Kaip teigiama pranešime, bus aiškinamasi, ar politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautoja nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų nustatyta tvarka ir terminais deklaruoti privačius interesus.

Tyrimas pradėtas Seimo narės Agnės Širinskienės pranešimo pagrindu.

Jame teigta, kad R.Jakilaitienė savo privačių interesų deklaracijoje nenurodė juridinių asmenų, kurių veikloje dalyvauja jos sutuoktinis – UAB „Media 3“, UAB „TV Play“, UAB „TV Play Content Marketing“, VšĮ „Pilietinė medija“.

VTEK taip pat tirs, ar ministro Lino Linkevičiaus atstovė nedeklaravo duomenų, jog „Media 3“ yra bendrovės „Kaltanėnų svirnas“ akcininkė.

Papildomai etikos sargai vertins, ar R. Jakilaitienė laiku deklaravo sutuoktinio vykdomas individualias veiklas bei aplinkybę, jog pati yra visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ valdybos narė.

R. Jakilaitienė trečiadienį atostogauja ir situacijos nekomentavo. Po A. Širinskienės viešų pareiškimų ji papildė interesų deklaraciją.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų atstovė A. Širinskienė kreipėsi į etikos sargus, Lietuvos radijui ir televizijai produkciją teikiantiems prodiuseriams ir Seimo „valstiečiams“ pastarosiomis savaitėmis vis apsikeičiant kaltinimais socialiniuose tinkluose.

E. Jakilatis: tai bandymas nukreipti temą

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė trečiadienį, gruodžio 27 d., kreipėsi į VTEK po to, kai paaiškėjo, kad asmeninio politinio pasitikėjimo valstybės tarnautoja R. Jakilaitienė galimai pažeidė Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą, nedeklaravusi vyro valdomų įmonių, kurių akcininke yra buvusi ir ji pati.

R. Jakilaitienė taip pat nedeklaravo vyro verslo partnerių, dėl kurių, pasak kreipimosi autorės, jai gali kilti interesų konfliktas, nes ministerijoje R. Jakilaitienė kuruoja viešuosius ryšius.

E. Jakilaitis DELFI sakė manantis, kad A. Širinskienės skundas yra būdas nukreipti dėmesį nuo jo klausimų (prieš kelias savaites E. Jakilaitis feisbuke pateikė 24 klausimus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiui R. Karbauskiui apie šio valdomų verslo įmonių veiklą – DELFI), ir nuo tų klausimų, kuriuos pastaruoju metu politikui kėlė Haroldas Mackevičius.

„Tai – bandymas pakeisti temą, bet mes sieksime atsakymų į iškeltus klausimus, ir jokie propagandiniai nukreipinėjimai, bandant žurnalistą pastatyti atakos smaigalyje, tikrai nepadės“, – tvirtino žurnalistas.

E. Jakilaitis taip pat tvirtino, kad jo žmona neturėjo deklaruoti pažinties su J. Morkūnu, nes„draugysčių nereikia deklaruoti Lietuvoje dar kol kas niekam“.

„Jeigu J. Morkūnas laimi kokiu nors elektroniniu būdu kokį nors konkursą URM ir organizuoja ten kokį nors renginį, tai manęs asmeniškai niekaip neliečia. Aš galiu pasakyti tik tai, kad sutikimą susipažinti su mano vedamų ir prodiusuojamų laidų sąmatomis Seimo nariams daviau. Jeigu bus teisinės galimybės, bet tai priklauso ne nuo manęs, bet nuo LRT, su tuo galės susipažinti ir kiti asmenys“, – akcentavo E. Jakilaitis.

Kalba apie URM pirkimus, sieja su patarėja

Prieš kreipdamasi į VTEK A. Širinskienė feisbuke paskelbė: štai (yra) viešoji įstaiga „Pirmoji kava“, įsteigta 2000 metais, steigėjas J. Morkūnas. Kaip nurodoma, 2013-2017 metais ši viešoji įstaiga sėkmingai dalyvavo ne viename Užsienio reikalų ministerijos (URM) skelbiamame viešųjų pirkimų konkurse. 2013 metų sausio 30 dieną „Pirmoji kava“ pasirašė preliminarią sutartį 11 688 600 litų (3,4 mln. eurų) sumai. Preliminarios sutartys šiame konkurse buvo sudarytos ir su dar keliomis įmonėmis. Tų pačių metų vasario 13 dieną „Pirmoji kava“ laimėjo dar vieną URM viešųjų pirkimų konkursą 1 166 889 litų (338 tūkst. eurų) sumai.

„Taip jau sutapo, kad 2013 metų sausio 23 dieną užsienio reikalų ministro patarėja visuomenės informavimo klausimais tampa R. Jakilaitienė, E. Jakilaičio žmona. Tuo pat laikotarpiu R. Jakilaitienė dirbo Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybai atstove spaudai Lietuvoje.

Pirmasis iš aukščiau nurodytų URM viešojo pirkimo objektas vadinosi „Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai B susitikimų Lietuvoje organizavimo ir aptarnavimo paslaugos“, antrasis – „Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai A susitikimų Lietuvoje socialinės ir kultūrinės programos organizavimo ir aptarnavimo paslaugos“, – skelbė A. Širinskienė.

Nurodė galimą akcijų pasidalijimą

Šių metų sausio 9 dieną R. Jakilaitienė vėl buvo paskirta užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus atstove spaudai. Šių metų kovo 31 dieną viešoji įstaiga „Pirmoji kava“, kaip nurodė A. Širinskienė, laimėjo dar vieną viešųjų pirkimų konkursą, šį kartą 900 tūkst. eurų sumai. Parlamentarė paviešino, kad iki tapdama URM darbuotoja, R. Jakilaitienė vadovavo UAB „Media 3“, kuriai dabar vadovauja jos vyras E. Jakilaitis.

