Kaip BNS informavo Kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybės tarybai ėmusis pirmųjų žingsnių dėl teritorijos ir pastatų perėmimo, ketinimo protokolu būtų įtvirtinti ir kiti konkretus darbai, pradedant architektūrinės idėjos atrankomis, baigiant pačiomis statybomis. Tikimasi, kad naujas pastatas ant kalno galėtų būti pastatytas iki 2023-iųjų.

Pasak mero atstovo spaudai Aleksandro Zubriakovo, ketinimų protokolas žymi galutinį sutarimą dėl projekto reikšmės Lietuvai ir Vilniui bei jo įgyvendinimo pradžią.

Be protokolo bus pasirašytas ir susitarimo veiksmų planas, jame numatyta iki birželio parengti Nacionalinės koncertų salės urbanistinę, programinę ir akustinę galimybių studiją.

„Bus sutarta dėl salės valdymo modelio. Iki 2018 metų rugsėjo bus parengtos koncertų salės tarptautinio architektūrinis konkurso sąlygos ir kartu su Tarptautine architektų sąjunga bus paskelbtas Nacionalinės koncertų salės tarptautinis architektūrinis konkursas. Planuojama salės statybos ir aplinkos tvarkybos darbus baigti iki Vilniaus 700 metų jubiliejaus, jis bus švenčiamas 2023 metais“, – BNS sakė A. Zubriakovas.

Planuojama iki šių metų liepos perimti ant Tauro kalno stovinčio buvusio Profesinių sąjungų rūmų pastatą, jo griovimo darbai prasidėtų liepą ir būtų baigti per metus. Jau rugsėjį ketinama skelbti ir tarptautinį architektūrinį konkursą naujajai salei, apsispręsti dėl jos valdymo modelio, 2019 metais parengti techninį projektą. Pačios statybos, planuojama, vyktų 2020–2022 metais. Kartu planuojama sutvarkyti ir kalno teritoriją – parką ir liuteronų sodą.

Prastos būklės pastatą šiuo metu valdo bankrutuojanti bendrovė „VIPC Vilnius“, vasarą skelbtose varžytinėse bankroto administratorius Stasys Poškus nesulaukė nė vieno pasiūlymo – bankrotą inicijavę kreditoriai tuomet buvo nustatę 11,53 mln. eurų pradinę pastato pardavimo kainą. Šiuo metu varžytinės sustabdytos. Administratorius taip pat pateikė ieškinius sostinės savivaldybei ir valstybei, jais reikalauja priteisti daugiau nei 12 mln. eurų žalos.

„VIPC Vilnius“ 2004 metais Profsąjungų rūmus įsigijo iš bendrovės „Hermis Capital“. Rūmus, mainais siūlant kitą savivaldybės turtą, bandė perimti ir praėjusios kadencijos savivaldybės politikai, tačiau įsikišus teisėsaugai procesas nutrūko.

1911 metais ant Tauro kalno buvo nupirktas žemės sklypas Tautos namams pastatyti. Projekto iniciatorius Jonas Basanavičius važiavo į Jungtines Valstijas rinkti lėšų statyboms. Tačiau ir tuomet Tautos namai Vilniuje nebuvo pastatyti. Dabartinis Vilniaus Profesinių sąjungų kultūros rūmų pastatas pastatytas sovietmečiu, 1964-aisiais.