Gali būti, kad kitur jos knyga didesnio susidomėjimo ir nesulauks.

Milžinišku tiražu, kokį Lietuvoje pavyko pasiekti tik Hario Poterio autorei Dž. K. Rouling, išleista G. Kildišienės autobiografija knygynuose greitai gali pradėti dulkėti.

Nors praėjusią savaitę prekyboje pasirodžiusi buvusios seimūnės knyga „Atvirai“ gavo tiek žiniasklaidos dėmesio, kiek tenka retam leidiniui, jau akivaizdu, kad šiam kūriniui pretenduoti į bestselerius nelemta. Net autorės gimtajame Panevėžyje per beveik savaitę tenupirktas vos vienas egzempliorius. Jį tik vakar pardavęs Panevėžio J. Masiulio knygynas užsisakęs iš viso šešias G. Kildišienės knygas.

„Mes specialiai daug nesisakėme, turėjome įtarimą, kad nebus populiari. Knygos paklausą labai lemia autoriaus asmenybė. Kam įdomu, kur G. Kildišienė gimė, lankė mokyklą? Jei būtų reklamavusi, kad pateiks slaptų faktų apie santykius ar Seimą, kas kita. O čia tik biografija jaunos moters, dar nieko nepasiekusios ir nieko nelaimėjusios. Nemanau, kad čia bus ta knyga, kurios reikės mums daugiau užsisakyti“, – mano J. Masiulio knygyno pardavimo vadovė Ramutė Leščinskienė.

Knygyno atstovę stulbina autorės užmojis autobiografiją išleisti kaip debiutantei neregėtai dideliu tiražu. R. Leščinskienė pripažįsta iš pradžių nepatikėjusi knygoje įrašytais skaičiais. „Manėme, kad techninė klaida įsivėlusi, vienas nuliukas prirašytas. O dabar girdime, kad klaidos nėra ir kad dar antroji dalis gali būti parašyta“, – stebisi knygyno darbuotoja.

Misija sunkiai įmanoma

Kad skaitytojai išpirktų visus 30 tūkst. egzempliorių, R. Leščinskienės nuomone, sunkiai įmanoma. Tokį rekordą Lietuvoje iki šiol pavyko sumušti nebent Dž. K. Rouling legendiniam „Hariui Poteriui“.

Net didžiausio populiarumo sulaukę Kristinos Sabaliauskaitės romanai, Rūtos Vanagaitės, Nijolės Narmontaitės knygos siekė keliskart mažesnius tiražus. „Galiu garantuoti, kad G. Kildišienės autobiografijos 30 tūkst. neišpirks“, – įsitikinusi R. Leščinskienė. Anot jos, net ganėtinai populiarios, ypač tarp vyresnio ir pensinio amžiaus skaitytojų, buvusio Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho pernai išleistos knygos J. Masiulio knygyne nupirkta tik apie 20 egzempliorių. „Manyčiau, pirko dėl paties autoriaus ryškios asmenybės, ko neužginčysi“, – svarsto R. Leščinskienė.

Jos nuomone, knygynuose apie 11 Eur siekianti „Atvirai“ kaina yra ganėtinai didelė kaip prasto popieriaus leidinio plonu viršeliu. Be to, knyga atspausdinta dideliu šriftu, o puslapiuose palikta daug tuščios vietos.

„Knyga gana brangi. Ji neturi nė vieno priedo, kas lemtų aukštesnę kainą“, – įvertino R. Leščinskienė.

Pirkėjai tik pavarto

G. Kildišienės autobiografija pradeda dulkėti ir didžiųjų knygynų lentynose. „Vagos“ tinklas, daugiau nei 30-iai savo knygynų užsakęs apie 150 „Atvirai“ egzempliorių, skaitytojų antplūdžio pripažįsta nesulaukęs.

„Platiname visas leidžiamas knygas. Pasiėmėme ją kaip naujieną. Kažkiek perka, bet tikrai dar knygų nepritrūkome. Abejoju, kad ji atsidurtų skaitomiausių reitingo viršūnėje“, – „Sekundei“ tvirtino „Vagos“ pardavimo vadovė Zita Barusevičienė. Šio tinklo knygynams užsakyta vos po kelis „Atvirai“ egzempliorius, išskyrus Panevėžį – autorės gimtojo miesto knygynas atsivežęs trisdešimt G. Kildišienės knygų. Visgi kol kas buvusiai Seimo narei prasimušti į perkamiausių kūrinių autorių gretas nepadeda nė namų sienos.