UAB „Media 3“ 2009 metais įsteigė R. Jakilaitienė, I. Trakimaitė – Šeškuvienė ir viešosios įstaigos „Pirmoji kava“ steigėjas J. Morkūnas. 2010-ųjų lapkričio 10 dieną J. Morkūnas ir I. Trakimaitė – Šeškuvienė akcijas perleido R. Jakilaitienei. Ši, jau tapusi URM darbuotoja, 2013 metų vasario 1 dieną, perleido valdytas „Media 3“ akcijas bendrovei „TV Play“, kurių akcininkai yra E. Jakilaitis ir L. Šeškus. 2016 metų birželio 16 dieną „Media 3“ akcininkai vėl pasikeitė – jais tapo E. Jakilaitis ir L. Šeškus.

Platesnis veiklos laukas

„Viešosios įstaigos „Pirmoji kava“ sėkmė viešuosiuose pirkimuose toli gražu neapsiriboja URM, ką rodo duomenys rekvizitai.lt bei viešųjų pirkimų tarnybos informacija. Akys krypsta ir į buvusią viešosios įstaigos „Pirmoji kava“ steigėjo J. Morkūno verslo partnerę I. Trakimaitę – Šeškuvienę, kurios vyras L. Šeškus yra R. Jakilaitienės vyro E. Jakilaičio verslo partneris bent trijose bendrovėse“, – nurodė A. Širinskienė.

Jos teigimu, I. Trakimaitė – Šeškuvienė nuo 2015 metų dirbo Valstybiniame turizmo departamente prie Ūkio ministerijos, vietinio turizmo poskyrio vadove. 2016 metų balandžio 29 dieną viešoji įstaiga „Pirmoji kava“, dalyvavusi viešosios įstaigos „Versli Lietuva“, kurios steigėjas – Ūkio ministerija, skelbtame viešajame konkurse, pasirašė preliminarią sutartį 3 630 000 eurų sumai. Analogiškas sutartis pasirašė dar kelios įmonės. „Šiuo metu L. Šeškaus žmona I. Trakimaitė – Šeškuvienė laikinai eina Turizmo departamento prie Ūkio ministerijos direktorės pareigas. Vėlgi taip sutampa, kad L. Šeškaus žmonai dirbant įstaigose prie Ūkio ministerijos, UAB „Media 3“ laimi Ūkio ministerijos ir Turizmo departamento prie Ūkio ministerijos rengiamus konkursus“, – rašė parlamentarė.

Pasak jos, kitai E. Jakilaičio ir L. Šeškaus įmonei,UAB „Tv Play“, „taip pat gerai sekasi“ – tai esą matyti iš viešos informacijos, skelbiamos rekvizitai.lt. Politikė nurodė, kad UAB „Tv Play“ pasirašytos sutarties (ar kelių sutarčių) su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra, kurios steigėjas yra Ūkio ministerija, suma viršija 200 tūkst. eurų.

„Beje, R. Jakilaitienė Privačių interesų deklaracijoje nė nenurodė savo vyro valdomų įmonių, tame tarpe ir vyro akcijų UAB „Media 3“, UAB „TV Play Content Marketing“ ir UAB „TV Play“. Deklaracijoje nenurodyti ir ryšiai, galintys sukelti interesų konfliktą, su buvusiu verslo partneriu J. Morkūnu, viešosios įstaigos „Pirmoji kava“ steigėju, asmeniu, kuris jam nuosavybės teise priklausančias patalpas suteikia E. Jakilaičio įmonei kaip buveinę“, – paskelbė A. Širinskienė.

Jos teigimu, Rekvizitai.lt taip pat nurodyta, jog didžiausia paslaugų teikėja viešajai įmonei „Pirmoji kava“ yra būtent UAB „TV Play“, kurios vienas iš akcininkų yra R. Jakilaitienės sutuoktinis E. Jakilaitis. Vien už laidos „Tūkstantmečio vaikai“ kūrimą 2011-2017 metų laikotarpyje viešoji įstaiga „Pirmoji kava“ UAB „TV Play“ sumokėjo 1,3 mln. eurų. „Toks atsainus R. Jakilaitienės elgesys nedeklaruojant ryšių itin stebina ir atsižvelgiant į jos sutuoktinio E. Jakilaičio požiūrį į kitų asmenų ryšius“, – rašė „valstietė“.

Ji nurodė: pastebėtina, jog kai kuriuose viešųjų pirkimų konkursuose vienu metu dalyvauja UAB „Media 3“ (direktorius – E. Jakilaitis) ir UAB „TV Play“ (direktorius – L. Šeškus), kurių akcininkai yra L. Šeškus ir E. Jakilaitis. „Ar iš tiesų šios tų pačių akcininkų valdomos įmonės konkuruoja tarpusavyje? O gal tokiu būdu siekiama kitokių tikslų, pvz., nesąžiningai nulemti viešojo pirkimo baigtį? Gaila, kad negaliu pateikti informacijos, ar prodiuserines paslaugas LRT teikia UAB „Tv Play“ ir UAB „Media 3“, nes tai – Seimo nariams LRT pateiktos konfidencialios informacijos dalis, bet būtinai prašysiu, kad tą informaciją visuomenei pateiktų pati LRT“, – feisbuke paskelbė A. Širinskienė.