objektyvą gali būti ir naudinga, ir žalinga: „Galbūt pirmąją patirtį prieš objektyvą patikėkite kiek žinomesniam ir patyrusiam fotografui? Taip gerokai sumažės šansai įsivaryti kompleksų, traumų, būti apgautai ar tiesiog susigadinti nuotaiką dėl fotografo neprofesionalumo.“

Jei abejojate – bėkite

„Šiais laikais negalima pasitikėti niekuo, – tvirtino V. Žilinskas. – Reiktų į viską žiūrėti labai atsargiai. Juk fotosesija, ypač jeigu su nuogo kūno elementais – labai atsakingas žingsnis, reikalaujantis ir psichologinio pasiruošimo ir šiokių tokių finansų.“

Fotografo teigimu, jei modeliui nepatinka fotografo elgesys ar reikalavimai, reiktų iš karto nutraukti fotosesiją.

„Paprašykite nustoti tai daryti. Jeigu tai nesibaigia, reikia susirinkti daiktus ir bėgti kuo toliau. Jeigu nepavyksta, skambinti draugui, draugei, policijai. Jeigu ir tai nepavyksta, prieš tai reiktų pasirūpinti dujų balionėliu rankinėje. O jeigu jo nėra, atsiminti, ko vaikystėje mokė tėtis apie savigyną: nagais per veidą ir akis, su batelio kulnu į pėdą, su koja – į tarpukojį, – vardijo fotografas ir pridūrė, kad apie saugumą reiktų galvoti iš anksto. – Į fotosesiją galite atvykti su drauge ar draugu. Nebūtina, kad tas asmuo visą laiką stebėtų procesą, bet būdamas netoliese leis jaustis saugiau.“

A. Arutiunianas
Foto: Stop kadras

V. Žilinskas taip pat perspėjo, kad būtina atidžiai įvertinti, ar žmogus, su kuriuo susitikote, tikrai yra tas pats, su kuriuo bendravote telefonu ar socialiniuose tinkluose: „Jeigu akivaizdžiai įtariate, kad žmogus su kuriuo bendravote telefonu, „Facebook“ ar dar kaip nors – visai nepanašus į tą, kuris stovi priešais jus. Tokiu atveju tikrai galite drąsiai paprašyti jo parodyti savo asmens dokumentą, kad ir vairuotojo pažymėjimą.“

Kaip elgtis nepilnametėms?

Jei esate nepilnametė ir vykstate į fotosesiją, jums būtinai reikia turėti arba palydą, arba tėvų pasirašytą sutikimą. „Nepilnamečiai į fotosesiją gali atvykti su vienu iš tėvų ar globėjų, arba turėti su savimi pasirašytą vieno iš tėvų ar globėjų leidimą fotografuotis. Leidime turi būti pažymėta fotosesijos data, fotografo rekvizitai, modelio bei tėvų ar globėjų rekvizitai“, – teigė fotografas.

V. Žilinskas pabrėžė, kad fotografuotis apsinuoginus nesulaukus pilnametystės draudžia Lietuvos įstatymai.

Jis pridūrė, kad kartais ir pačios merginos gali bandyti apgauti fotografus pameluodamos savo amžių, tad reikia būti budriems. „Jeigu fotografui kyla įtarimų dėl modelio tapatybės, jis gali paprašyti parodyti bet kokį modelio dokumentą su nuotrauka, vardu ir pavarde. Tarkime moksleivio pažymėjimą. Bet tokių situacijų per mano 10 metų darbo patirtį nebuvo“, – teigė V. Žilinskas.

Svarbu atskirti darbą nuo priekabiavimo

Fotosesijų metu, anot V. Žilinsko, fotografas gali liesti modelį: pataisyti plaukų sruogą ar patvarkyti negražias drabužių klostes. „Svarbu skirti techninį kūno kontaktą nuo tyčinio noro „pagrabalioti“ modelį. Dažnai fotosesijoje dalyvauja stilistai, kirpėjai, vizažistai, asistentai ir tą darbą atlieka būtent jie, o ne fotografas“, – teigė V. Žilinskas.

Beje, V. Žilinskas taip pat įvardijo, kad po fotosesijos vykstantis kolegiškas bendravimas – taip pat normalu. „Netiesa, kad fotografas neturi teisės po fotosesijos su modeliu bei visa komanda nuvykti papietauti. Tai yra žmogiška ir normalu. Galima ir pateisinama yra viskas, kas yra priimtina abiem pusėms. Svarbiausia atpažinti gašlų fotografo elgesį, kuris trikdytų ir žemintų modelį nuo įprastos darbo proceso. Taip pat svarbu, kad fotografas prieš ketindamas pataisyti drabužį, plaukus ar panašiai, paklaustų modelio, ar šis nieko prieš“, – teigė fotografas.

