„Manome, kad valdančiosios daugumos atstovai stengėsi apsaugoti A. Skardžių nuo nepatogių klausimų ir galimos apkaltos proceso. Todėl siekdami demokratiškos komisijos veiklos bei teisingumo, inicijavome tokio kreipimosi į Konstitucinį Teismą rengimą“, – pranešime spaudai cituojama viena kreipimosi autorių, opozicinės konservatorių frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

KT prašoma ištirti, ar Seimo gegužės 31 dienos nutarimas pašalinti A. Kubilių iš komisijos neprieštarauja Konstitucijos nuostatai, kad eidami pareigas Seimo nariai vadovaujasi Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų.

„Nei Konstitucijoje, nei Seimo statute nėra numatyta jokių kitų pagrindų ir tvarkos apriboti Seimo nario teises ir kompetenciją. Visi Seimo nariai, kol jie eina savo pareigas Seime, yra lygūs ir negali būti varžomi jokių mandatų. Seimo dauguma, balsuodama dėl opozicinės frakcijos nario pašalinimo iš Specialiosios tyrimo komisijos nario pareigų, viršijo Konstitucijos ir Seimo statuto Seimui suteiktus įgaliojimus, šiurkščiai pažeidė visų Seimo narių lygybės principą, o tai reiškia, kad Seimas minėtu nutarimu šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir Seimo statutą“, – pranešime spaudai sako vienas iš kreipimosi autorių, konservatorius Stasys Šedbaras.

Tarp kreipimąsi pasirašiusių 38 parlamentarų – opozicinių konservatorių, Liberalų sąjūdžio, Lietuvos socialdemokratų partijos ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai. Vienintelis iš valdančiųjų jį pasirašė „valstietis“ Naglis Puteikis.

Į Konstitucinį Teismą gali kreiptis ne mažiau kaip penktadalis visų Seimo narių, t.y. ne mažiau kaip 29 parlamentarai.

Pašalinti A. Kubilių iš A. Skardžiaus apkaltos komisijos buvo prašoma, nes jo sūnus Vytautas Kubilius buvo bendrovės „Modus grupė“, turinčios verslo interesų Baltarusijos energetikoje, stebėtojų tarybos narys. Anot „valstietės“ Agnės Širinskienės, dėl to komisijai esą atsisako liudyti A. Skardžiaus šeimos draugas Romualdas Patalavičius.

Specialioji Seimo komisija tiria, ar pradėti apkaltą Socialdemokratų darbo frakcijos nariui A. Skardžiui.

Komisija yra nusprendusi kol kas narplioti tik A. Skardžiaus šeimos verslo Baltarusijoje peripetijas, nes STT atliekamas ikiteisminis tyrimas neleidžia gilintis į kitas parlamentaro veiklas, dėl kurių jis kaltinamas interesų painiojimu ir galimu priesaikos sulaužymu.

2017 metų birželį STT po naujienų portalo 15min.lt pranešimų grupei Seimo narių prašant pradėjo ikiteisminį tyrimą, ar A. Skardžius nepadarė korupcinių nusikaltimų, dalyvaudamas svarstant teisės aktus dėl vėjo energetikos, kai tuo pat metu nuomojo žemės sklypus šiam verslui plėtoti. STT yra pranešusi, kad įtarimai niekam nėra pateikti.

Seimo Antikorupcijos komisija yra nustačiusi, kad Baltarusijos elektros iš atsinaujinančių išteklių gamybos įmonei „Investenergostroj“ paskolą yra suteikusi A. Skardžiaus žmona, valdanti 20 proc. šios įmonės akcijų. Kitas akcininkas – A. Skardžiaus draugas Romualdas Patalavičius.

Be to nustatyta, kad A. Skardžiaus šeimos iš dalies valdoma „Investenergostroj“ atsinaujinančių išteklių elektrinių projektą finansavo ir Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ banko „Belgazprombank“ paskola, o elektrą įmonė brangiai parduoda Baltarusijos valstybiniam koncernui „Belenergo“.