Šią savaitę vyks Panevėžio skyriaus susirinkimas. Dalis G. Kildišienės vadovavimo gebėjimais abejojančių skyriaus narių abejoja, ar bus iš viso bus pakviesti. Kaip pasakoja Panevėžio miesto savivaldybės tarybos narys Tomas Josas, penki skyriaus nariai neseniai iš viso buvo pašalinti iš partijos, nes drįso užduoti klausimus apie tai, kiek narių turi skyrius, ir paprašė protokolo išrašo dėl sprendimo, susijusio su iš Panevėžio mero patarėjos pareigų „patraukta“ mokslų daktare Lina Kazokiene.

„Gal užtenka tylėti?“ - svarstė ir L. Kazokienė, vadovavusi Panevėžio skyriui iki G. Kildišienės. Tuomet G. Kildišienė buvo L. Kazokienės pavaduotoja, bet pasitraukė iš pareigų neištvėrusi pavaduotojos elgesio.

„Mes su savo pavaduotoja taip ir neradom bendro kontakto. Aš kai kurių dalykų nesupratau“, - teigia moteris.

Panevėžio skyriaus atstovas, savivaldybės tarybos narys Juozas Bečelis teigia manantis, kad pastarojo meto G. Kildišienės elgesys garbės partijai neprideda. Politikas taip pat sako, kad, jo nuomone, penki skyriaus nariai pašalinti neteisėtai.

„Iki viso to skandalo ji dirbo pakankamai aktyviai skyriuje. Būrė žmones, tad kuo nors ją kaltinti iki viso viešo skandalo, aš neturiu pagrindo", - sako J. Bečelis.

„Bet dabar išryškėjo dalykai, kurie nepadarė garbės partijai", - priduria politikas ir sako manęs, jog G. Kildišienė sustabdys narystę partijoje apskritai.

Pasak J. Bečelio, šią savaitę vyksiančiame susirinkime jis tikisi išklausyti G. Kildišienės įvykių versiją.

„Aš galvojau, kad ji sustabdys narystę partijoje, bent laikinai. Buvau linkęs taip manyti. Maniau, kad tas bus padaryta, kai buvo Seimo frakcijos susirinkimas. Bet ji kažkodėl šito nepadarė. Reikėjo tiesiog pasitraukti ir pradėti gyvenimą iš naujo", - sako pašnekovas.

Aš galvojau, kad ji sustabdys narystę partijoje, bent laikinai. Buvau linkęs taip manyti. Maniau, kad tas bus padaryta, kai buvo Seimo frakcijos susirinkimas. Bet ji kažkodėl šito nepadarė. Reikėjo tiesiog pasitraukti ir pradėti gyvenimą iš naujo.
Juozas Bečelis

„Juridinių pažeidimų ji nepadarė, bet pamėgo gyventi plačiai. Ir jeigu atsirado galimybės, kurios leido gyventi plačiai, gražiai, turtingai, ji pasinaudojo, bet...", - nutęsė J. Bečelis.

Panevėžio piktžaizdė

Kad pasakojimas būtų nuoseklus, reikia pasakyti, jog istorija prasidėjo 2015 m. Tais metais vykusiuose savivaldos rinkimuose Valstiečių ir žaliųjų sąjunga iškovojo 4 mandatus. Tarybos nariais tapo: Gema Umbrasienė, Mantas Leliukas, T. Josas ir J. Bečelis.

Juozas Bečelis
Foto: jp.lt

Tačiau skyriuje kilo krizė: buvo paviešinta neoficiali informacija apie neva neskaidrius tarybos nario Manto Leliuko ryšius su nusikalstamu pasauliu. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareikalavo pašalinti jį iš partijos, bet M. Leliuko ginti stojo tuometinė skyriaus pirmininkė G. Umbrasienė, mat neoficiali informacija jai neatrodė pagrįsta. Viskas baigėsi tuo, kad skyrius buvo panaikintas ir atkurtas iš naujo.

Esama nepatvirtintų kalbų, kad informacija apie M. Leliuką – dabartinio Seimo nario, buvusio Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos viršininko Povilo Urbšio darbas. Beje, 2015 m. rinkimuose Panevėžyje laimėjo P. Urbšio vardo komitetas „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“.

