„Būtinybė reglamentuoti psichologų praktinę veiklą yra ta, kad šiandien mes turime psichologus, dirbančius šešių ministerijoje žinyboje (...) Tačiau bendrų psichologų rengimo nuostatų, kvalifikacijos kėlimo, atsakomybės, psichologų prižiūrimos veiklos nėra“, – pristatydama projektą sakė jį rengusios darbo grupės narė socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė.

Projekte nurodyta, kad psichologas – asmuo, įgijęs aukštąjį universitetinį psichologijos studijų krypties arba lygiavertį užsienyje įgytą išsilavinimą.

Kad gautų licenciją, psichologas turės suteikti ne mažiau kaip 1500 praktinės veiklos valandų paslaugų prižiūrint psichologui supervizoriui.

Įstatymu psichologai būtų įpareigoti saugoti paciento jiems patikėtą informaciją, jie negalėtų būti šaukiami liudyti į teismą ar teikti kokių nors paaiškinimų dėl aplinkybių, kurias jie sužinojo eidami pareigas, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus. Kita vertus, psichologai turėtų pranešti teisėsaugos ir kitoms institucijoms apie asmenis, keliančius grėsmę kitų gyvybei ir sveikatai, vaiko teisių pažeidimus, nusikalstamą veiką padarytą nepilnamečiui ir pan.

Anot projekto, kiekvienas praktinę veiklą vykdantis psichologas privalėtų būti Lietuvos psichologų sąjungos narys, mokėti nario mokestį ir laikytis Psichologų profesinės etikos kodekso.

Numatyta, kad Lietuvos psichologų sąjunga būtų praktinei veiklai licencijas išduodanti organizacija. Licencija galiotų penkerius metus. Joje turėtų būti nurodyta ir psichologo praktinės veiklos sritis. Projekte numatytos keturios sritys: klinikinė ir sveikatos psichologija, darbo ir organizacinė psichologija, edukacinė ir mokyklų psichologija ir bendruomenės psichologija. Tačiau numatyta galimybė ir nurodyti kitą sritį.

Kai kuriems parlamentarams abejonių kilo, kodėl teisę išduoti licencijas norima suteikti ne kuriai nors valstybės institucijai, o psichologų savivaldos organizacijai.

„Psichologų sąjunga šiandien vienija per 600 narių, ir noriu pasakyti, kad čia ne kaip savivalda, ne savireguliacijos metodas. Mes suteikiame teisę išduoti licencijas. Lygiai tokiu pačiu metodu, aš jau sakiau, dirba notarai, antstoliai, advokatai, odontologai, architektai. Tai yra pasiteisinę“, – teigė R. Šalaševičiūtė.

Toliau projektą svarstys Seimo komitetai.