„Esame priblokšti. Tuo metu, kai Kauno miesto savivaldybė ne tik teigiamai atsiliepė į visuomenininkų iniciatyvą ir ėmėsi globoti Ukrainos Nepriklausomybei skirtus renginius Kaune, oficialusis Vilnius elgiasi mažų mažiausiai nesolidžiai“, - DELFI teigė vienas iš visuomenininkų, Lietuvos ir Ukrainos kultūros ryšių bendruomenės prie graikų katalikų (unitų) bažnyčios atstovas, fotografas Juozas Valiušaitis.

Kreipėsi dėl leidimo

Rugpjūčio 23-ąją minima Ukrainos vėliavos diena. Šiemet rugpjūčio 24-ąją Ukraina mini savo Nepriklausomybės atkūrimo 25-metį. Šiemet 25-metis sukanka ir nuo oficialių Lietuvos ir Ukrainos valstybių diplomatinių santykių atkūrimo.

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Paslaugų ir miesto ūkio komitetas, kuriam vadovauju, gavo visuomenininkų prašymą dėl galimybės, minint Ukrainos Nepriklausomybės dieną, apšviesti Ukrainos nacionalinės vėliavos spalvomis Trijų Kryžių kalno skulptūras. Praėjusią savaitę Komitete priimtas sprendimas tokį prašymą tenkinti. Minėtas sprendimas išsiųstas merui R. Šimašiui bei savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamentui vykdyti“, - DELFI antradienį teigė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Vidas Urbonavičius.

„Į savivaldybę kreipėmės prieš pusantros savaitės. Parašėme prašymą, buvome patikinti, kad galime tikėtis teigiamo sprendimo. Tačiau pirmadienį (rugpjūčio 22-ąją) man telefonu paskambino pavardės nepasakiusi moteris, kuri prisistatė atstovaujanti Vilniaus miesto savivaldybei, ir pasakė, kad mūsų prašymo netenkins, nes negali daryti išimčių. Kokių išimčių – nepaaiškino“, - sakė vienas iš kreipimosi autorių J. Valiušaitis.

Merą kaltina viršijus įgaliojimus

„R. Šimašius pasiklydo tarp trijų pušų. Galime kelti klausimą, ar meras suvokia, kad Vilniaus miesto savivaldybė yra ne asmeniškai Remigijus Šimašius, ir kad sprendimai priimami teisiškai juos įforminant dokumentais, o ne pagal kažkieno norus ar nenorus. Šįkart sprendimas buvo priimtas savivaldybės tarybos Komiteto ir išsiųstas savivaldybės įmonei vykdymui. Ne mero darbas apšvietimą mieste reguliuoti, kaip ir ne vienasmeniškais mero žodiniais nurodymais sprendžiami politiškai jautrūs dalykai. Tačiau šiuo atveju aš kelčiau klausimą, ar Lietuvos valstybės sostinės vadovas suvokia, kokios pozicijos Ukrainos valstybės atžvilgiu laikosi Lietuva ir jos vadovai. Toks sprendimas – mažų mažiausiai arogantiškas ir politiškai trumparegiškas“, - piktinosi konservatorius V. Urbonavičius.

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos seniūnas Mykolas Majauskas teigia bandęs tarpininkauti visuomenininkams dėl prašymo ir kreipęsis asmeniškai į merą R. Šimašių.

„Aš kreipiausi į merą raštu ir telefoniniu skambučiu, tačiau man buvo pasakyta, kad tokios galimybės (tenkinti prašymą – aut. past.) nenumatyta. Toks sprendimas mane nuliūdino“, - sakė politikas.

Mero atstovas: yra toks susitarimas

DELFI Vilniaus miesto mero antradienį pasiteiravus apie visuomenininkų prašymą, R. Šimašius atsakomybės kratosi ir su žurnalistais tiesiogiai nebendrauja.

Jo atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas antradienį DELFI pranešė, kad „savivaldybė gauna labai daug tokių prašymų, ypač iš diplomatinių atstovybių“, ir kad tuo klausimu Vilniaus miesto savivaldybėje anksčiau „vyko diskusija, kurios metu buvo priimtas kolegialus sprendimas tokių prašymų netenkinti“.

„Šiuo klausimu diskusija vyko savivaldybėje jau anksčiau. Dalyvavo ir meras, ir administracijos atstovai. Ir buvo priimtas bendras sutarimas, kad tokie prašymai nereikėtų tenkinti, ir kad darydami vieniems išimtį, būsime nesąžiningi kitiems“, - sakė A. Zubriakovas.

Paprašytas patikslinti, kiek būna tokių prašymų ir ar toks sprendimas buvo įteisintas kokiu nors priimtu teisės aktu, Vilniaus miesto mero atstovas tvirtino, kad ne.

„Vilniaus miesto savivaldybė sulaukia labai daug tokių prašymų, būna 5-6 į pusmetį, daugiausia – iš diplomatinių atstovybių“, - sakė valstybės tarnautojas.

A.Zubriakovas patvirtino, kad kiek anksčiau šiemet nebuvo leista įžiebti Trijų Kryžių kalno skulptūrų ir Gruzijos valstybinės vėliavos spalvomis, kai su tokiu prašymu gegužės mėnesį, per Gruzijos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui skirtus renginius, į Vilniaus miesto savivaldybę kreipėsi Gruzijos ambasada Lietuvoje.

Į Gruzijos ambasados prašymą tuomet atsiliepė Kauno miesto savivaldybė, Gruzijos vėliavos spalvų instaliacija papuošusi Kauno Kristaus prisikėlimo bažnyčios fasadą.

Po skandalo – kompromisai

Po mero Remigijaus Šimašiaus per Vilniaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojus visuomenininkams perduoto sprendimo kilus diskusijai viešumoje, antradienį Vilniaus miesto savivaldybė persigalvojo.

DELFI žiniomis, mero kabinete buvo skubiai sukviestas pasitarimas ir priimtas, pasak A. Zubriakovo, kompromisinis variantas.

„Mes įvertinome visuomenininkų prašymą, taip pat bendrai politiškai tokį prašymą ir priėmėme kompromisinį sprendimą – Ukrainos vėliavos spalvomis rugpjūčio 24-osios vakare bus apšviesta Vilniaus Rotušė ir jos kolonos“, - sakė Vilniaus miesto mero R. Šimašiaus atstovas spaudai.
Paprašytas patikslinti, kas buvo sprendimo priėmėjai, A. Zubriakovas teigė, kad tai buvo Vilniaus miesto savivaldybė.