Ketvirtadienį Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl kyšininkavimo, papirkimo ir prekybos poveikiu stambiu mastu. Šiuo metu ikiteisminiame tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, kad verslo koncerno „MG Baltic“ atstovai už politinės partijos veikimą jų naudai galimai perdavė itin stambaus masto kyšį (apie 100 000 eurų) Seimo nariui, Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui.

„Didžiausias liberalų, kaip ir socialdemokratų, pažeidžiamumas – silpnybė stambiajam verslui. Vienas dalykas – lobistinė veikla, antras – tai, kas dabar inkriminuojama, jei iš tiesų yra taip, tai visi dalyviai turi būti baudžiami labai rimtai“, – dabartinę situaciją komentuoja V. Valentinavičius.

Virgis Valentinavičius

Politologo teigimu, įdomiausias šio skandalo klausimas bus poveikis rinkimų kampanijai. „Teoriškai tarytum turėtų laimėt konservatoriai, bet jau kurį laiką stebima, kad iš principo dėl silpnos nefokusuotos lyderystės jie nesugebėjo pasinaudoti nei socialdemokratų bėdomis, jei taip ir toliau bus, matyt, nepasinaudos ir liberalų bėdomis, kurios garantuotai kirs per įvaizdį. Tada bijau, kad laimėtojai liks Karbauskio valstiečiai“, – kalbėjo V. Valentinavičius.

V. Valentinavičiaus nuomone, kada kaltinimai tokie rimti, partijos lyderis vienokia ir kitokia forma turi reaguoti. „Kalbos „kaip visada“ nėra rimtas pasiteisinimas, nebent sugebės iškart įrodyti, kad visa tai yra kosmosas. Klausimas, kiek turi įrodymų STT ir kiek Masiulis“, – sakė pašnekovas.

Pasak V. Valentinavičiaus, spekuliacijų dėl STT tyrimų kyla kiekvienąkart, kai ši institucija paliečia politines partijas. Štai ir socdemai, ir „tvarkiečiai“ skundžiasi sulaukiantys per daug dėmesio. Politologo aiškinimu, tai – teisėsaugos pajėgumo įrodyti klausimas.

Po įtarimų E.Masiuliui, liberalus gali suskaldyti naujo lyderio paieškos

Politologas Ramūnas Vilpišauskas mano, kad teisėsaugai pareiškus įtarimus korupcija Eligijui Masiuliui, realiausias pretendentas perimti Liberalų sąjūdžio pirmininko vairą yra pirmasis vicepirmininkas Antanas Guoga.
Antanas Guoga

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU-TSPMI) vadovas neatmeta, kad liberalai gali susiskaldyti, jei lyderio paieškos „virs į viešą tarpusavio santykių aiškinimąsi“.

„Ponas Guoga pastaraisiais metais rodė tokias ambicijas ir daugelis analitikų yra pastebėję jo aktyvų dalyvavimą, ypač aktyvią raišką išnaudojant įvairias viešųjų ryšių priemones. Jis yra vienas iš tų labiausiai tikėtinų partijos narių, kurie galėtų pretenduoti į šią poziciją. Bet, toli gražu, jis yra ne vienintelis“, - BNS sakė jis.

„Žinant anksčiau vykusias diskusijas partijoje tarp kai kurių jos narių, visų pirma, pono Antano Guogos ambicijas - jei visa tai pavirs į viešą tarpusavio santykių aiškinimąsi, lyderystės klausimas suskaldys partiją“, - tvirtino politologas.

Jis neabejojo, kad įtarimai E.Masiuliui suduos nemenką smūgį partijos reputacijai ir „galimybėms kalbėti apie švarią politiką“. Anot jo, partijos galimybės artėjančiuose Seimo rinkimuose priklausys nuo likusios liberalų vadovybės reakcijos į situaciją.

„Labai svarbu, kaip partijos nariai, partijos vadovybė reaguos į šią žinią, kaip viešai komunikuos savo reakciją, ar bus imtasi tų tradicinių gynybinių priemonių, kai kaltinami oponentai, priešrinkiminis kontekstas, ar visgi bus solidesnė pozicija rodoma. Manau, kad partijos vieša komunikacija gali gana smarkiai pakoreguoti ir sumažinti potencialią žalą jos reputacijai. Šia prasme vidinis susitelkimas ir komunikacija partijos viduje, tiek išorėje, turės didelės įtakos jos rinkiminės kampanijos sėkmei“, - BNS sakė R.Vilpišauskas.

Anot jo, dėliojant būsimą valdančiąją koaliciją po rinkimų, jei liberalai patektų į Seimą, kitoms partijoms nebūtinai turės įtakos įtarimai E.Masiuliui. R.Vilpišauskas neatmetė, kad tyrimas greičiausiai iki Seimo rinkimų nebus baigtas ir jo galutinis rezultatas nebus žinomas visuomenei. Anot jo, viskas priklausys nuo liberalų noro bendradarbiauti su teisėsauga, naujo lyderio įvaizdžio ir gebėjimų derėtis, pagaliau, nuo į Seimą patekusių liberalų skaičiaus.

„Deja, Lietuvos politikoje daugelis partijų yra turėjusios reikalų su teisėsaugos institucijomis. Kaip bebūtų gaila, daugeliui rinkėjų atrodo gana įprastas dalykas. Šiuo atveju, tai irgi turbūt keis kitų partijų požiūrį į Liberalų sąjūdį, kaip galimą partnerį, tiek gali veikti ir pačių rinkėjų apsisprendimą“, - sakė politologas.

Specialiųjų tyrimų tarnyba ketvirtadienį paskelbė tirianti įtarimus, kad „MG Baltic“ koncerno atstovai už partijos veikimą jų naudai E.Masiuliui perdavė apie 100 tūkst. eurų kyšį.