Seimas praėjusią savaitę po devynerių metų pertraukos dviem eurais iki 132,5 euro pakėlė bazinį dydį, pagal kurį skaičiuojamas biudžetininkų, valstybės tarnautojų, pareigūnų, teisėjų ir politikų atlyginimas. Didžiajai daliai tarnautojų tai reikštų atlyginimo augimą maždaug 10 eurų iki mokesčių.

Keli Seimo nariai siūlė kartu priimti išlygą, kad politikams padidinimai įsigaliotų tik nuo kitos kadencijos, tačiau tam nepritarta. Šių pasiūlymų autoriai „valstiečių“ frakcijos nariai Povilas Urbšys, Naglis Puteikis prašo prezidentės vetuoti įstatymą dėl kitų metų bazinio dydžio. Pasak N. Puteikio pranešimo, prašymą dėl veto parėmė ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.

Kreipimosi iniciatorius N. Puteikis BNS sakė, kad prezidentės prašoma grąžinti įstatymą su įrašyta išlyga, kad bazinio dydžio pakėlimas politikams būtų nukeliamas. Parlamentaras teigė, kad Seimas spėtų pakeitimus priimti iki sausio, dėl to nesusidarytų situaciją, jog dydis atlyginimams skaičiuoti kitiems metams iš viso liktų nepatvirtintas.

„Yra dar du Seimo posėdžiai antradienį ir ketvirtadienį. Seimas gali prezidentės teikimu padaryti išlygą, kad Seimo nariams nedidėja. Kaip ir parašyta Seimo statute – statute aiškiai parašyta, kad algos negali didinti savo kadencijoj“, – BNS sakė N. Puteikis.

P. Urbšys pažymi, kad daugumai biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimo padidinimas būtų tik simbolinis, tuo metu labiausiai išaugtų ir taip dideles algas gaunantiems politikams.

„Nors nuo 2009 metų nebuvo didinamas bazinis dydis pareigūnams, teisėjams, politikams, biudžetinių įstaigų darbuotojams, pirmą kartą bandoma jį atstatyti, kelti dviem eurais, bet didesnei daliai darbuotojų tai būtų tik simbolinis padidinimas, šeši–dešimt eurų, o daugiausiai pajustų, kurie gauna didžiausius atlyginimus, prie jų priskiriami Seimo nariai, jiems padidėtų atlyginimas 50 erų“, – BNS sakė P. Urbšys.

Parlamentaras taip pat teigė, jog šalies vadovei vetavus įstatymą, Seimas spėtų dar kartą balsuoti dėl siūlomų nuostatų ir iki sausio patvirtinti bazinį dydį kitiems metams su išlyga, kad padidinimai nebūtų pritaikyti parlamentarams.

„Kai didesnei daliai yra tik simbolinis augimas, nereikėtų Seimo nariams sudaryti įspūdžio, kad jie rūpinasi savimi, o ne kitais žmonėmis, juo labiau, kad Seimo statutas neleidžia mums paties pasididinti atlyginimo, statutas leidžia padidinti tik kitos kadencijos seimo nariams atlyginimus“, – kalbėjo P. Urbšys.

Šiuo metu pareiginės algos bazinis dydis siekia 130,5 euro, jis nesikeitė nuo 2009 – ųjų ekonominės krizės. Iki tol jis siekė 141,9 euro.