„Pastaruoju metu kilo daug nesusipratimų dėl VRM inicijuoto Vyriausybės nutarimo dėl mūsų dispečerinės ir trumpųjų numerių panaikinimo bei visų funkcijų perdavimo BPC. Darbuotojai, suprasdami, kad tokia reforma sukels pavojų gyventojams, priėmė sprendimą palikti savo darbą dispečerinėje. Apie tai, kad Vilniaus GMPS dispečerinė nuo liepos 1 d. lieka be žmonių, įstaiga visas institucijas informavo prieš dvi savaites. Deja, nei mūsų stoties steigėja Vilniaus savivaldybė, nei VRM, nei SAM ar Vyriausybė, nei kitos institucijos niekaip nesureagavo į šią informaciją. Todėl tikėtina, kad rytoj (šeštadienį) Vilnius pateks į nelengvą situaciją“,- sako Vilniaus GMPS profesinės sąjungos pirmininkė Violeta Seiliuvienė.

Suprasdami, kad žmonės, kuriems reikia skubios pagalbos, vis tiek skambins įprastais telefonų numeriais (03, 033 ir 103), GMPS administracija kreipėsi į Ryšių reguliavimo tarnybą, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą ir BPC su prašymu automatiškai skambučius nukreipti į BPC. Tačiau to nebuvo padaryta.

„Todėl, siekdami užtikrinti kokybišką GMP paslaugą gyventojams, mes skambučius nukreipsime rankiniu būdu - dispečerinėje visą parą budės po du administracijos darbuotojus, kurie kiekvienam skambinančiajam sakys tą patį tekstą - prašome skambinti 112, į BPC”,- informavo V. Seiliuvienė.

Vilniaus GMPS darbuotojų profesinė sąjunga primena - GMPS dispečerinė aptarnauja Vilniaus miesto, Vilniaus rajono, Trakų rajono, Elektrėnų savivaldybės, Šalčininkų rajono, Ukmergės rajono, Širvintų rajono, Švenčionių rajono, Molėtų rajono, Zarasų rajono, Visagino miesto teritorijų gyventojus ir svečius, kas sudaro apie milijoną žmonių. Per parą dispečerinė vidutiniškai sulaukia apie 1400 skambučių. Esant kritinei sveikatos būklei, dispečeriai profesionaliai pataria iki atvyks greitoji. Dispečerinėje vienu metu priima skambučius ir išsiunčia GMP brigadas 9 žmonės.

„Kiekvienam iš jų per valandą tenka atsakyti į dešimtį skambučių. Tai sunkus ir atsakingas darbas. Tačiau VRM ministrui ir BPC vadovybei atrodo kitaip. Jie net nesistengė per pastarąsias dvi savaites spręsti klausimo, kaip bus padedama laukiantiems pagalbos gyventojams. Buvome visiškai ignoruojami, kai sakėme, kad žmonės teikia prašymus išeiti iš dispečerinės. Bet gal BPC slapta pasiruošė ir visa pagalba bus suteikta laiku ir tinkamai. Mums niekas nieko nesakė”,- situaciją aiškino Vilniaus GMPS profesinės sąjungos vadovė.

Dėl noro visus skambučius perimti į BPC nesutinka ir Kauno, Klaipėdos bei Šiaulių GMPS darbuotojai.

Vilniaus GMPS teigimu, iš 28 šiuo metu ES priklausančių šalių tik 6 yra taip, kaip nori padaryti VRM. Šiose šalyse yra vienintelis pagalbos numeris, tačiau tinkamai paslaugai suteikti išlaikomas tris kartus didesnis GMP brigadų skaičius (pvz., Suomijoje 1 GMP brigada aptarnauja apie 6000 gyventojų, Lietuvoje - apie 17000 gyventojų. Likusiose šalyse greta bendro pagalbos numerio yra atskiri greitosios medicinos pagalbos numeriai.

Vilniaus valdžia: greitosios pagalbos dispečerinė veiks sklandžiai

Vilniaus valdžia tikina, kad sostinės greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinė nuo liepos pradžios dirbs sklandžiai. Vicemero Gintauto Palucko teigimu, pranešimai apie esą visus atleistus dispečerius yra netikslūs, o prireikus numatoma pasitelkti specialistus iš šalies.

„Darbuotojų lieka pakankamai užtikrinti dispečerinės veiklą“, - BNS penktadienį sakė G. Paluckas.

Vicemero teigimu, esant būtinybei bus galima pasinaudoti Kauno greitosios medicinos pagalbos dispečerinės ir kitų Vilniaus sveikatos priežiūros įstaigų specialistais.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius ketvirtadienį atleido greitosios medicinos pagalbos stoties vadovą Tadeušą Rodzą. Meras konstatavo, kad atleisdamas darbuotojus vadovas neužtikrino veiklos tęstinumo.

Penktadienio rytą profesinė sąjunga pranešė, kad dėl nesutarimų su Vidaus reikalų ministerija iš dispečerinės išėjo visi darbuotojai.
T. Rodzas ir profsąjunga nepritaria planams greitosios medicinos pagalbos dispečerines integruoti į Bendrąjį pagalbos centrą.