Į namus sklinda pūvančių atliekų dvokas

Į DELFI redakciją kreipėsi šalia atliekų perdirbimo gamyklos gyvenantys Ramučių bendruomenės nariai, kurie pasakojo, kad per pūvančių atliekų dvoką gyventojai negali atsidaryti lango, žmonėms prasideda sveikatos problemos.

„Jau trečias mėnuo kaip Kauno rajono Ramučių gyvenvietės žmonės gyvena laukdami, ką atneš šis vakaras ir naktis? Tarp gyventojų vis stiprėja nerimas dėl savo sveikatos. Gyvenvietės pašonėje, vos už 2 kilometrų, bet jau Kauno miesto teritorijoje pusmetį veikia Mechaninio – biologinio komunalinių atliekų apdorojimo įmonė (MBA), pavaldi VšĮ Kauno regiono atliekų tvarkymo centrui. Priklausomai nuo vėjo krypties siaubingas pūvančių atliekų dvokas atkeliauja į Ramučius praktiškai kas vakarą: dėl to neįmanoma atverti langų, būti atvirame ore, praktiškai neįmanoma kvėpuoti.

Problemai tęsiantis, gyventojams jau pasireiškė pirmieji sveikatos sutrikimai. Jautriausi pasirodė vaikai: ryškėjo pykinimas, alerginės reakcijos, odos bėrimai, suaugusiems – galvos skausmai, svaigimai, gerklės perštėjimas, dusulys, nuolatinis pykinimas“, - problemą dėstė gyventojai.

Technologija veikia ne taip, kaip turėtų

Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento (Kauno RAAD) direktorius Skirmantas Pocius DELFI teigė, kad problema departamentui yra žinoma, buvo atliktas tyrimas bei nustatyta neatitikimų išduotam leidimui bei kad gamyklos technologija veikia ne taip, kaip turėtų. Verslininkai įpareigoti susitvarkyti.

„Yra problemų su technologiniais procesais. Yra neatitikimai taršos leidimo sąlygoms. Savivalda yra įrengimų šeimininkai ir galvoja, kaip išspręsti problemas. Mes iš savo pusės davėme privalomus nurodymus, kuriuos jie turės įgyvendinti. Pirmiausiai sudaryti veiksmų planą, o antra prasiinventorizuoti esamą situaciją ir susitvarkyti, kad atitiktų viskas, kaip yra leidime“, - kalbėjo S. Pocius.

Pasak aplinkosaugininko, jokio nemalonaus kvapo neturi būti: „Yra vidury miesto pastatyta panašių objektų kai kur kitur ir ten prie vartų nieko neužuosi. Taip ir čia turėtų būti, savininkai turės susitvarkyti, problema dar iki galo tikrai neišspręsta.“

Į gamyklą investuota 30 milijonų eurų

Atsakingas už atliekų tvarkymo sritį aplinkos viceministras Algirdas Genevičius DELFI teigė, kad situacija jam yra gerai žinoma, dabar atliekamas tyrimas, o kol kas jis patarė žmonėms pakentėti. Pasak viceministro, į gamyklą investuota 30 milijonų eurų europinių lėšų, politikas grūmoja pirštu, kad savininkams nesusitvarkius, pinigus teks grąžinti.

„Dėl vietos parinkimo, tai ne ministerija parinkinėjo, tai buvo nuspręsta dalininkų sprendimu. Bet jeigu normaliai laikytųsi technologijų, tada ten jokių problemų neliktų. Buvo pažeistos technologijos, galbūt personalas nelabai kvalifikuotas ir arba per tingėjimą, arba per visišką nesupratimą neveikė visos ventiliacinės sistemos, kurios tuos kvapus nukreipia į filtrus, filtrai dirba su gerąja bakterija ir per ją persifiltravus kvapo nebėra“, - kalbėjo A. Genevičius. Viceministras užsiminė apie galimą avariją, kad iš rikiuotės išėjo ventiliacinė sistema.

A. Genevičius

Viceministras grūmoja savininkams finansinėmis sankcijomis: „Mes atliekame labai didelį tyrimą, jis yra labai svarbus. Tas tyrimas gali nueiti giliau, iki visokių finansinių, drausminių nuobaudų, nes ta gamykla yra pastatyta iš europinių lėšų. Yra dar kitas dalykas – nesugebėjimas pačios gamyklos administracijos bendrauti su gyventojais. Gaunant europines lėšas, projekte yra tiesiogiai nurodyta – avarijos atvejų, ištikus kažkokiems nepatogumams, kvapams, iš karto turi būti susisiekta su gyventojais, pateikta informacija. Jie tylėjo, matyt, manė, kad jie susitvarkys su situacija, nė velnio tas nepavyko.“

Pasak A. Genevičiaus, dabar tik svarstoma priemonė gamyklą iš viso laikinai uždaryti, bet kol kas ji veikia: „Kauno aplinkos apsaugos departamentas atliko tyrimą, jiems bus skirtos finansinės sankcijos, nurodymai greitai sulikviduoti trūkumus. Tos gamyklos nenukelsi nei toliau, nei arčiau, kiek atsimenu, buvo investuota apie 30 milijonų eurų europinių lėšų, kurias davėme iš Aplinkos ministerijos srities. Jie labai rizikuoja, nes nesielgė džentelmeniškai gyventojų atžvilgiu. Mes dabar esame svarstymo stadijoje, ar stabdyti tą gamyklą iš viso, kol jie susitvarkys.“

Viceministras prašė kantrybės ir teigė, kad investicijas savininkams gali tekti ir grąžinti: „Mes kaip ministerija galime gyventojų tik paprašyti, kad jie turėtų kantrybės. Aš turiu visus skundus. Šiandien yra tokia situacija, o ir gamyklos vieta yra galbūt ne pati tinkamiausia parinkta. Dalininkai jau suvokia, kad jeigu nebus greitai sulikviduota ir gamykla nepradės dirbti taip, kaip turėtų, grąžinti 30 milijonų eurų investicijos yra ne toks menkas dalykas.“

Per mėnesį problemos išspręsti nepavyko

Gauti Kauno regiono atliekų tvarkymo centro vadovo Kęstučio Balčiūno komentaro DELFI nepavyko. Jis atsiliepęs į žurnalistės skambutį teigė kalbėti negalintis, į tolimesnius skambučius jis neatsakė.

Jis žiniasklaidai daugiau nei prieš mėnesį sakė, kad atliekos bus pradėtos purkšti probiotikais ir tikimąsi, kad kvapai išnyks. Tačiau gyventojų skundai nesiliauja ir padėtis kol kas nesitaiso.