Šiuo metu šis parlamentaras dirba Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje. Jis tikrai nėra M. Leliuko mėgėjas, bet skeptiškai vertina ir dabartinę skyriaus vadovę G. Kildišienę. Iš kalbų galima susidaryti nuomonę, kad politikas yra vienas tų, kurie mano, kad G. Kildišienė politiniam procesui dabar labiau kenkia nei padeda.

Nepaisant P. Urbšio nuostatų ar įtakos, 2015 m. iš partijos pašalinus G. Umbrasienę ir M. Leliuką, kurie vis dar yra Panevėžio tarybos nariai, naująja Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininke 2015 m. balandžio mėnesį tapo L. Kazokienė.

Kaip sekėsi darbas su G. Kildišiene?

„Bet aš jau žinojau, kad aš nebūsiu ilgai pirmininke“, - sako L. Kazokienė ir pasakoja, kad skyriaus susirinkime, kuriame skyrius buvo atkuriamas, dalyvavo pats R. Karbauskis: „Praktiškai jis visą tą susirinkimą ir vedė, kaip svečias“.

Iš kur L. Kazokienė žinojo, kad ji ilgai nebus pirmininke? „Kai buvo atkurtas skyrius, aš paskui pradėjau eiti pareigas savivaldybėje. G. Kildišienė tuo metu buvo mano pavaduotoja, mes nemažai bendravome ir taip atsitiko, kad vienu ir kitu atveju... Ta trintis neatsiranda iš karto, bet palaipsniui ji atsirado, atsirado nuomonių išsiskyrimas. Mačiau, kad man pradeda sunkiai sektis dirbti. Pradėjo lįsti įvairios smulkmenos, buvo sunku“, - sako pašnekovė.

L. Kazokienė sako, kad kreipėsi pagalbos į savivaldybės tarybos narius – T. Josą ir J. Bečelį – kad jie padėtų išspręsti „vidinius nesusipratimus“. „Bet išėjo kaip išėjo. Mes su savo pavaduotoja neradome bendro kontakto“, - teigia partijos narė.

Moteris pasakoja, kad G. Kildišienė kvestionuodavo jos sprendimus: „Klausdavo, kaip tu čia taip padarei, kas čia tau leido? Čia buvo tie visi Naisių dalykai, teatrai, kurie atvažiuodavo. Buvo, kad ne per Gretą derinau, o tiesiogiai skambinau, tai buvau apibarta“.

Klausdavo, kaip tu čia taip padarei, kas čia tau leido? Čia buvo tie visi Naisių dalykai, teatrai, kurie atvažiuodavo. Buvo, kad ne per Gretą derinau, o tiesiogiai skambinau, tai buvau apibarta.
Lina Kazokienė

„Tai čia vienas iš tokių dalykų. Buvo ir kitų, kurie liečia tiesiogiai mano kuruojamas sritis tuo metu. Pasikeldavau dokumentus, žiūrėdavau. Kartais būdavo, kad yra noras kažką padaryti, bet kai pakeli visus dokumentus, tai matai, kad tas noras neturi loginio pagrindimo. Ir kada bandai paaiškinti, kad ne visai čia taip gerai sumanyta, tiesiog nesiklauso. Tai ką man daryti? Arba reikalauja tokių dalykų, kurių negali padaryti“, - sako L. Kazokienė.

„Gal aš neįžvalgi buvau, turėčiau ir sau kritiką išsakyti, bet man atrodė, kad aš atėjau dirbti sąžiningai. Daug stengiausi, investavau daug laiko ir nesupratau, kaip žmogus nuoširdžiai dirbdamas gali kliudyti. Aš to labai ilgai nesupratau“, - tęsė moteris.

L. Kazokienė: esame izoliuojami

L. Kazokienė pernai lapkritį taip pat neteko Panevėžio mero patarėjo pareigų. To, pasak pašnekovės, paprašė R. Karbauskis. Jos nuomone, į šią vietą, matyt, atsirado partijai palankesnis žmogus. Valstiečių žaliųjų atstovas miesto taryboje T. Josas sako, kad mero patarėju dabar tapo G. Kildišienės klasės draugas.

