Pareigūnus pasitiko du apsaugos darbuotojai

Prie teritorijos privažiavus policijos pareigūnų automobiliui, jį pasitiko du apsaugos darbuotojai, kurie patikrino visų susirinkusiųjų tarnybinius pažymėjimus.

Vis dėlto padėtis prie vartų vos neišsivystė į konfliktą, kai apsauginiai iš geofizikų ėmė reikalauti tarnybinių pažymėjimų, juos fotografuoti. Keli asmenys pateikė tarnybinius pažymėjimus, kiti teigė, kad turi darbo sutartį, įmonės direktorius teigė, kad visi žmonės yra jo pavaldiniai, tačiau apsauginiai ilgai svarstė, ar įleisti kelis tyrėjus į teritoriją, kažkam skambino.

Vis dėlto galiausiai Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) inspektoriui, policijos pareigūnams ir geofizikams atsivėrė slaptųjų valdų vartai, jie įvažiavo į vidų, išsitraukė savo įrangą ir ėmė darbuotis.

Apie galima šaudyklą pranešė J. Borisovo žmona

Po DELFI tyrimo apie metų metus kontrolės institucijų aplenkiamą su skandalingu verslininku J. Borisovu siejamą tvirtovę Trakų rajone Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) atliko net kelis patikrinimus 150 hektarų aptvertoje teritorijoje. Inspektoriai surado neteisėtų statinių, be to, ieškoma požeminės šaudyklos.

VTPSI darbuotojai pirmą patikrinimą Trakų rajone atliko prieš daugiau nei penkis mėnesius, tuomet inspektoriai patikrino pastatus iš išorės, juos išmatavo. Tačiau po kelių savaičių buvo nuspręsta atlikti pakartotinį patikrinimą su reikalavimu įeiti į pastatų vidų ir patikrinti statinius ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus.

VTPSI nustatė ir nelegalių statybų sklype: vienas pastatas statomas savavališkai, o stoginė neteisėtai pastatyta ežero apsaugos juostoje. Dėl be statybą leidžiančio dokumento statomo statinio surašytas savavališkos statybos aktas ir privalomasis nurodymas statytojai UAB „Geovika“ iki 2016-11-26 pašalinti savavališkos statybos padarinius – nugriauti statinį. Taip pat iki šios datos pareikalauta nugriauti ir stoginę. Tačiau tai dar ne viskas.

VTPSI priėmė sprendimą pirkti geofizikinius tyrimus atliekančios įmonės paslaugą galimam požeminiam statiniui aptikti. Apie galimos šaudyklos vietą inspekcijai pranešė J. Borisovo žmona Irina Borisova ir jos sūnus.

Žino, kurioje vietoje yra šaudykla, dirbti planuoja tris dienas

VTPSI Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus Statybos valstybinės priežiūros poskyrio vyriausiasis specialistas Vigantas Piragis DELFI teigė, kad su geofizikais susiduria pirmą kartą per statybų inspektoriaus karjerą ir anksčiau tokių patikrinimų nebuvo įvykę.

„Per tris dienas įmonė žadėjo patikrinti. Šiaip tikrai žinokite nesu susidūręs, nežinau, ką jie čia darys ir kaip. Mano karjeroje tai pirmas toks atvejis, kai su geofizikais tikriname“, - kalbėjo V. Piragis.

Įmonės „Geobaltic“, kuri atlieka geologinius tyrimus ir ieškos slaptosios su J. Borisovu siejamos šaudyklos, direktorius Dainius Michelevičius DELFI pasakojo, kad teritorijoje įmonė planuoja dirbti tris dienas, maždaug dar po savaitės turės galutines išvadas. Pasak jo, įmonė turi žinių, kur gali būti slaptoji šaudykla.

„Mes ne visą 150-ies hektarų teritoriją tikrinsim, turim maždaug užbrėžtą plotą, kuris yra kažkur pora hektarų. Čia dirbti planuojame tris dienas, o po to duomenų apdorojimas, dokumentacija, kažkur savaitę užtruksime“, - kalbėjo D. Michelevičius.

Paklaustas, kaip būtent ieškos slaptos šaudyklos, geofizikas teigė, kad yra įranga, kuri leidžia ištirti ertmes po žeme: „Yra specialūs metodai, su kuriais mes dirbame. Turime radarą ir yra elektrinė tomografija (tai neseniai sukurtas elektrinės žvalgybos metodas, skirtas tirti sudėtingos geologinės sandaros pjūvius – DELFI).“

Paklaustas, ar dažnai tenka tikrinti tokias paslaptingas teritorijas, pašnekovas nusijuokė: „Ne, į tokias teritorijas nevažiuojame, mes daugiau su archeologais dirbame, kitais metodais, karstiniuose rajonuose, kur įgriuvos būna. Čia pirmas atvejis, buvome ir praeitą kartą, kai neįleido. Bet mes įsivaizduojame, kur važiuojame, todėl nenustebino, atvažiavom, neįleido ir važiavom atgal.“

Pirmą kartą į teritoriją neįleido, dabar turėjo teismo nutartį

Geofizikai norėjo teritoriją patikrinti daug anksčiau – liepos pabaigoje, tačiau jie, atvykę į patikrinimą, į teritoriją buvo tiesiog neįleisti.

