Į Lietuvą šeštadienio popietę Japonijos premjeras atvyks po apsilankymo Estijoje ir Latvijoje. Vėliau jis tęs kelionę į Bulgariją, Serbiją ir Rumuniją.

Vizito išvakarėse S. Abe paragino maksimaliai didinti spaudimą Šiaurės Korėjai dėl jos branduolinės programos.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas užsienio politikai sako, kad Lietuvos ir Japonijos dvišaliai ryšiai saugumo srityje pastaraisiais metais tapo intensyvesni.

„Supratimas, ką reiškia nesaugi kaimynystė, yra šalis jungiantis elementas. Matome, kad bendradarbiavimas saugumo klausimais tapo intensyvesnis, 2016 metais matėme Japonijos karo laivus Klaipėdoje, bendradarbiavome su Japonija Afganistane“, – BNS sakė Nerijus Aleksiejūnas.

„Dėl Šiaurės Korėjos mūsų supratimas yra panašus, vienodai vertiname grėsmes, kylančias iš Šiaurės Korėjos ir sakome, kad tarptautinė bendruomenė turi būti aktyvi priimdama ir įgyvendindama sankcijas“, – pridūrė diplomatas.

Japonija yra trečia didžiausia pasaulio ekonomika. Premjeras S. Abe Lietuvoje lankosi su verslo delegacija. Anot N. Aleksiejūno, Lietuva į Japoniją eksportuoja lazerius, stiprėja ryšiai gyvybės mokslų, finansinių technologijų srityse.

N. Aleksiejūnas tikino, kad žlugę planai dėl Japonijos korporacijos „Hitachi“ investicijų į naują atominę elektrinę nepakirto pasitikėjimo Lietuva ir netrukdo plėsti ryšius kitose srityse.

„Šitą santykių etapą esame baigę. Dabar žiūrime į priekį ir su japonais kalbame apie ateitį, taip pat ir tai, ką galime kartu daryti energetikos srityje, pradedant atsinaujinančiais šaltiniais ir baigiant suskystintų gamtinių dujų terminalais“, – kalbėjo prezidentės patarėjas.

Sekmadienį Japonijos premjeras Vilniaus Antakalnio kapinėse pagerbs žuvusiųjų už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę atminimą, o vėliau vyks į Kauną. Šiame mieste jis aplankys Sugiharos namus – buvusį Japonijos konsulatą, kuriame vicekonsulas Chiune Sugihara 1940 metais išdavė kelis tūkstančius vizų žydų pabėgėliams. Tai leido jiems išvengti Holokausto.

S. Abe – pirmasis Japonijos premjeras, atvykstantis į Lietuvą. 2007 metais Lietuvoje viešėjo Japonijos imperatorius Akihito.