„Neilgai trukus po Seimo rinkimų, kurie vyko spalio mėnesį, aš sulaukiau skyriaus pirmininkės pavaduotojo J. Bečelio skambučio, kad jis nori su manimi pasimatyti. Kai mes su juo susitikome, jis sako: bus toks pokalbis, kad reikėtų galvoti apie pasitraukimą iš mano užimamų pareigų savivaldybėje. Po kiek laiko (nepasakysiu labai tiksliai) man paskambino partijos pirmininkas ir išdėstė prašymą, kad aš atlaisvinčiau tą poziciją, kurią užimu“, - pasakoja L. Kazokienė.

Ji pasakoja su G. Kildišiene susitikusi vėliau: Panevėžio skyriaus pirmininkė, anot L. Kazokienės, norėjo kuo greitesnio jos pasitraukimo, bet pati pašnekovė siekė dar kurį laiką padirbėti, mat moteris yra iš akademinės bendruomenes, o susirasti darbą universitete lapkričio mėnesį, kai mokslo metai prasideda rugsėjį, beveik neįmanoma.

„Nelabai man pavyko derybos, turiu šiandien konstatuoti, bet aš nusprendžiau pasielgti taip, kad nekiltų kažkokio ažiotažo bei nesitrikdytų savivaldybės darbas. Taigi parašiau prašymą išeiti savo noru“, - sako L Kazokienė.

Tačiau ji teigia, kad pagal Valstiečių ir žaliųjų sąjungos įstatus, narių skyrimas į įvairius postus savivaldybėje ir jų atšaukimas turi būti patvirtintas skyriaus susirinkimo. Šiuo atveju L. Kazokienė nebuvo kviesta į jokį susirinkimą, nors yra skyriaus narė. Moteris teigia, kad ji ir kai kurie kiti kolegos į skyriaus susirinkimus jau yra nebekviečiami kurį laiką.

„Tam tikra prasme esame izoliuojami. Gal nenorima, kad būtų didesnė nuomonių įvairovė? Čia mes galime tik spėlioti“, - teigia L. Kazokienė.

Išmetė iš partijos už klausimą?

Savivaldybės tarybos narys T. Josas irgi sako, kad į skyriaus susirinkimus jau kurį laiką yra nekviečiamas. Maža to, gana neseniai G. Kildišienės vadovaujamas skyrius pašalino 5 partijos narius už tai, kad šie, kartu su T. Josu, pasiteiravo, kiek skyriuje iš viso yra narių, bei paprašė skyriaus susirinkimo protokolo išrašo dėl L. Kazokienės.

„Jie visi buvo pašalinti vien už tai, kad pirmininkės buvo paprašyta pateikti tikslų narių sąrašą. Ir buvo iš darbo atleista mūsų bendrapartietė L. Kazokienė. Pasakė, kad tai yra centro valdybos sprendimas. Kalbėjau su keliais žmonėmis, kad valdyba tokio klausimo nesprendė. Ten buvo paprašyta duoti valdybos posėdžio ištraukas, liečiančias L. Kazokienę. Gavusi mūsų pareiškimą mūsų garsioji pirmininkė sušaukė susirinkimą, bet mūsų nekvietė (kiek žinau, nekvietė 11 žmonių). Pagal įstatus, jei žmonės net negavo kvietimo į susirinkimą, tai toks susirinkimas turėtų būti neteisėtas“, - sako T. Josas.

Tomas Josas
Foto: jp.lt

Partijos įstatuose rašoma, kad kandidatūras savivaldos institucijų pareigybėms svarsto skyriaus susirinkimas. Skyriaus valdybos funkcijos šiuo klausimu neaptartos. Bet kuriuo atveju įstatuose rašoma, kad svarbiausias skyriaus organas yra susirinkimas.

Paties T. Joso iš partijos nepašalino: vyras spėja, kad tik dėl to, jog yra miesto tarybos narys. Iš partijos pašalino Vidmantą Petraitį, Nerijų Budreiką, Povilą Jodį, Zitą Kriaučiūnaitę ir Vaidą Pečiulienę. „Kad tas susirinkimas įvyko, aš sužinojau tik iš vietinės žiniasklaidos. Kai kurie žmonės man pradėjo pasakoti, kad yra drastiški sprendimai, penki žmonės pašalinti iš partijos pasakius tik tiek, kad jie veikia prieš partiją“, - sako T. Josas.

