Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kitą savaitę planuoja padalinti partijoms antrojo pusmečio biudžeto dotaciją – iš 2,7 mln. eurų dalybų po Seimo rinkimų iškrenta Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) ir „Drąsos kelias“.

Biudžeto dotacijas perskaičiavus pagal naujausius Seimo rinkimų rezultatus, smarkiai – iki pusės milijono eurų – išaugs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LŽVS) gaunama suma, daugiau gaus Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) bei Liberalų sąjūdis, o Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) gaunama suma šiek tiek mažės.

Perpus mažėja Darbo partijos gaunama suma, taip pat menksta ir valstybės finansavimas „Tvarkai ir teisingumui“, o Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai biudžeto asignavimų dalis nedaug sumažėja.

Diskusija – 2012 ar 2016 metų rezultatai

Pasak VRK vadovo Zenono Vaigausko, komisijoje kilo diskusijos, ar pinigus skaičiuoti pagal šių metų Seimo rinkimų rezultatus, ar imti 2012-ųjų balsus, tačiau dauguma laikosi nuomonės, kad reikėtų atsižvelgti į naujausiai pareikštą rinkėjų valią.

VRK teisiškai galėjo pinigus padalinti ir iki galutinių rinkimų rezultatų skelbimo, tad lėšos būtų buvę paskirstytos pagal senąjį skaičiavimą, kaip, pvz., ankstesniųjų Seimo rinkimų metais, 2012-aisiais, dotacijos buvo paskirstytos dar liepą, prieš rinkimus.

Pasak Z. Vaigausko, šiemet pinigų skirstyti dar iki rinkimų buvo neįmanoma, nes įsigaliojus naujai tvarkai partijos nebe kartą, o du kartus per metus turi pateikti Teisingumo ministerijai narių sąrašus. Anksčiau partijos narių sąrašus turėdavo patekti kasmet iki kovo 1-osios, o šiuo metu – dar kartą iki spalio 1 dienos.

Be to, VRK vadovo teigimu, skirtant pinigus reikėtų atsižvelgti į naujausią rinkėjų apsisprendimą.

„Mums iškilo dilema, ar daliname pagal 2012 metus, ar pagal 2016 metus. Pagal 2012 metus gauna „Drąsos kelias“, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai), kai kurios partijos gauna daugiau, kitos – mažiau, bet rinkimų rezultatai jau žinomi, ir didžioji dalis komisijos narių pasisakė, kad turime dalinti pagal naujausius rinkimų rezultatus. Tai yra mokesčių mokėtojų pinigai, ir tai yra rinkėjų balsai. Jei yra balsai paskutiniųjų rinkimų, pagal rinkėjų balsus ir reikia dalinti“, – sakė Z. Vaigauskas.

Vienas balsas – pusė euro

Pinigai partijoms yra paskaičiuoti pagal pastarųjų Seimo, savivaldybių bei Europos Parlamento rinkimų rezultatus, ir vienas balsas partijai įvertintas 0,56 euro.

Pasak Z.Vaigausko, pagal naujausius rinkimų rezultatus iš lėšų dalybų „iškrenta Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) ir „Drąsos kelias“.

Pagal šiuos duomenis, daugiausiai lėšų gauna TS-LKD – 665 tūkst. eurų, prieš pusmetį jiems teko 551 tūkst. eurų. „Valstiečiai“ gaus 548 tūkst. eurų, pagal senesnius rinkimų rezultatus gavo 147 tūkst. eurų.

Socialdemokratams gaunama lėšų sumą šį pusmetį sumenksta nuo 573 tūkst. eurų iki 507 tūkst. eurų., o Liberalų sąjūdžiui auga nuo 328 tūkst. eurų iki 394 tūkst. eurų. Darbo partijai pinigų mažėja – ji gaus 232 tūkst. eurų (pirmąjį pusmetį – 487 tūkst. eurų), „tvarkiečiams“ – irgi, jie gaus 222 tūkst. eurų (253 tūkst. eurų pirmąjį pusmetį).

Lietuvos lenkų rinkimų akcija po naujausių Seimo rinkimų gaus 179 tūkst. eurų, o pirmąjį pusmetį jai teko 187 tūkst. eurų.

Iš biudžeto dotacijos dalybų iškritęs „Drąsos kelias“ prieš pusmetį gavo 128 tūkst. eurų, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) – 92 tūkst. eurų.

Lietuvos laisvės sąjunga sprendimą skųstų

Tokia pinigų dalinimo tvarka nepatenkinta Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) teigia, jog siūloma lėšų paskirstymo tvarka pažeidžia partijos teisėtus lūkesčius, ir antroji šių metų dotacija turėtų būti teikiama analogiškai kaip ir pirmąjį pusmetį.

„Mes manome, kad turėtų būti dalinama kaip visada. Yra ataskaitiniai metai, ataskaitinis laikotarpis, ir visada taip būdavo dalinama. Visi ir biudžetus planavo, ir teisėtus lūkesčius turėjom. Jei dabar pradeda VRK žiūrėti, kaip reikia naujai valdžiai, nes čia „valstiečiai“ daugiausiai iš to išloštų, tai būtų negarbinga ir neteisinga“, – sakė partijos atsakingasis sekretorius Žilvinas Šilgalis.

Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) tokį sprendimą skųstų teismui, neabejoja Ž. Šilgalis.

„Be abejo, vienareikšmiškai, mes skųstumėm. Yra pagaliau logika ir teisėti lūkesčiai. Dėl to, kas mums teisėtai priklauso, mes kovosim, kol bus padalinta teisingai. Visada būdavo, metai pasibaigė, nuo pavasario skaičiuojama iš naujo. Taip buvo prieš ketverius metus, kai keitėsi Seimas, taip turėtų būti ir dabar. Man net keista, negalvojom, kad kam gali kilti tokių minčių, bet dabar matom, kad yra noro laukti paskutinių dienų“, – piktinosi politikas.

Metams – 5,5 mln. eurų

Valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios atitinka įstatymu keliamus reikalavimus bei yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus.

Iš viso partijoms šių metų biudžete skirta apie 5,5 mln. eurų, pusmečiui paskirstoma apie 2,7 mln. eurų.

Politinėms partijoms dotacijos pervedamos du kartus per metus, iki kiekvienų metų balandžio 15 ir lapkričio 15 dienos.