Tai reiškia, kad siūloma sudaryti platesnes galimybes sunkius pacientus gydyti vaistais, kurių sudėtyje gali būti ne tik kanapių, bet taip pat kitų sudedamųjų dalių iš narkotinių ar psichotropinių medžiagų, teigiama frakcijos išplatintame pranešime spaudai.

Siūloma, kad tokie vaistai į Lietuvos rinką galėtų patekti tik tuo atveju, kai jų saugumas ir veiksmingumas įrodomas klinikiniais tyrimais, įvykdomos visos registravimo procedūros. Tai – įprastinės sąlygos, taikomos visiems vaistams. Įvertinus, kad tokių vaistų sudėtyje būtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, jiems būtų taikomos itin griežtos naudojimo, apskaitos ir išdavimo pacientams taisyklės. Tokia tvarka ir dabar taikoma, pavyzdžiui, morfijui, kuris skirtas malšinti labai stiprų, ūmų skausmą.

Pasak Seimo nario R. Karbauskio, gyvename pasaulyje, kur mokslo pažanga ir technologijos sparčiai eina į priekį, tad modernius, saugius ir mokslo patikrintus vaistus būtina naudoti pacientų gydymui.

„Siūlome sudaryti kur kas platesnes galimybes, nei yra dabar, kad pacientai, sergantys sudėtingomis ligomis ir patiriantys didžiulius skausmus, galėtų gauti moderniausią gydymą. Priėmus šias pataisas didėtų tokių vaistų prieinamumas ir būtų sudarytos galimybės, kaip ir iki šiol, į rinką patekti tik saugiems vaistams. Pasitikime ir Europos vaistų agentūros, ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos taikomomis vaistų registravimo procedūromis, kurių metu vertinami vaistų gamintojų pateikti klinikinių tyrimų duomenys, užtikrinamas vaistinių preparatų saugumas“, - teigė R. Karbauskis.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, kad būtų išvengta piktnaudžiavimų pramoginiais ar laisvalaikio tikslais naudoti Jungtinių Tautų konvencijose įvardintas narkotines ir psichotropines medžiagas per šių medžiagų turinčius vaistus, artimiausiu metu bus nustatyta tokių vaistų laikymo, gabenimo Lietuvos teritorijoje, gaminimo, importo ir eksporto tvarką.

„Taip siekiame išvengti galimų piktnaudžiavimo atvejų. Modernių, saugių ir mokslo patikrintų vaistų sudėtyje gali būti ne tik kanapių, bet taip pat kitokių narkotinių ar psichotropinių medžiagų, todėl teikdami įstatymų pataisas vaistų prieinamumui didinti iškart siūlome ir priemones, kurios leistų užkardyti piktnaudžiavimo atvejus, ir tokių medžiagų patekimą į nelegalią apyvartą“, – sakė A. Veryga.

Tuo metu Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė atkreipė dėmesį, kad teikiamais įstatymo projektais yra patikslinta ir dabar įstatymuose nustatyta tvarka dėl mokslinių tyrimų.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką ir dabar galima daryti mokslinius tyrimus su atitinkamomis medžiagomis, tačiau siūloma tikslinti formuluotes ir panaikinti abejones mokslininkams.

Siūloma įtvirtinti aiškią nuostatą, kad Jungtinių Tautų konvencijų pirmajame sąraše įvardintas medžiagas leidžiama naudoti medicinos tikslu, jei jos yra tiriamojo vaistinio preparato, su kuriuo atlikti klinikinį vaistinio preparato tyrimą teisės aktų nustatyta tvarka yra gautas leidimas, sudėtyje. Griežti klinikiniams tyrimams taikomi reikalavimai užtikrins tokių preparatų naudojimo saugumą pacientui.

DELFI primena, kad diskusiją dėl medicininių kanapių įteisinimo pradėjo konservatorius Mykolas Majauskas. Pastarasis sako, kad registruotos pataisos yra „pacientų ir jų drąsos kalbėti atvirai rezultatas“.

„Tikiuosi, kad kanapių įteisinimo procedūros ilgai neužtruks ir pacientai jau netrukus gaus visą įmanomai geriausią gydymą“, – BNS „valstiečių“ registruotą iniciatyvą komentavo konservatorius.
Mykolas Majauskas