Valstietis žaliasis teigia, kad toks elgesys kelia nerimą, be to, jis mano, kad L. Kazokienė atleista iš darbo neteisingai.

„L. Kazokienė yra mokslų daktarė. Kai buvo pareikalauta, kad ji parašytų pareiškimą, aš apklausinėjau merą, meras patenkintas jos darbu, vicemeras, kuris kuruoja švietimą, patenkintas, direktoriaus pavaduotoja šios srities – patenkinta, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė – patenkinta“, - sako T. Josas.

Tai kodėl L. Kazokienė atleista? „Iš kur aš žinau? Taip pašvietė mūsų pirmininkei. Į tą dalyką įsikišo mūsų partijos pirmininkas, griežtai paprašė L. Kazokienės rašyti pareiškimą“.

Politikas sako, kad G. Kildišienė skyriuje gali daryti, ką tinkama, mat skyrius nedidelis, o dauguma narių arba jos klasės draugai, arba draugai bei giminaičiai: pavyzdžiui, mama Vladislava Mikalauskienė.

R. Karbauskis pretenzijų G. Kildišienei neturi

Paklaustas apie situaciją Panevėžio skyriuje, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas R. Karbauskis teigia, kad priekaištų Panevėžio skyriaus pirmininkei G. Kildišienei neturi.

Šiuo atveju mes neturime jokių pretenzijų skyriaus vadovei ir pačiam skyriui. O jeigu yra žmonių, kurie kažkuo nepatenkinti, jie gali tas pretenzijas pareikšti ir jos bus nagrinėjamos.
Ramūnas Karbauskis

„Kiek aš žinau situaciją Panevėžio skyriuje, viskas ateina iš to laikotarpio, kai tas skyrius buvo suspenduotas ir paskui susikūrė. Aš suprantu viena: šito skyriaus darbo rezultatai Seimo rinkimuose buvo vieni geriausių, jie tame mieste surinko virš 30 proc., jei neklystu. Bet rezultatai vieni geriausių Lietuvoje. Šiuo atveju mes neturime jokių pretenzijų skyriaus vadovei ir pačiam skyriui. O jeigu yra žmonių, kurie kažkuo nepatenkinti, jie gali tas pretenzijas pareikšti ir jos bus nagrinėjamos", - sako R. Karbauskis.

Ramūnas Karbauskis

Patikslinus, kad, pasak T. Joso, klausimus kėlę nariai buvo išmesti, tad jie nebegali reikšti jokių pretenzijų, partijos pirmininkas aiškino negalintis komentuoti to, ko nežino.

„Tik pasakysiu viena: skyrius priima ir šalina narius. Jeigu skyrius priėmė tokius sprendimus, reiškia skyrius tai priėmė. Mes už skyrius tokių sprendimų nepriiminėjame. Kad yra šalinami nariai iš skyrių, tai taip, tokių faktų yra, bet, atitinkamai, tam būna kažkokios priežastys. Šitoje situacijoje galiu suprasti, jei žmonės buvo pašalinti dėl vienos ar kitos priežasties, tokiose aplinkybėse, kokios jos yra dabar, jie, aišku, bandys kažkaip kelti tuos klausimus. Jeigu jie kelia juos ne partijoje, o žurnalistams, tai tokiu atveju galiu aiškiai pasakyti, kad tai yra proga atsiteisti", - aiškina R. Karbauskis.

Kaip iš partijos išmesti nariai galėtų kelti klausimus pačioje partijoje, politikas nepatikslino.

Klausiamas apie L. Kazokienės atvejį, R. Karbauskis aiškino žinantis situaciją: „Buvo skyriaus nuomonė, kad mero patarėja neturėtų užimti tų pareigų, nes ji nei rinkimų kampanijoje, nei prieš tai, nei po to nedirbo su skyriumi, su partija, o tai politinės pareigos".