„Artimiausiame posėdyje siūlysiu įtraukti į darbotvarkę šį klausimą, mes išklausysime informaciją, susijusią su tuo tyrimu, nes tais laikais aš pats nedalyvavau politikoje. Mes svarstysime sprendimą (Europos Žmogaus Teisių Teismo - BNS), turime į jį įsigilinti ir, aišku, imtis veiksmų, kad būtų užtikrintas įstatymų laikymasis“, - žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė V. Bakas.

2009–aisiais Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) atliko parlamentinį tyrimą, tačiau paskelbė nenustatęs, kad CŽV sulaikyti asmenys buvo atvežti į Lietuvą, nors pripažino, kad sąlygos tam buvo.

2009-aisiais parlamentiniam tyrimui dėl CŽV centro vadovavęs A. Anušauskas neatsakė į žurnalistų klausimą, ar reikia atnaujinti parlamentinį tyrimą. Konservatorius teigė, jog šis klausimas turi būti adresuojamas ne jam.

Parlamentaras abejojo, ar po naujo Strasbūro teismo sprendimo galėtų būti atnaujinami tyrimai Lietuvoje.

„Kai kalbame apie Lietuvą, jei norime kokį nors ikiteisminį tyrimą pradėti, tai vien tik teisinio argumento ir noro neužteks, reikėtų konkrečių įrodymų, o surinkti juos prabėgus daugiau kaip dešimčiai metų nežinau kam atrodytų lengva“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė A. Anušauskas.

A. Anušauskas sako, kad skundas Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) buvo grindžiamas to paties parlamentinio tyrimo medžiaga, bet tuomet dar nebuvo papildomos informacijos iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV).

„Vyko parlamentinis tyrimas, kuris nustatė savo laiku prieš beveik 8 metus, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos, tačiau mes nekonstatavome, nes neturėjome jokių duomenų, ir dar nebuvo jokių JAV dokumentų, jokios Senato išvados, kad Lietuvoje buvo laikomas nors vienas žmogus. Šiuo atveju EŽTT konstatavo, kad, jų duomenimis ir ieškovų duomenimis, tas vienas žmogus Abu Zubaydah (Abu Zubaida) buvo laikomas Lietuvoje“, – kalbėjo A. Anušauskas.

„Teismas Strasbūre naudojosi lygiai tais pačiais dokumentais, tiesą sakant, tuo pačiu mūsų parlamentiniu tyrimu ir dokumentais, kuriuos nukopijavo „Reprieve“ organizacija, vieną prie vieno, pateikė kaip savo, naudojosi tais pačiais dokumentais, bet jų argumentai daugiau teisiniai – siekiant ginti žmogaus teises, tai šiek tiek kiti“, – aiškino jis.

EŽTT ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti ir taip Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas, draudžiančias kankinimą, garantuojančias teises į laisvę, privataus gyvenimo apsaugą, veiksmingą teisinę gynybą.