„Geofizikinius tyrimus žemės sklype Vainių kaime buvo planuota pradėti 2016-07-26. Atvykusius VTPSI, tyrimą atliekančios įmonės UAB „GeoBaltic“, Policijos departamento atstovus prie sklypą juosiančios tvoros vartų pasitiko du apsaugos darbuotojais prisistatę asmenys, kurie pareiškė, kad į minėtą teritoriją gali įleisti tik VTPSI darbuotoją ir policijos atstovus“, - komentavo VTPSI atstovė viešiesiems ryšiams Vida Aliukonienė.

Pasak VTPSI atstovės, geofizikų į teritoriją neįleido, nes joje skraidė orlaiviai: „UAB „GeoBaltic“ specialistus, kurie turėjo atlikti sekliuosius geofizikinius tyrimus sklype, siekiant nustatyti galimo požeminio statinio (šaudyklos) statybos faktą, apsaugos darbuotojai atsisakė įleisti, motyvuodami tuo, kad sklype vyksta orlaivių skraidymai. Jie pasiūlė derinti naują atvykimo laiką su sklypo savininko UAB „Geovika“ direktore.“

Tačiau šiandien įleisti geofizikus į teritoriją įpareigojo teismas. Vilniaus apygardos administracinis teismas neskundžiama nutartimi leido VTPSI pareigūnams kartu su tyrimus atliekančios bendrovės darbuotojais netrukdomai patekti į tikrinamą statybvietę Vainių k., Trakų r. Geofizikų paslaugos VTPSI kainavo 5 445 eurus.

Tvora buvo neteisėta

DELFI primena, kad į aptvertą 150 hektarų teritoriją Trakų rajone patenka du ežerai ir miškas, nors pagal įstatymą draudžiama aptverti ir privačius miškus, taip pat ežerų pakrantės turi būti prieinamos žmonėms, Trakų rajono savivaldybė 2009 metais leido aptverti teritoriją, nes joje turėjo būti laikomi laukiniai žvėrys.

Vis dėlto DELFI tyrimas išaiškino, kad jokių laukinių žvėrių teritorijoje nebuvo laikoma ir nei aplinkosaugininkai, nei Aplinkos apsaugos agentūra nebuvo išdavusi leidimo laikyti laukinius žvėris, kuris yra privalomas. Taigi du ežerai ir miškas buvo aptverti neteisėtai.

Valstybinė miškų tarnyba kreipėsi į Trakų rajono savivaldybę dėl leidimo aptverti teritoriją panaikinimo. Visos institucijos pripažino, kad tvora yra neteisėta.

Kilus skandalui gavo leidimą laikyti žvėris

Po DELFI tyrimų ir kilus skandalui, kad tvora, juosianti sklypą yra neteisėta, nes DELFI išaiškino, jog jokio leidimo laikyti laukinius žvėris nei J. Borisovas, nei „Geovika“ nebuvo gavę, įmonė liepos mėnesį tokį leidimą išsiėmė. Nors prie teritorijos lankęsi DELFI žurnalistai jokių žvėrių sklype nematė, dabar valdininkai nebegali pašalinti tvoros.

„Pranešame, kad naikinti Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2009 m. įsakymą, kuriuo buvo leistą apriboti fizinių asmenų lankymąsi žemės sklypuose, nėra pagrindo. Aplinkos apsaugos agentūra 2016 m. liepos 8 d. išdavė UAB „Geovika“ 3 leidimus laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus“, - rašoma Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus J. Liesio pasirašytame rašte.

Oficialiai turtą valdo J. Borisovo patikėtinė

Iš pradžių turtą Takų rajone valdė J. Borisovas ir jo žmona I. Borisova. O rusų verslininkas net neslėpė, kad ištaiginga vietinių vadinama „valstybė valstybėje“ priklauso jam. 2009 metais ten prabangioje puotoje buvo švenčiamas jo dukters gimtadienis. Tačiau dabar turtas priklauso įmonei „Geovika“.

Vis dėlto yra manančių, kad buvęs verslininko turtas iš jo rankų niekur nedingo. „Geovika“ buvo įkurta 2012 metų pradžioje, jai vadovauti pradėjo J. Borisovo patikėtinė, jo įmonės „Avia Baltika“ Teisės departamento direktorė Jūratė Vainikonienė. Ji įmonę valdo iki šiol.

Registrų centro duomenimis, nuo 2014 metų įmonė „Geovika“ turi Nyderlanduose registruotą vienintelį akcininką, labai mažą bendrovę „Dovecote Investments BV“, kuri pagal užsienio portaluose skelbiamą informaciją, turi mažiau nei 10 darbuotojų bei vieną akcininką. 2013 metais vienintelis įmonės UAB „Geovika“ akcininkas buvo J. Borisovas.