„Vagos“ knygyne Panevėžyje per šešias dienas dar nebuvo nupirkta nė viena „Atvirai“ knyga. „Pirkėjai pavarto, pasižiūri, bet kažkodėl neperka“, – teigė knygyno vedėja Jurgita Nemanienė. Įprasta, kad naujos ir plačiai išreklamuotos knygos graibstomos vos pasirodžiusios lentynose, todėl toks skaitytojų abejingumas naujienai knygyno darbuotojams iš dalies netikėtas. „Tikėjomės, kad nors savaitgalį bent keletą egzempliorių nupirks“, – pripažįsta J. Nemanienė. Juolab kad startuoti naujai knygai šiuo metu pats tinkamiausias metas. Pasak knygyno vedėjos, birželio ir liepos mėnesiais perkamumas didžiausias per visus metus: sugrįžę emigrantai, išsiilgę lietuviškos literatūros, taip pat atostogautojai šluoja lentynas nežiūrėdami į kainas ir vienu metu nuperka po 5–6 knygas.

Dar 500 G. Kildišienės „Atvirai“ egzempliorių užsakyta 25-iems „Pegaso“ tinklo knygynams. Jo atstovė spaudai Audronė Mockienė teigė negalinti komentuoti naujosios knygos pardavimo statistikos, tačiau patvirtino, kad „skaičiai labai menki“. Visgi A. Mockienė dar neskuba naujienos nurašyti.

„Niekada negali būti garantuotas dėl naujos knygos pardavimo. Vienos iš karto išgraibstomos, kitų pirkimo bumas vėluoja“, – autorei vilčių suteikė A. Mockienė.

Uždirbtų tik po 4000-osios knygos

Viešinti pavardės nesutikusi leidyklos savininkė skaičiuoja, kad rekordinio 30 tūkst. tiražo knygos leidybos išlaidos gali siekti apie 50–65 tūkst. Eur, priklausomai nuo spaustuvės ir kitų įkainių.

Tačiau G. Kildišienei nereikėjo samdytis leidėjo. Autobiografinę knygą išleido jos pačios įmonė „Amatas“, todėl toks debiutas rašytojos talentą atradusiai panevėžietei galėjo atsieiti perpus pigiau – apie 23 tūkst. Eur. Beveik tiek pat, 20 tūkst. Eur, balandį buvo investuota į G. Kildišienės su šeima sukurtą įmonę „Greta Gretos“, kuri birželį ir tapo leidykla „Amatas“. Būtent tokias santaupas G. Kildišienė buvo nurodžiusi ir teikdama 2016 metų duomenis Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Keistas ne tik milžiniškas knygos tiražas, bet ir nenoras įvardyti spaustuvę. Knygoje nėra nurodyta, kas ją atspausdino, nors skelbti tokią informaciją leidėjams privaloma. „Sekundė“ apskaičiavo, kad G. Kildišienė iš rašytojos amato iš tiesų galėtų praturtėti, tačiau tam būtina viena sąlyga: knyga turėtų būti skaitytojų šluote šluojama iš lentynų. Arba atsirasti tokios literatūros gerbėjas, kuris vienu mostu įsigytų daugybę jos egzempliorių. Preliminariais skaičiavimais, kad padengtų leidybos išlaidas ir bent jau nepatirtų nuostolio, G. Kildišienei reikia parduoti mažiausiai 4000 knygų.

O pardavusi 5000 „Atvirai“ knygų, leidėja jau uždirbtų 2000 Eur. Solidesnis pelnas pradėtų plaukti knygą nupirkus 10 000 skaitytojui – tuomet autorė uždirbtų 27 tūkst. Eur. Pardavus pusę tiražo, 15 tūkst. knygų, jos sąskaita pasipildytų 52 tūkst. Eur, 20 000 parduotų knygų G. Kildišienei atneštų 77 tūkst. Eur pelno, o pardavusi 25 tūkst. „Atvirai“, uždirbtų 102 tūkst. Eur. Jei būtų nupirktas visas 30 tūkst. knygos tiražas, kuo kol kas sunku patikėti, panevėžietė uždirbtų 127 tūkst. Eur.

Rėmėjus laiko paslapty

Viešą išpažintį skaitytojams atlikusi „Atvirai“ autorė visgi nėra tokia atvira paklausta apie tikruosius leidybos kaštus. Į telefono skambučius neatsiliepusi G. Kildišienė trumpąja žinute paprašė klausimus atsiųsti elektroniniu paštu.

Jų sulaukusi, buvusi Seimo narė nutylėjo, kas jai nepatogu, ir ne tik apie knygos leidybos sąnaudas. Rašytoja ir leidėja vengia atskleisti netgi tai, ar į knygą investavusi asmenines, ar rėmėjų lėšas. G. Kildišienė ignoravo ir klausimą, ar knygos leidybą parėmęs LVŽS pirmininkas, Seimo narys Ramūnas Karbauskis. „Komercinių knygos aspektų nekomentuoju. Viską, ką norėjau papasakoti žmonėms apie įvykius praeityje, aprašiau savo knygoje“, – „Sekundės“ klausimus ignoravo G. Kildišienė. Buvusiai Seimo narei nemalonus pasirodė ir žurnalistų domėjimasis jos naryste LVŽS.

Skaitykite daugiau – www.naujienos.lt.