Airinas Arutiunianas

Jo teigimu, profesionalūs modeliai fotosesijų metu net persirenginėja ne už širmos, o tiesiog ten, kur fotografuojasi. „Merginoms tai kasdienybė ir jos nenori gaišti laiko lakstydamos iki persirengimo kambario. Kiekvieno ribos ir komfortas yra skirtingas“, – teigė V. Žilinskas ir pridūrė, kad būtent dėl to, kad kiekvienas asmuo yra skirtingas, pirmoji fotosesija gali arba nuvilti, arba suteikti ūpo stengtis ir toliau.

Abi pusės turi turėti naudos

V. Žilinsko teigimu, ne visuomet už dalyvavimą fotosesijose viena ar kita pusė gauna piniginės naudos, tačiau naudos visuomet būna.

„Už fotosesiją moka tas, kuriam labiau reikia nuotraukų. Jeigu mergina ar vaikinas kreipiasi į fotografą ir jam reikia asmeninės fotosesijos – moka pastaroji pusė. Jeigu fotografas nori pasipildyti savo albumą naujomis nuotraukomis, tada fotografas moka modeliui, – įvardijo V. Žilinskas. -Lietuvoje paplitęs toks bendradarbiavimo standartas, kai abi pusės dirba neatlygintai ir pagrindinis abiejų pusių uždarbis – gražios, meniškos nuotraukos ir įgyta patirtis fotografuojant.“

Kaltinamas išžaginimu

Policijos pareigūnų tyrimas dėl išžaginimo buvo pradėtas liepos 4 d. Įtariamasis nustatytas po šešių dienų – liepos 10 d. Dar po dviejų dienų, liepos 12 d., įtariamajam A. Arutiunianui buvo paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.

Įtariamasis už grotų bus iki rugpjūčio 12 d., vėliau bus sprendžiama dėl tolimesnių veiksmų.

Pasak sostinės policijos viršininko S. Gago, įtariamasis yra jau teistas 2017-aisiais, pagal 209 Baudžiamojo kodekso straipsnį – Nusikalstamas bankrotas. Anot S. Gago, jam buvo paskirta bauda.

Policijos komisariato viršininkas atskleidė, kad kratos A. Arutiuniano bute metu buvo rasta ne tik slaptų kamerų, bet ir vaizdo medžiagos. S. Gagas užsiminė, kad, sprendžiant iš konfiskuotos medžiagos, galima spėti, jog galėjo būti daugiau merginų, kurios pakliuvo į iškrypelio spąstus.

Paklaustas, ar prieš merginas galėjo būti naudojamas smurtas, S. Gagas žurnalistams sakė, kad taip gali būti. „Smurtas – sunku pasakyti. Kadangi nežinome visų asmenų, kurie nukentėjo, kadangi kiekvienas atvejis yra individualus. Įtariama, kad galėjo būti“, – sakė S. Gagas.

Išgarsėjo kaip „Alfa vyras“

Prieš kelerius metus Airinas išgarsėjo kaip „Alfa vyras“. Juo pasivadinęs vaikinas ėmė mokyti kitus vyrukus moterų viliojimo meno.

Vaikinai už kelias dienas trunkančius mokslus jam paklodavo keturženkles sumas. Mokymų metu iš kitų miestų atvykę vaikinai apsigyvendavo jo bute, mokydavosi šokti, bendrauti su merginomis, keisdavo aprangos stilių.

Antroji mokymų dalis – viešos pamokos, kurias Airinas vesdavo klubuose ar tiesiog gatvėse. Tokias pamokas Airinas paslapčia filmuodavo ir viešindavo „YouTube“ platformoje.

„YouTube“ platformoje taip pat buvo daugybė įrašų, kuriuose pats Airinas kalbėdavo apie moterų viliojimo meną ir mokydavo vyrus uždominuoti merginas.

Vėliau Airinas viešai pareiškė, kad traukiasi iš šios veiklos, tačiau nuošalyje buvo neilgai.

Pranešęs, kad nutraukia mokymus, Airinas viešumoje buvo pastebimas kaip striptizo šokėjas. Šia veikla jis užsiėmė ir anksčiau.

Kartą Airinas striptizą šoko ZIP FM eteryje, o prieš kelias savaites – Mano Katlerio kavinės „Katlerio kebabai“ atidaryme.