Su Mindaugo vardu siejamas Lietuvos valstybės susidarymas XIII amžiuje. Šis valdovas nutiesė Lietuvai politinius, ekonominius ir kultūrinius ryšius į modernią Europą. Istorikų teigimu, pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius buvo asmenybė, pranokusi savo epochą politine strategija, mentalitetu ir dvasine jėga. Šaltiniuose jis vadinamas Mindaugu Išmintinguoju, mat sugebėjo vykdyti tokią politiką, kuri niekais pavertė Kryžiuočių ordino planus.

Ypač reikšmingas Mindaugo politikos žingsnis buvo krikščionių tikėjimo priėmimas 1251 metais. Tų metų liepos 17 dieną paskelbta popiežiaus bule buvo pripažinta Lietuvos karalystė ir duotas nurodymas karūnuoti Mindaugą.

Karalius Mindaugas ir kunigaikštienė Morta buvo vainikuoti 1253 metų liepos 6-ąją. Karaliaus vainiką Mindaugui suteikęs Romos popiežius tuomet įkūrė ir pirmąją Lietuvos vyskupiją.

Jaunos valstybės galimybes dar viduramžiais integruotis į krikščioniškąją Europos kultūrą, kartu plėtojantis ir baltiškajai kultūrai, nutraukė karaliaus Mindaugo ir jo sūnų, sosto įpėdinių, nužudymas 1263 metais.

Mindaugo karūnavimo, kaip Lietuvos valstybės europinio pripažinimo, diena buvo švenčiama jau nepriklausomoje tarpukario Lietuvoje. Atkūrus nepriklausomybę liepos 6-oji valstybės švente paskelbta 1990 metais ir pirmą kartą švęsta 1991 metų liepos 6-ąją.

2003-iaisiais, minint 750-ąsias vainikavimo metines, Vilniuje buvo atidengtas paminklas karaliui Mindaugui.

Šiemet, minint Valstybės, Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo, dieną, numatytos ne tik iškilmingos ceremonijos, bet ir įvairūs renginiai, primenantys mūsų valstybės ištakas, jos istoriją.

Šventiniai renginiai prasidės trečiadienį valstybės apdovanojimų teikimo ceremonija Prezidentūroje.

Ketvirtadienio rytą valstybės vėliavos bus pakeltos Simono Daukanto aikštėje Vilniuje. Čia kalbą sakys Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Po iškilmingo vėliavų pakėlimo, S. Daukanto aikštėje startuos simbolinio garbės bėgimo „Valstybė - tai Tu“ dalyviai. Jie, nešini istorinėmis Lietuvos vėliavomis, bėgs aplink senąją miesto gynybinę sieną.

Vidudienį Vyčio Kryžiaus ordino vėliava bus pakelta Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje Kaune.

Pusvalandis po vidudienio prasidės šv. Mišios už Lietuvą Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.

Vakare - šventinis renginys pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį „Tegul šventei Lietuvos himnas pradžią duos“ Dubingių piliavietėje Molėtų rajone.

Čia, minint Valstybės šventę. visą dieną vyks tautinio kostiumo konkurso „Išausta tapatybė“ baigiamasis turas, dailiausių kostiumų rinkimai. Čia žėrės tautiniai raštai, aidės sutartinių sąskambiai, svečių šalių garsai ir šiuolaikiniai ritmai, į šventinę programą įsilies sutartinių šventė „Sutarjėla“, tarptautinis folkloro festivalis „Baltica“.

21.00 val. nuo Dubingių piliakalnio nuvilnys tūkstančių drauge su Andriumi Mamontovu giedama „Tautiška giesmė“.

Šventinę dieną Dubingiuose vainikuos Tautinio kostiumo metams skirtas koncertas „Išausta tapatybė“. Drabužius demonstruos tautinio kostiumo konkurso dalyviai, muzikuos džiazo kūrėjas Dainius Pulauskas su grupe, į vientisą kompoziciją supindamas šiuolaikinę ir tradicinę lietuvių muziką, Veronikos Povilionienės, Kotrynos Juodzevičiūtės, Skirmanto Sasnausko, sutartinių giedotojų, kitų atlikėjų balsus.

Tuo metu Vilniuje, Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmuose, bus rodoma Justino Marcinkevičiaus poema „Mindaugas“.