Prezidentė, kuri socialinės atskirties ir smurto mažinimą yra įvardijusi vienu iš svarbiausių valstybės prioritetų, trečiadienį lankėsi Alytaus rajone, Daugų seniūnijoje, Rimėnų kaime.

Alytaus rajono savivaldybė yra vienas iš pavyzdžių, kaip galima realiai padėti rizikos šeimoms išeiti iš užburto socialinės atskirties rato. Savivaldybė prisiėmė lyderystę trijose srityse - padeda surasti vaikams globėjus, užuot atidavus juos į vaikų globos namus, teikia operatyvią pagalbą riziką ir smurtą patiriančioms šeimoms bei gelbsti norinčiuosius atsikratyti priklausomybės nuo alkoholio.

"Lietuvoje turime veiksmingų socialinės pagalbos projektų, tačiau apstu ir tokių atvejų, kai nenorima matyti problemų. Dauguma savivaldybių paliktos savarankiškai ieškoti sprendimų, kaip padėti rizikos šeimoms, o valstybės lygmeniu nėra koordinuojama vaiko teisių priežiūra, neveikia smurto prevencija. Kol nebus valstybinio požiūrio ir atsakomybės, tol šios šeimos ir jų vaikai skęs savo problemose", - sako Prezidentė.

Pasak prezidentės, per 25 nepriklausomybės metus išsprendėme daugybę strateginių klausimų valstybėje, tačiau vis dar neužtikriname teisės visiems Lietuvos vaikams augti saugiems. Vyriausybė turėtų nutarimu įtvirtinti bendrą tvarką, kaip savivaldybėms dirbti su rizikos šeimomis ir užtikrinti vaikų saugumą.

Rizikos šeimoms turi padėti ne tik socialinis darbuotojas, užpildantis anketą ar formaliai sudarydamas darbo su šeima planą. Vyriausybei būtina numatyti aiškius ir griežtus įpareigojimus visoms institucijoms teikti informaciją vaiko teisių specialistams apie padėtį šeimoje. Dabar neretai institucijos dirba kiekviena atskirai, kai kada net vengiama informuoti, kad vaikas šeimoje yra nesaugus ir neprižiūrėtas.

Siekiant užtikrinti vaikų saugumą ir darbo su rizikos šeimomis kontrolę, nuo vasario pradės veikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sudaryta mobili grupė. Ši grupė objektyviai vertins socialinės rizikos šeimų padėtį, teiks pagalbą savivaldybėms ir padės užtikrinti vaiko teisių apsaugą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, daugiausia socialinės rizikos šeimų yra Radviliškio, Pasvalio, Širvintų, Zarasų, Kupiškio, Kėdainių, Šilutės, Rietavo, Pagėgių, Birštono savivaldybėse.

Vyriausybė taip pat turi numatyti vienodus darbo su socialinės rizikos šeimomis standartus, aiškiai klasifikuoti šeimų rizikos lygį, teikti kompleksines paslaugas šeimai - psichologo, mediko pagalbą, ugdyti socialinius įgūdžius. Taip pat būtina stiprinti vaikų globą šeimose, ieškant globėjų, juos apmokant ir padedant globoti vaikus.

Šalies vadovės teigimu, įstatymai svarbu, tačiau svarbiausias yra pačių žmonių ir vietos bendruomenės noras padėti kaimynystėje gyvenančioms rizikos šeimoms.

Šiuo metu socialinės rizikos šeimose gyvena 20 tūkst. vaikų, dar apie 3,5 tūkst. vaikų auga vaikų globos namuose.