Užsienio reikalų komitetas pirmadienį 50 europarlamentarų balsavo už, 10 - prieš, 3 - susilaikė, teigiama Europos Parlamento ELP frakcijos pranešime.

„Pagaliau baigiasi nepagrįstų ir naivių Europos iliuzijų dėl santykių su Rusija laikotarpis. Džiaugiuosi, kad Europos Parlamentas aiškiai ir griežtai įvardija bei smerkia Rusijos veiksmus, kuriais grubiai laužomos tarptautinės sutartys ir įsipareigojimai, vykdoma Gruzijos regionų ir Ukrainos Krymo okupacija ir daugelis kitų priešiškų bei neteisėtų poelgių. Europa ne tik atsisako iliuzijų, bet pagaliau imasi ir politinės kontratakos ginant teisės viršenybės principus bei padedant ES narėms ir Rytų partnerystės šalims sutelktai atsispirti Rusijos spaudimui“, - pranešime sakė G.Landsbergis.

ES-R​usijos santykių ataskaitoje pabrėžiama, kad Rusijai prieš Ukrainą tiesiogiai naudojant karinę jėgą ir „hibridinio karo“ priemones, taip tyčia pažeidžiant pagrindinius ES ir tarptautiniu mastu palaikomus demokratijos principus ir vertybes. Nurodoma, kad ES negali numatyti grįžimo prie ankstesnių įprastų santykių („busines as usual“) su Rusija ir turėtų kuo greičiau parengti nenumatytų atvejų planą siekiant pasipriešinti agresyviai ir nesantaiką kurstančiai Rusijos politikai ES ir jos partnerių atžvilgiu.

Kaip teigiama ataskaitoje, Rusija turėtų prisiimti atsakomybę ir visapusiškai įgyvendinti Minsko susitarimus, gerbti ir laikytis Ukrainos teritorinio vientisumo (įskaitant Krymą), o dialogas su Rusija neturi būti plėtojamas kenkiant Europos vertybėms, normoms ir tarptautiniams įsipareigojimams. Jei Rusija pasirinks kitą kelią ir nesiims jokių deramų veiksmų savo politikai keisti, ES sankcijos turėtų būti sugriežtintos.

ES taip pat raginama skirti rimtą atsaką iš Rusijos vykdomoms informacinėms propagandinėms kampanijoms ir sukurti konkrečius instrumentus jai sustabdyti.

Galutinis viso parlamento balsavimas dėl ataskaitos numatomas birželį. Priimtas dokumentas bus teikiamas kitoms ES institucijoms - ES prezidentui, Europos Komisijai, Europos Tarybai, ES Išorinių veiksmų tarnybai, taip pat Rusijos bei Rytų Partnerystės šalių vyriausybėms ir ES parlamentams.

ELP frakcija yra didžiausia Europos Parlamento politinė frakcija, kurią sudaro 219 narių iš 27 valstybių narių