Per pastaruosius 12 mėnesių vartoję kanapių - marihuanos ir hašišo - nurodė apie 19,3 mln. suaugusiųjų (15–64 metų ) ES šalių gyventojų. Dauguma jų - 14,6 mln. arba 11,7 proc. - buvo jaunimas nuo 15 iki 34 metų.

Lietuvos jaunimas yra tarp mažiausiai kanapių produktais besisvaiginančiųjų ES. Tyrimo duomenimis, mūsų šalyje 5 proc. jaunimo per pastaruosius metus vartojo šių kvaišalų. Tačiau bent kartą jų paragavo penktadalis penkiolikmečių-šešiolikmečių.

„Apytikriais skaičiavimais, maždaug 1 proc. visų suaugusiųjų vartoja kanapes kasdien arba beveik kasdien“, - nurodoma ketvirtadienį Lisabonoje EMCDDA pristatytoje ataskaitoje „2015 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitą. Tendencijos ir pokyčiai “.

Dokumente surinkti ir apibendrinti daugiausia 2013 metų duomenys.

Tais metais ES valstybėse konfiskuota 130 tonų marihuanos ir 460 tonų hašišo.

Kitas Europoje populiarus narkotikas - kokainas ir krekas.

Jo užpernai paimta 62,6 tonos. Tačiau, kaip pažymi EMCDDA, tai daugiau pramoginiai kvaišalai.

„Daugelis kokaino vartotojų šį narkotiką vartoja pramoginiais tikslais, daugiausia savaitgaliais ir per atostogas“, - teigiama ataskaitoje.

Pernai keliuose Europos miestuose atliktas nuotekų tyrimas parodė, kad narkotikų vartojimas skiriasi pagal dienas. Didesnė pagrindinio heroino metabolito benzoilekgonino koncentracija nustatyta mėginiuose, surinktuose savaitgalį.

Kokainą bent kartą per 12 mėnesių tvirtino vartoję 3,4 mln. ES šalių gyventojų, kartą gyvenime - 15,6 milijono. Lietuvoje šių kvaišalų vartotojų nesą nė procento.

Anot tyrimo, amfetaminais nors kartą per metus svaiginosi 1,6 mln. žmonių ES, nors kartą gyvenime - 12 mln. europiečių.
Lietuva, kaip ir kitais atvejais, pažymėta tarp mažiausiai šių kvaišalų vartojančių šalių. Tačiau šioje kategorijoje ji išskirta kaip gamintoja. Daugiausia amfetamino pagaminama Belgijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje ir Baltijos šalyse, šiek tiek mažiau – Vokietijoje, o metamfetamino gamyba sutelkta Baltijos šalyse ir Vidurio Europoje, teigiama ataskaitoje.

„Metamfetamino gamyba, kurioje BMK (benzilmetilketonas) naudojamas kaip pagrindinis pirmtakas, sutelkta Lietuvoje; narkotikas eksportuojamas daugiausia į Šiaurės Europos šalis, kur tai turėjo į takos amfetamino rinkai. Tai patvirtina palyginti dideli konfiskavimo atvejų skaičiai, apie kuriuos pranešta Norvegijoje“, - rašo EMCDDA.

Gaunami statistiniai duomenys leidžia teigti, kad mažėja heroino vartojimas. Fiksuojama mažiau pacientų, pirmą kartą besikreipusių į medikus dėl su heroinu susijusių problemų. Mažėjimą rodo ir valstybių narių pateikiami narkotikų konfiskavimo duomenys. 2013 metais ES konfiskuotas heroino kiekis - 5,6 tonos - buvo vienas iš mažiausių per pastarąjį dešimtmetį.

Tačiau agentūros analitikai teigia, kad šis mažėjimas gali būti laikinas, nes pastaraisiais metais opijaus gamyba Afganistane – šalyje, iš kurios atkeliauja didžioji Europoje suvartojamo heroino dalis, – smarkiai padidėjo. Be to, pirmą kartą Europoje aptiktos laboratorijos, kuriose gaminamas heroinas.

Dokumente atkreiptas dėmesys, kad narkotikų rinka sparčiai plinta, keičiasi. Vis didesnį vaidmenį joje vaidina internetas. Jis vis dažniau tampa naujų narkotikų – tiek kontroliuojamų, tiek nekontroliuojamų psichoaktyviųjų medžiagų – pasiūlos šaltiniu.

„Be abejonės, internetinė narkotikų rinka yra didelis iššūkis institucijoms, atsakingoms už kontrolę“, - ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė EMCDDA vadovas Wolfgang Gotzas (Volfgangas Giocas).

„Nelegalių narkotikų rinka yra pati dinamiškiausia tarp kitų nusikalstamos veikos rinkų. Tai globali ir itin greitai besikeičianti rinka“, - pabrėžė spaudos konferencijoje dalyvavęs už migraciją, vidaus reikalus ir pilietybę atsakingas Europos Komisijos narys Dimitris Avramopoulosas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad narkotikų platinimas dažnai susijęs su kitais nusikalstamais tinklais tokiais kaip prekyba žmonėmis, nelegalų gabenimu. Be to, jis susijęs ir su terorizmu finansavimu.

Apytikriai apskaičiuota, kad daugiau kaip 80 mln. suaugusiųjų arba beveik ketvirtadalis suaugusių Europos Sąjungos gyventojų nors kartą gyvenime yra vartoję neteisėtų narkotikų.