Krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui nusprendus neskirti premijos filosofei Nerijai Putinaitei ir dėl to premijos atsisakius „Kauno architektūros gido“ autoriams, vienintele premijos laureate likusi K. Gudonytė BNS sakė nesureikšminanti šios istorijos ir laikanti ją „audra stiklinėje“ bei apgailestavo, kad dėl to kenčia premijos idėja.

„Kai pasižiūrėjau kokia komisija, kas buvo kiti kandidatai – visus tuos 42 peržiūrėjau, tai pagalvojau, kad visgi man daug garbės, kad atrinko mano knygą ir taip įvertino. Labai džiaugiuosi. O dėl šių visų dalykų – man tai labai nepatinka... čia yra audra vandens stiklinėje. Pas mus labai mėgsta visokius triukšmelus, bet nežinau, kam to reikia, reikia labiau į tolį galvoti. Vis dėlto čia labai gera yra iniciatyva, kad krašto apsauga neatitrūksta nuo visuomenės“, – kalbėjo K. Gudonytė.

„Aš labai džiaugiuosi, kad taip įvertinamas mano darbas. Iš tikrųjų tas darbas daug nervų kainavo, daug jėgų ir laiko – trejus metus rašiau tą knygą ir rašiau labai rimtai“, – sakė ji.

Premijos N. Putinaitei istoriją rašytoja sako laikanti paprastu „neapsižiūrėjimu“, kai apie apdovanotus asmenis paskelbta dar prieš ministrui priimant galutinį sprendimą, o pačio sprendimo ji nesureikšmina.

Šiais metais Patriotų premija Lietuvos leidėjų asociacijos suburtos ekspertų komisijos sprendimu turėjo būti skirta trijų knygų autoriams, tarp jų ir N. Putinaitei už knygą „Nugenėta pušis. Ateizmas kaip asmeninis apsisprendimas tarybų Lietuvoje“. Tačiau ministras J. Olekas blokavo premijos skyrimą N. Putinaitei, teigdamas, kad nepritaria autorės knygoje išreikštam požiūriui į poetą Justiną Marcinkevičių.

K. Gudonytė prisipažino, kad ją nustebino „Kauno architektūros gido“ autorių sprendimas atsisakyti jiems skirtos premijos.

„Man buvo nuostaba – ar jie mąsto, kodėl lenda į tokio žemo lygio konfliktėlius? (...) Ką tuo galima pasiekti, kad ji (premija – BNS) dings iš akiračio, kad jos nebus? Kam nuo to geriau? Autoriams? Ar leidykloms? Kažkas patriukšmavo. Yra svarbūs dalykai ir yra niekai“, – teigė K. Gudonytė.

Premija rašytojai ketvirtadienį bus įteikta Krašto apsaugos ministerijoje. Apdovanojimus įteiks krašto apsaugos ministras J. Olekas ir Lietuvos leidėjų asociacijos prezidentas Remigijus Jokubauskas.

Anksčiau planuota, kad premija bus įteikta Vilniaus knygų mugės metu. Kaip BNS informavo Krašto apsaugos ministerija, sprendimas pakeistas premijos atsisakius „Kauno architektūros gido“ autoriams.

„Leidinio „Kaunas 1918–2015. Architektūros gidas“ autorių kolektyvui viešai atsisakius jiems skirtos Patriotų premijos, pasikeitė planuoto renginio koncepcija, todėl bendru Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos leidėjų asociacijos sutarimu nuspręsta atsisakyti renginio „Litexpo“ ir ceremoniją organizuoti Krašto apsaugos ministerijoje“, – rašoma ministerijos atsiųstame komentare.

Patriotų premijų konkursas rengtas šeštą kartą. Šiomis premijomis siekiama skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tematika, per knygą skiepyti meilę ir ištikimybę savo šaliai.

Konkursui teikiamos grožinės, memuarinio pobūdžio, edukacinės, mokslo populiarinimo srities knygos, išleistos per pastaruosius kalendorinius metus Lietuvoje ir kitose šalyse. Šiemet vienos premijos dydis – 1,5 tūkst. eurų.