Tūkstančiai lietuvių visoje šalyje ir užsienyje trečiadienio vakarą būrėsi ne tik miestuose, bet ir kopė į šimtą piliakalnių visoje šalyje, kad galėtų kartu sugiedoti Lietuvos himną, švęsdami Valstybės – Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną.

Vilniečiai rinkosi ant Kalnų parko Stalo piliakalnio. Čia ketvirtadienį vakare buvo susirinkę daugiau nei 1 tūkst. žmonių.

Prieš prasidedant himno giedojimui ant Stalo piliakalnio, 26-erių metų buhalterė Agnė Bražinskaitė BNS kalbėjo, kad Tautiškos giesmės giedojimas ant piliakalnių – be galo graži idėja.

„(Giedojimas ant piliakalnių – BNS) labai graži idėja. Suvienija visą Lietuvą. Eidama čia nemaniau, kad bus tiek žmonių. Labai smagu, kad žmonės eina ir dalyvauja. Kai pamatau, kad visame pasaulyje prisideda ir siunčia tuos vaizdo įrašus, tai tas yra nuostabu, kaip žmonės gali būti viename dalyke kartu“, – kalbėjo A. Bražinskaitė.

Pasipuošusi tautiniu kostiumu mergina pasakojo, kad ant Stalo piliakalnio atvyko su lietuvių liaudies šokių ir muzikos ansambliu „Vaiva“ ir ketina pasirodyti su kitais renginio dalyviais ant scenos. Jos nuomone, tautinis kostiumas – tradicija, kurią reikia saugoti.

„Tautinis rūbas labai svarbus ir gražus dalykas. Tradicijos. Kiekvienas turi bent kažkokia dalimi prisidėti, puoselėti ir saugoti tai, ką turime“, – teigė A. Bražinskaitė.

Tautiškos giesmės sugiedoti atėjęs ir rankose nedidelę Lietuvos vėliavą laikęs 76-erių pensininkas Antanas Žilėnas BNS tvirtino, kad Tautiška giesmė yra stipriai susijusi su jo šeima.

„Mano laikais, kai aš dar buvau mažas, ta giesmė, kaip ir vėliava, buvo didžiausias baubas saugumai. Visi slėpė ir vengė, kad tai nepasirodytų viešai, bet mano giminėje bet kokiame suėjime tyliai visuomet pasisveikindavo su ta giesme ir atsisveikindavo su ta giesme“, – sakė A. Žilėnas.

Jis pridūrė, kad Tautiškos giesmės giedojimas ant piliakalnių: „mobilizuoja žmones tokiai idėjai, pakelia dvasią ir patriotiškumą.“

Kauniečiai ketvirtadienį rinkosi prie Kauno pilies, kur tradiciškai vyksta tarptautinis festivalis „Operetė Kauno pilyje“, o klaipėdiečiai – Kruizinių laivų terminale.

Šiemet Tautiškos giesmės giedojimas buvo ypatingas, nes ruošiantis kitais metais švęsti Lietuvos šimtmetį, himnas giedamas ant šimto šalies piliakalnių, o pagrindinis šventinis renginys vakare vykta ant Dubingių piliakalnio.

Mindaugas Lietuvos karaliumi buvo vainikuotas 1253 metų liepos 6 dieną. Karūnavimas užbaigė valstybės susikūrimą, Lietuvą pripažino to meto pasaulis.

Liepos 6-oji valstybės švente paskelbta 1990 metais, Lietuvai atkūrus nepriklausomybę po sovietų okupacijos.

Kartu giedoti himną liepos 6-ąją lietuviai buriasi nuo 2009 metų.

Autorius: Pranciškus Vaišvila

„Tautiškai giesmei“ toną užduos žymūs Lietuvos atlikėjai, nusprendę tapti kurio nors piliakalnio „Tautiškos giesmės“ šaukliais. Šiuo simboliniu veiksmu jie visi drauge duos pradžią ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio šventei.

„Aš gimiau okupuotoje, vėliau gyvenau nepriklausomybę atgavusioje šalyje, o dabar gyvenu Lietuvoje, kuri yra garbinga Vakarų pasaulio valstybė, ori tarptautinių organizacijų narė. Visą mūsų šalies transformaciją išgyvenau asmeniškai ir mačiau savo akimis tuos svarbius istorinius įvykius. „Tautiška giesmė“ yra mūsų pergalės ir triumfo simbolis. Jos giedojimas yra ne tik didžiulė garbė, bet kartu ir priminimas, jog esame laisvi ir savo gyvenimą kuriame patys“, – LRT.lt teigė Andrius Mamontovas, vieningam himno giedojimui toną užduosiantis nuo Dubingių piliakalnio.

Šventinę dieną Dubingiuose vainikuos Tautinio kostiumo metams skirtas koncertas „Išausta tapatybė“.

„Vieningai lietuvių giedama „Tautiška giesmė“ jau tapo modernia mūsų tautos tradicija ir didžiausiu mus apjungiančiu veiksmu. Džiugu, kad šiemet prie iniciatyvos taip aktyviai jungiasi ir visi Lietuvos atlikėjai. Vieni jų žinomi visoje šalyje, kiti gal labiau savo mieste ar rajone, kur visuomet yra laukiami ir mylimi. Į organizavimą aktyviai įsijungė ir savivaldybės, kurios ir išrinko 100 projekto piliakalnių. Manau, kad tik taip, į pasiruošimą šventei įsijungus visai Lietuvai – atlikėjams, savivaldybėms ir piliečiams – galime iš tiesų šventiškai pasitikti mūsų visų valstybės šimtmetį“, – teigia iniciatyvos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“ vadovas Raimundas Daubaras.